Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
3 4 5 6 7

Ostravský koník 2013Od 28. dubna do 5. května proběhl již 20. ročník Ostravského koníka. Součástí této šachové akce byly poslední tři kola extraligy, tři mezinárodní turnaje, bleskový turnaj, rapid turnaj pro děti a turnaj v holanďanech.
Nechce se mi to přesně počítat, ale celkově se těchto turnajů herně zúčastnilo na 300 různých šachistů a mnoho dalších se přišlo jen podívat.

Divácky nejzajimavější bylo určitě rozuzlení extraligy, jelikož vidět v Ostravě prakticky celou českou šachovou špičku posílenou o několik dalších kvalitních cizinců, z nichž nejzvučnějším jménem je asi Alexej Širov, se v našich končinách příliš často nevidí.

Podrobné výsledky najdete na stránkách Ostravského koníka, já osobně bych se chtěl zaměřit pouze na dva dílčí turnaje.

Tím prvním je Bleskový turnaj, kterého se zúčastnil Ivo Husár. Ivo není žádný velký blicař a konkurence byla velmi silná. Snad i proto si připsal pouze 4 body z 11 partií, což mu vyneslo 35. místo a obhájil tak alespoň svoje nasazení.

Mezinárodního turnaje FIDE Open B, který byl určen pro hráče s fide elem do 2000, se účastnilo celkem 133 hráčů. Zálusk v něm uspět mělo reálně kolem 20 hráčů plus pár mladých vlků, jejich nízké elo vůbec neodpovídalo předváděné hře. V takovém turnaji se papírové předpoklady mažou a rozhoduje aktuální herní forma, fyzická výdrž a soustředěnost po celou dobu turnaje, psychická odolnost a také kus štěstí. Ne jeden z favoritů skončil hluboko za očekáváními. Turnaje se účastnila i má maličkost, Pavel Byma ml. a světe div se, byl jsem to já, kdo se nakonec radoval nejvíce a skončil na prvním místě. Nemyslím si o sobě, že bych hrál svoje nejlepší šachy, sám jsem v nich viděl několik chyb a nevyužitých šancí, ale na mé soupeře to jak jde vidět stačilo. Zde jsou komentáře k mým jednotlivým partiím.

1. partie - Zdeněk Bok - elo 1496 - Sokol Dobrá
Pro začátek jsem dostal docela příjemného soupeře. Měl jsem černé a partie tak vypadala velmi vyrovnaně. Podařilo se mi ale centralizovat jezdce na e4 a obsadit volný sloupec, což mi dávalo dobrou výhodu. Nakonec jsem soupeře nachytal na hezkou kombinaci s obětí dámy a pak věže. Následně jsem ale po výměnách získával vidličkou zdarma dámu a měl bych celou figuru navíc. To už si ale soupeř ukázat nenechal a partii vzdal.

2. partie - Doškař Miloslav - elo 1751 - Šachový klub Lokomotiva Brno, o.s.
Ve druhé partii jsem měl bílé a rozehrál jsem svoji oblíbenou italku. Podařilo se mi vládnout pěšci centrum a protáhnul je až na d6 a e5. To soupeře omezilo v jeho vývinu. Trochu jsem mu hrozil matem ale jediným ziskem byl zisk pěšce a otevření c sloupce. To mi ale umožnilo další zisk kvality a nakonec proražení středové obrany. Asi pět tahů před matem se soupeř vzdal.

3. partie - Kapoun Pavel - elo 1800 - SK Šachy Chlumec
Měl jsem černé figury, tentokráte jsem s nimi ale nezačal moc nejlépe. Hned po zahájení jsem byl trochu pod tlakem a hrozilo usazení bílého jezdce na d6 nebo b6, což by mi hodně znepříjemnilo hru. Naštěstí to soupeř provedl dost nešťastně a místo toho jsem jezdce vyměnil a s aktivitou vrhnul pěšce do útoku. Odměnou byl tlak na soupeře a zisk jednoho a chvíli na to i druhého pěšce. Přehlédl jsem ale asi 5 tahovou kombinaci na zisk dámy za věž a střelce a místo toho jsem nabídl soupeři pěšce zdarma a následné vyrovnání hry. Soupeř si ale naštěstí nevěřil, jelikož mu hrozily matové hrozby, ze kterých by se ale vyvlíknul. Místo toho ale zaútočil na mého odkrytého krále a já měl v časovce co dělat, abych krále ukryl a ve stylu nejlepší obrana je útok se chopil opět iniciativy. Nakonec ještě před časovou kontrolou vznikl neodvratný pětitahový útok a soupeř se vzdal.

4. partie - Novák Bořivoj - elo 1893 - T.J. Sokol Hranice
V této partii jsem se jako bílý chopil iniciativy, kterou jsem držel po celou partii, soupeř mi dal trochu nepochopitelně úplně zdarma pěšce a po následných výměnách jsem získal ještě jednoho. Oba dva jsme si nakonec postavili dámu, ale měl jsem výhodu, že po prvním šachu následoval hned šach garde. Vynucená výměna dam znamenala, že osamocený soupeřův král není schopen dostihnout mé další pěšce v postupu k proměně ve figuru, a tak se vzdal.

5. partie - Hlubina Pavel - elo 1920 - VOKD Poruba
V této partii jsem poprvé v turnaji prohrál. Na to, že jsem hrál černými jsem nestál po zahájení vůbec špatně. Zvolil jsem ale špatný plán a udělal chybu, po které jsem se dostal do problémů. Jako by to nestačilo, o dva tahy jsem přehodil tahy a soupeř se dostal dámou přes h7 do mého královského krytu. Ještě pořád by to nebylo tak špatné a dalo se vše zachránit, jelikož materiál by zůstal vyrovnaný, kdybych vyměnil střelce za jezdce, ale ani to jsem neudělal a vymyslel další hloupost, po které jsem musel obětovat zdarma střelce. Soupeř ale přehlédl matovou kombinaci, a tak jsem králem procestoval na druhou stranu šachovnice. V časovce jsem ale ztratil zdarma dámu, i tak ale byla pozice dávno prohraná, tak jsem se vzdal.
Nejspíše to tak všechno chtěl osud, protože můj výkon byl katastrofální, a asi jsem neměl partii ani hrát, jelikož mi ve státní svátek nejel autobus, na který jsem se chystal, nikoho jsem si ani nestopnul, a pak se na zastávce ke mně lísala černá kočka.

6. partie - Kaňáková Natálie - elo 1749 - Beskydská šachová škola o.s.
Po porážce jsem dostal za soupeře mladou 13 letou talentovanou dívku, která v celém turnaji ukazovala velmi dobrou hru a v konečném součtu prohrála pouze se mnou, získala 6,5 bodů a 9. místo.
Partii rozehrála na můj vkus trochu nezvykle s tím, že ponechala svého krále v centru. Díky tomu ale rozehrála trochu rychleji své figury a věže. Získal jsem sice pěšce, bylo ale jen otázkou, kdy si jej dobere zpět. Dokázal jsem ale využít toho, že její král zůstal v centru a hrozil šachy a dobíráním nekrytých pěšců. V časovce jsem se dostal do lepší pozice, ale přehlédl jsem zisk kvality. Po 40. tahu nám tak vznikla docela vyrovnaná koncovka s dámou, věží a čtyřmi pěšci proti rovnému materiálu. Moje těžké figury ale ovládaly střed šachovnice a hrozily ziskem dalších pěšců nebo matem, sám jsem ale musel hlídat nějaké věčné šachy. Jednoho pěšce se mi podařilo protáhnout až na h6 a rozvrátit její pozici. Hrozil jsem matem nebo ziskem dámy za věž, a tak neměla jinou možnost než kapitulovat.

7. partie - Dvořák Vladimír - elo 1996 - SK ROŠÁDA Prostějov
S druhým nasazeným hráčem jsem měl docela na mále. Rozehrál jsem partii docela divně a dostal se hned do problémů. Nemohl jsem udělat rošádu a hrozila mi ztráta pěšce. Hra se kolem 25. tahu vyrovnala, odmítl jsem nabídku remízy, jelikož jsem měl lepší čas a doufal v soupeřovu chybu v časovce. Ta se ale nestala a nakonec jsem ji provedl já, když jsem ztratil pěšce. To by ještě nebylo tak hrozné, ale já chvíli na to ztratil i dalšího. Soupeř trochu polevil v koncentraci a já dočasně obětoval ještě jednoho pěšce a dostal se králem a figurami k jeho osamocenému králi. Ten z problémů nakonec vybruslil pochodem na opačnou stranu šachovnice, ale u toho jsem si dobral zpět všechny tři pěšce a hra se naprosto vyrovnala. Zbyly proti sobě po jedné věži, opační střelci a po jednom pěšci na opačných stranách šachovnice. Snažil jsem se pěšce nějak dotáhnout na dámu, ale soupeř vše viděl a po dobrání obou zbývajících pěšců hra skončila remízou.

8. parite - Hanák Tomáš - elo 1646 - OS Rychvald
Do předposledního kola jsem dostal za soupeře dalšího nadějného sedmnáctiletého hráče, kterému jsem opět jako jediný nadělil porážku já. S 6 body skončil na 12. místě a připsal si úctyhodných 111 bodů do ratingu.
V partii se mnou ale hrál trošku ustrašeně. Hráli jsme sicilskou s rošádami na malých stranách. Já jsem to před králem otevřel a zatlačil všechny jeho figury doslova na 8. řadu. Podařilo se mi prorazit jeho pěšcový kryt a hrozil maty nebo minimálně velkými materiálními zisky. Proto mi soupeř partii vzdal. Jak jsme si ale v pozápasové analýze ukázali, mohl určitě hrát trochu odvážněji a pak bych měl s otevřeným králem problémy.

9. partie - Zeman Arnošt - elo 1994 - OREL Ořechov
Před tímto kolem jsme byli 4 hráči, kteří měli shodně 6,5 bodů a vedli v turnaji. Můj soupeř z nás měl nejlepší pomocné hodnocení, já naopak nejhorší. Těžko to počítat ještě v probíhajícím kole, ale výhra mi zajišťovala nejhůře druhé, případná remíza mě posunovala na 5. či 6. místo a prohra mohla až někam do druhé desítky. Hrál jsem černými, takže nějaké velké vyhlídky nebylo lehké předpovídat.
Naštěstí pan Zeman se uchýlil bránit remízu, která by mu zajišťovala nejhůře druhé místo a po uzavření remízy na druhé šachovnici dokonce vítězství v turnaji. Vyčkáváním ale ztratil spoustu času a mě remíza, jak píšu výše, příliš moc nevyhovovala. Samozřejmě jsem musel hrát opatrně, ale až příliš opatrná hra soupeře mi vnášela vítr do plachet, získal jsem brzy celkem slušnou pozici a diktoval hru. Už ve dvacátem tahu se soupeř dostal do časovky, získal jsem věž za střelce a dva pěšce poměnil velké množství figur a šel do koncovky. V té se soupeř zamyslel asi na tři minuty a po 31. tahu mu spadl čas. Pozice pro mě měla být i tak vyhraná, ale určitě jsem si v tu chvíli pořádně oddechnul, že už nemusím dál tahat, jelikož šlo o hodně a při těch nervech se mohlo stát ještě cokoliv.

Konečné pořadí turnaje

Vítězství v turnaji si velmi cením, jelikož uspět v obrovské konkurenci nebylo vůbec jednoduché a pro mě a velkopolomský šach je to asi největší šachový úspěch historie.
Středa, 08. května 2013 02:43 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 11. koloDnes se hrálo poslední utkání Okresního přeboru družstev v letošní sezóně. Přijel k nám Slezan Opava a bez velkého boje si odvezl všechny 3 body.
Jelikož jsme museli hrát na vítězství, pokud možno 6-2, abychom měli šanci na první místo, tak naše sestava byla tomu sice dle možností ale adekvátně přizpůsobena. Soupeř oproti nám nebyl vůbec v optimální sestavě, nicméně to bychom museli přistoupit k utkání úplně jinak než jaký byl průběh.
Jako první remizoval Radim Holeček, škoda, protože pozice nebyla nijak špatná, naopak měl pořád možnosti hrát dál. Hned po něm přijal remízu i Ivo, který by po výměně hrál koncovku jezdce s šesti pěšci, proti stejnému materiálu. Pak vyhrál Jirka Klimša, který vyhrál po chybě soupeře hned v zahájení. Pak ale přišly další dvě remízy v lepších pozicích od Daniela Borkovce a Vaška Pavery. Pak prohrál vyhranou partii Jarda Zdražila a na průser bylo zaděláno. Stav tři tři a poslední dvě nijak vyhrané partie nevěštily nic dobrého. A tak se taky stalo. Pavel Klimša poprvé v sezóně prohrál, když nějakým záhadným způsobem neudělal rošádu a raději uhnul králem na f8 a tím si na celou partii zablokoval věž. Celou dobu měl sice tlak a šance na výhru, ale bez rozehrání všech figur to prostě nešlo a nakonec musel kapitulovat. Já jsem získal prakticky v zahájení dva soupeřovy pěšce, ale díky tomu jsem se dostal trochu pod tlak. Jednoho pěšce jsem pak musel při obraně vrátit, poměnily se figury, nakonec i dámy a zbyli opační střelci. Stále jsem měl trochu navrch, ale veškerým mým pokusům o výhru až do tří hodin odpoledne můj soupeř odolal, což pro nás znamenalo konečný výsledek 3,5 - 4,5 a veškerou ztrátu možností na zisk titulu.
A jelikož Dolní Benešov opravdu remizoval s Orlem Opava, pak by nám opravdu výhra nad Slezanem stačila. Sice bychom museli vyhrát 6-2 nebo alespoň 5,5-2,5 při 4 vyhrách, v naší moci to ale určitě bylo, jelikož jsme na každé šachovnici měli papírově lepší hráče než soupeř. To by ovšem přístup hráčů k partiím musel být více zodpovědnější a nedávat všechno hned za remízu, když je potřeba bojovat o vítězství. Možná je remízy se slabšími soupeři hřejí, já to ale vidím úplně jinak.
I přes prohru jsme ale celkově obhájili loňské druhé místo, čímž jsme splnili předsezónní cíl. I letos ale bylo v našich rukou vyhrát. Nezbývá tak než popřát vítězi, Orlu Opava C, gratulujeme.Neděle, 21. dubna 2013 17:19 Autor: Pavel Byma

Ostravský koník 2013 - Simultánka HrabyněVe středu 10.4. se v rámci turnaje Ostravský koník odehrály v Hrabyni simultánní partie s mezinárodním mistrem Lukášem Klímou. Pro mnohé šachisty to byla příležitost zahrát si s hráčem o několik tříd lepším než jsou sami a pro případného vítěze byla vypsaná odměna slevy na startovném na největší šachový turnaj v Ostravě. Proti Lukášovi se postavilo celkem 17 hráčů a hráček z Hrabyně, Velké Polomi a Háje ve Slezsku. Předešlý den hrál Lukáš simultánku proti Mariánským Horám, o to náročnější pro něj muselo být hrát proti odpočatým novým tvářím. A časem se to na něm určitě začalo projevovat. Po první remíze s Vaškem Paverou daroval zdarma jezdce Ivovi Husárovi, kterému se ale takto nezaslouženě vyhrát nechtělo, a tak Lukášovi nabídnul remízu, který ji uznale přijal.
Prvnímu komu se podařilo Lukáše porazit jsem byl já, partie nahoru dolů. Jelikož Lukáš hrál najednou na 17 šachovnicích, tak moji taktikou bylo hrát ze začátku trochu pasivněji, aby Lukáš sám otevřel hru a nesnažil se to hrát na zabetonovanou remízu a já pak využil nějakého jeho zaváhání. Trochu jsem to ale přehnal a ztratil u toho pěšce, získal jsem tím ale mírnou aktivitu, která následně vyústila až k zisku kvality a lepší pozice. Z radosti, že má taktika vyšla jsem se ale neradoval dlouho. Na obou stranách bylo 5 pěšců, jeho pěšec se tím ale dostal až na d6 a já nevěděl, jak svoji výhodu využít. Dvěmi špatnými tahy jsem svoji pozici nejen pokazil, ale dostal jsem se do prohraného postavení s bílým pěšcem na d7, dámou a střelcem proti mé dámě na d8 a věžce. Lukáš ale ani já jsem jeho vítězný motiv neviděli, svou šanci nevyužil, já dobral nebezpečného pěšce, ale hned na to jsem raději vrátil kvalitu, protože mi hrozily maty a s dámou a pěšcem navíc šel do koncovky. V ní udělal Lukaš svoji poslední chybu, kdy mi dovolil vyšachovat krále a napadnout při tom dámu. Po případné výměně dam už byla pro mě pozice triviálně vyhraná, a tak to Lukáš vzdal. Měl jsem tedy štěstí, protože koncovku bych jinak vyhrával dost těžko a v průběhu jsem to taky mohl prohrát, a proto musím uznat, že při regulérní partii jeden na jednoho bych musel hrát mnohem lépe a samozřejmě s jinou taktikou, abych uhrál obdobný výsledek.
O druhou vítěznou partii proti Lukášovi se zasloužil Zdeněk Šnyta a musím říci, že taky se štěstím, jelikož ve vyrovnané věžové koncovce pohrozil Lukášovi matem a ten ho musel bránit šachem věží, ovšem rozhodl se pro špatné pole a odvrátil mat pouze o jeden tah.
Celkově jsme všichni proti Lukášovi uhráli 5 bodů za 2 výhry a 6 remíz, což proti hráči jeho kvalit není vůbec špatný výsledek. Vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře a pokud se bude podobná akce konat i v příštím roce, věřím, že se ji všichni opět velmi rádi zúčastní.

Článek a fotografie o simultánce na Novoborském šachovém serveru
Pátek, 12. dubna 2013 01:59 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 10. koloV neděli bylo na programu už 10. kolo Okresního přeboru. Náš cíl byl tentokrát Vítkov. Soupeř zcela určitě nevyzpytatelný a nepříjemný, před sezónou jsem je dokonce tipoval mezi favority soutěže, jelikož soupisku hráčů mají dost silnou, aby mohli porazit kohokoliv. A přesně to se i u zápasu potvrdilo. Měli jsme sice převahu na prvních šachovnicích, bohužel hráčům na nižších šachovnicích se nedaří tolik, aby obhájili všechny své možnosti a schopnosti, o to zajímavější byl i celý vývoj zápasu.
Jako první skončil partii Vašek celkem poklidnou remízou, chvíli na to prohrál i Mirek Mrnka, který v zahájení ztratil pěšce a možnost rošády, pak sice ještě dlouho bojoval, ale nakonec tlak nevydržel a prohrál. Radim Holeček ale ztratil kvalitu a pěšce a nevypadalo to s ním moc dobře. Luboš byl taky o pěšce méně, ale s dvojicí střelců a trochu otevřeným soupeřovým králem nebyly jeho šance vůbec špatné. Ivo jako obvykle stál rovněž na remízu po nějakých 15 tazích dokonce v zrcadlové pozici. Pavel hezkou kombinací získal jezdce a následně jezdcem a věží rozbil kryt před soupeřovým králem a následně hrozil matem asi na 4 způsoby, které nešly ani trochu pobránit. Zcela určitě to byla nejhezčí partie utkání. Já jsem hned získal po zahájení kvalitu a i když si soupeř myslel, že pak bude mít nějakou protihru na královském křídle, tak jsem ho rychle vyvedl z omylu a po velké sérii výměn jsem byl v koncovce s čistým jezdcem navíc. Ivo, kterému jsem zatrhnul přijmout remízu, mezitím hezky vymyslel matovou hrozbu s obětí jezdce nebo při nepřijetí oběti se ziskem kvality. Rozhodnutí pro soupeře nebylo vůbec jednoduché, a i když by se z matu pravděpodobně vysmýknul, jeho pozice by nebyla příliš vábná, proto se raději rozhodl obětovat kvalitu. Následnou výhodu úž ale neměl Ivo velké problémy uplatnit a vedli jsme 3,5 - 1,5.
Chyběl nám už pouze poslední krok, ale moc dobře to v tu chvíli nevypadalo ani na jedné šachovnici. Luboš po pár výměnách už ztrácel dva pěšce, Radim sice manévroval dvěma jezdci, ale stál neustále na prohru a Jirka? Jirka Klimša přišel o pěšce, soupeř vyhnal jeho krále po rošádě zpátky na pole e8 a i když nic konkrétního nehrozilo, nevypadala pozice dvakrát příjemně. Jeho soupeř ale pokračoval v ostrém útoku, při kterém přišel o jezdce a sám nevyválčil žádnou výhodu, následně mu pak ještě nechal střelce a po několika dalších tazích se vzdal. V tu chvíli se mi docela oddechlo, protože koukat na ty nervy je mnohem horší než to odehrát sám. Jelikož bylo rozhodnuto, Luboš následně uzavřel remízu. Na remíze se málem dohodnul i Radim, jelikož jeho soupeř nemohl stále najít ty správné tahy k jeho doražení, naopak se ještě spíše bránil. Jeