Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
8 9 10 11

Okresní přebor družstev - 3. koloK třetímu kolu okresního přeboru přijelo družstvo POGO Budišov k utkání do Velké Polomi. Zápas to byl vyrovnaný, což dokazuje i výsledek, ale bohužel jsme jej nejtěsnějším rozdílem prohráli a s bilancí 1 výhra, 1 remíza a 1 prohra jsme zaujali 6. místo v průběžné tabulce. Příští zápas hrajeme 28.11. s favoritem celé soutěže ŠKTP Hrabyně "A".


Sobota, 20. listopadu 2010 11:18 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 2. koloVčera naše družstvo jelo k zápasu do Ludgeřovic. Sestava mužstva oproti minulému kolu byla téměř shodná, jedinou změnou bylo nenastoupení z pracovních důvodů Pavla Bymy st. a místo něj byl nominován Jaromír Zdražila. Zápas nakonec skončil vyrovnaným výsledkem 4-4. Čtyři body máme i v průběžném pořadí okresního přeboru, což nám přisuzuje průběžnou čtvrtou příčku. Třetí kolo se hraje 14.11. po dvou zápasech za sebou venku konečně na domácí půdě ve Velké Polomi, přijede k nám družstvo ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou.


Pondělí, 25. října 2010 02:33 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. koloOkresního přeboru družstev se letos účastní 12 družstev: TJ Sokol Štěpánkovice, ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou, ŠK "U Freda" Darkovičky, ŠKTP Hrabyně "A", ŠK Gobe Píšť, Slezan Opava "D", ŠO TJ Hradec nad Moravicí, ŠK TJ MSA Dolní Benešov "E", ŠK U Lípy Malé Hoštice, TJ Ludgeřovice, Orel Opava "B" a TJ Velká Polom.

Dnes bylo na programu první kolo a TJ Velká Polom jela do Slavkova utkat se soupeřem Orel Opava "B". Jako první svou partii ukončil Stanislav Poledník bohužel porážkou, ale hrál svou první soutěžní partii, a tak se na něj nikdo určitě nezlobí, důležitější je získat zkušenosti a načichnout trochu atmosféře. Chvíli po něm zremizoval partii Jirka Klimša a zanedlouho vyhrál po obrovské hrubce soupeře Pavel Byma st., kdy mu soupeř daroval zcela zdarma věž. Další v pořadí, kdo ukončil svou partii, byl Radim Holeček, kdy nabídl v trochu lepší pozici remízu a soupeř ji přijal. Utkání bylo teda vyrovnané 2-2 a na další výsledky se muselo chvíli čekat. Nejdříve vyhrál Vašek Pavera a potom v trochu šťastné partii Luboš Chudoba, který svého soupeře nechal sbírat figurky a sám útočil na krále a hrozil matem na což soupeř špatně reagoval a nezbývalo mu než se s velkou materiální výhodou vzdát. Zápas se tedy vyvíjel 4-2 v náš prospěch, celková remíza družstva už byla jasná a na vítězství už stačila pouze jedna remíza z posledních dvou partií. Tu zajistil celkem rychle Ivo Husár. A aby to nebylo málo, Milan Kalavský svého soupeře pěkně přehrál a završil tak vítězství Velké Polomi na 5½-2½. První kolo jsme zvládli s přehledem a okupujeme průběžné druhé místo v soutěži. Druhé kolo hrajeme 24.10. v Ludgeřovicích.Podrobnosti o soutěži a výsledky dalších utkání.
Neděle, 10. října 2010 23:58 Autor: Pavel Byma

Sezóna 2010/2011 začíná!Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry, aby si přišli zahrát šachy do Kulturního střediska ve Velké Polomi. Budeme se v něm scházet každý pátek od 1.10.2010 od 17 hodin. Rádi přivítáme hráče i začátečníky všech věkových kategorií. Tréninky dětí budou probíhat v termínech dle domluvy s rodiči.
První pátek je na programu seznámení hráčů s rozlosováním Okresního přeboru družstev, které proběhlo 21.9., a losování přeboru našeho oddílu, který pak budeme hrát průběžně po celou šachovou sezónu.
Všechny zájemce šachové hry zve předseda oddílu.
Čtvrtek, 30. září 2010 12:35 Autor: Pavel Byma

Výsledky turnaje Velká Polom Rapid OPEN 2010Den plný sportu, i tak by se dala nazvat sobota 22.5. Šachy, MS v hokeji, fotbalové utkání ve Vřesině, opět MS a nakonec finále ligy mistrů. Pro sportovního fanouška to byly přímo žně.

Vše tedy začalo šachami v Sokolovně u hřiště, kam se přijelo podívat a zahrát celkem 44 hráčů na rapid turnaj pořádaný námi, šachovým oddílem TJ Velká Polom, ku 25. výročí oficiálního založení šachového klubu ve Velké Polomi.
Už v průběhu posledních kol a hned po vyhlášení výsledků šachového turnaje se většina osazenstva sešla hned vedle v hospůdce na hokejové vysílání dramatického zápasu ČR-Švédsko.
Sotva utichla radost z vítězství a postupu do finále, Velkopolomští občané se rozjeli na zápas místního fotbalového klubu do Vřesiny, kde po napínavém boji se stejně jako hokejistům podařilo otočit vývoj utkání, kde dlouho prohrávali a nakonec zvítězili 4:3.
Ještě než se fotbaloví příznivci stačili vrátit, začalo napínavé utkání MS v hokeji mezi domácími Němci a horkým favoritem mistrovství, Ruskem.
A hned po hokeji tu bylo finále Ligy mistrů mezi Interem a Bayernem.
Tomu už se pomalu nedá říci fanouškovství, ale přímo záliba (nebo snad závislost?) pro otrlé.
My se ale vrátíme zpátky k šachu, jelikož to je náš sport číslo jedna, kterému se věnuje většina návštěvníků těchto stránek.

Turnaj začal téměř bez spoždění a i díky nižšímu počtu hraných partií, kdy nebylo nutno zapisovat tolik výsledků a hrálo se rychleji jsme udržovali stále dobrý čas. Již ve 12 hodin bylo odehráno 5 kol, a tak jsme si udělali polední pauzu na oběd v přilehlém restauračním zařízení. Na oběd byla připravena zelná polévka, guláš a pečená krkovice. Já osobně jsem si dal gulášek a byl opravdu výborný (chvála šéfkuchaři). Během pauzy si rovněž mohl každý vzít menší zákusek z místního cukrářství jichž bylo na výběr několik druhů. Pěkně napapaní jsme se pustili do dalších bojů a ve 3 hodiny odpoledne se dohrála poslední partie. Po krátké pauze, abychom si mohli upřesnit organizaci rozdávání cen, jsme zahájili zakončení turnaje spolu s naší paní starostkou Ing. Ludmilou Bubeníkovou.

Jak jsem již zmínil, turnaj se konal ke 25. výročí oficiálního založení oddílu, a tak jsme jako první předali našemu zakladateli Jaromíru Zdražilovi a stále aktivnímu činovníkovi, který se celou dobu staral o chod klubu, ocenění od Okresního šachového svazu Opavy Čestné uznání, za výše zmiňovanou činnost a rozvoj šachu ve Velké Polomi. A jelikož se nám tato věc podařila až do poslední chvíle před ním ututlat, tak byl i mírně a zároveň příjemně překvapen.

Předávání cen:
V cenovém fondu turnaje kdomě diplomů a medailí byly pěkné cínové šachy, knihy, hrníčky, trička, ale třeba i hodinky či mobilní telefon.
Celkem se do turnaje přihlásilo 9 dětí, které každé dostalo nějakou tu pamlsku a nejlepší v ktategoriích do 10 (Musil David), 12 (Pavel Gemsa) a 15 (Tomáš Chromík) let dostali i věcné ceny.
Petr Kupský byl vyhodnocen jako nejlepší občan Velké Polomi.
Kytičkou byly oceněny rovněž za účast jediná žena Vlasta Kupská a dvě mladičké slečny Kateřina Anna Janošová a Tereza Gemsová.
Paní Kupská pak získala rovněž cenu útěchy za umístění na 44. místě v turnaji. A aby to ještě nebylo málo, tak získala i losovatelnou cenu, mobilní telefon. A teď mi někdo řekněte, že se šachy nevyplatí hrát. :)
Další losovatelné ceny získali Miroslav Mrnka a Pavel Byma st.
Déle pak nějaká ta drobná cena vyšla až na 24. účastníka v turnaji.

A teď už konečně to nejzajimavější a dlouho očekáváné... Historicky prvním vítězem rapid turnaje ve Velké Polomi se stal Jiří Adámek bydlící ve vedlejší vesnici Dolní Lhota a hrajícího za Šachový klub Slavoj Poruba.
Na druhém místě se umístil FM Ivan Břečka z TJ Mittal Ostrava, třetí pan Petr Kičmer z Baník Havířov, čtvrtý Karel Záleský a pátý FM Jaroslav Čempel oba ze Slezanu Opava.

Výsledky a podrobnosti najdete na stránkách http://chess-results.com.

Gratuluji všem vítězům a obdarovaným, za jejich zasloužilé výhry.
Zároveň bych chtěl poděkovat všem hráčúm za jejich účast a férovou hru, kde jsem jako rozhodčí turnaje nemusel řešit žádný vážnější prohřešek či hádku při hře, kdy někdy v zápalu boje o vášně není nouze.

A v neposlední řadě musím poděkovat našim sponzorům, bez kterých by se nemohl tento turnaj uskutečnit. Jsou jimi:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
firma Tešnar - lešení, žebříky, ochrana rostlin, razítka
Geometra Opava, spol s.r.o.
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Dagmar Drozdková - květinářství a chovatelské potřeby ve Velké Polomi
a občané Velké Polomi Ing. Jiří Vaněk, Ing. Radim Holeček a Rudolf Benedikt.Přeji všem mnoho příjemných šachových zážitků a do dalších let nashledanou.
Sobota, 22. května 2010 21:45 Autor: Pavel Byma

Volby do Výkonného výboru Okresního šachové svazu OpavyLetos v prvním čtvrtletí roku se uskutečnily volby do VV OŠS. Volilo se celkem 7 mandátů z 9 přihlášených kandidátů. Voleb se zúčastnilo celkem 11 oddílů z 20 a teď na konci sezóny byly zveřejněny jejich výsledky.

Mandát obdrželi:
Bělka (MSA)
Byma (Háj)
Gemsa (MSA)
Joško (Píšť)
P.Pavera (Bolatice)
Vavřínek (MSA),
Vilášek (Slezan)

Výsledky jsou uvedeny v příloze.
Nový výbor si zvolí předsedu a rozdělí ostatní funkce na svém prvním zasedání v srpnu.
Pondělí, 17. května 2010 11:26 Autor: Pavel Byma

Velká Polom OPEN 2010Rád bych pozval všechny příznivce královské hry, ať už diváky nebo aktivní hráče, na náš turnaj v rapidšachu, který pořádáme v sobotu 22.května ve Velké Polomi k 25. výročí založení šachového oddílu.

Hrací místnost je v Sokolovně, která se nachází u fotbalového hřiště a benzínové pumpy.

Bude se hrát švýcarským způsobem na 9 kol, 15 minut pro každého hráče.

Prezentace hráčů bude probíhat od 8 hodin. Turnaj začne v 9. Po pátém kole bude menší pauza na oběd (asi ve 12 hodin), výsledky vyhlásíme krátce po poslední partii 9. kola (přibližně v 15 hodin).

Finanční odměna pro nejlepšího hráče činí 1500 Kč a celkový cenový fond turnaje garantujeme minimálně do výše 12000 Kč. Další ceny budou minimálně do 12 místa, vyhodnoceny budou i kategorie pro děti do 10, 12 a 15 let. Připravenu máme cenu i pro nejlepšího velkopolomského občana neregistrovaného v šachovém svazu. Dále máme připraveno i několik speciálních cen pro šťastné i méně šťastné hráče.

Nealkoholické občerstvení - káva, čaj a minerální voda bude pro účastníky turnaje zdarma. Další občerstvení budete mít možnost zakoupit v přilehlém restauračním zařízení.

Podrobnosti k turnaji můžete nalézt zde na našich stránkách šachového oddílu TJ Velká Polom nebo v níže uvedených propozicích.

Přihlášky přijímají:
Pavel Byma ml., 605 011 678, PavelByma@seznam.cz
Radim Holeček, 724 294 929, holecek.radim@gmail.com
Registrace zde na stránkách šachového oddílu sachy.tjvelkapolom.cz/open-registrace.php

Autobusové spojení na turnaj:
Z Ostrava, ÚAN 8:00 - dálkový autobus Šumperk
Do Velká Polom, U Lihovaru 8:25
Z Opava, Těšínská 7:30 - dálkový autobus Jeseník
Velká Polom, U Lihovaru 7:46

Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.
ŠACHU ZDAR !
Úterý, 11. května 2010 13:52 Autor: Pavel Byma

MČR 2010 - konečné výsledkyMistrovství České republiky stejně jako šachový festival Ostravský koník je u konce a tak mi dovolte zrekapitulovat výsledky.

Vítězem v mužské kategorii se stal David Navara se ziskem uctyhodných 8,5 bodů z 9 a náskokem 2 bodů před ostatními. Druhý skončil Tomáš Polák, třetí Pavel Šimáček.

V ženské kategorii byly výsledky mnohem vyrovnanější, kdy první 4 hráčky měly shodně po 5 bodů a muselo rozhodovat pomocné hodnocení. Mistryní republiky se stala Kateřina Němcová, druhá skončila Olga Sikorová, třetí Kristýna Havlíková.

FIDE open ovládli na prvních dvou místech Poláci se ziskem 7,5 bodů. Vyhrál Michal Matuszewski a druhý skončil Ziemowit Pazderski. Třetím v pořadí a zároveň nejlepším čechem se stal Jaroslav Čempel se 7 body.

Doprovodné turnaje:
V turnaji v Holanďanech vyhrála dvojice Novotný - Šklíba.
V bleskovém turnaji zvítězil Roško Luboš.
Turnaj mládeže do 15 let ovládla mladá slečna Natálka Kaňáková.

Všem vítězům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů do dalších let.

Organizátorům Ostravského koníka přeji také mnoho zdaru, turnaj i doprovodné akce byly skvělé a jsem zvědavý jaké novinky připravíte na příští rok.

Podrobné výsledky všech turnajů
Úterý, 11. května 2010 11:58 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2009/2010Klubový přebor je u konce, včerejší a zároveň poslední partie mezi Jiřím Klimšou a Miroslavem Trojkem rozhodla o pořadí na druhém a třetím místě. Na každou partii byl vyměřen čas 1 hodina pro každého hráče bez nutnosti zapisovat partii. Celkem se přeboru účastnilo 17 hráčů, kteří byli na počátku rozděleni do dvou skupin, z nichž z každé postupovalo prvních pět. Finalistům se už vzájemné výsledky ze základních skupin započítávaly a zbývalo jim odehrát pouze 5 partií s hráči ze druhé skupiny. Vítězem a přeborníkem oddílu se stal Pavel Byma ml., který nezaváhal v jediné partii a vyhrál s plným získem bodů. O pořadí rozhodovaly postupně: body, pomocné hodnocení (SB), vzájemný zápas, 2 partie 2x15min, n-krát sudý počet 2x5min do rozhodnutí.


Hráči kteří se neprobojovali do finále:
Zdražila, Benedikt, Slížek, Kučera, Němec, Hampl, Řehulka

Podrobné vzájemné výsledky hráčů z finálové skupiny.
Sobota, 08. května 2010 16:49 Autor: Pavel Byma

Vyšla nová ELO listinaDnes vyšla nová ELO listina a tak se podívejme, jak si v tomto žebříčku šachistů stojí naši hráči včetně hostů.

Pro méně znalé jen připomenu, že Rating ELO (též koeficient ELO nebo jen ELO) je statistické ohodnocení výkonnosti hráče či týmu na základě výsledků jeho her podle systému, jehož autorem byl Arpad Elo. Systém ELO byl zaveden nejdříve v šachu (v USA od roku 1959, celosvětově od roku 1970), lze ho však použít pro jakoukoli hru, v níž se střetávají dvojice hráčů nebo družstev. ELO se sice obvykle píše s velkými písmeny, není to však zkratka, je to příjmení jeho tvůrce. Dělí se na národní (vydávané národními šachovými federacemi) a mezinárodní (vydávané FIDE). FIDE ELO je vydáváno vždy na začátku ledna, dubna, července a října. České národní ELO je vydáváno na začátku ledna, května a září.

Pavel Hořák, Jan Němec a Milan Kučera nebyli hodnoceni pro nedostatek odehraných partií potřebných pro zápočet na ELO listinu.
Podrobné údaje o členech a hostech šachového oddílu TJ Velká Polom můžete nalézt zde.

Jak sami můžete vidět, po letošní nevydařené sezóně se podařilo udržet své hodnocení pouze minimu našich hráčů, v kladných hodnotách jsou pouze Lubomír Chudoba a Ivo Husár, kteří si připsali oproti loňsku +5 bodů. Rozhodně je v příští sezóně co napravovat.
Středa, 05. května 2010 12:03 Autor: Pavel Byma

8 9 10 11
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru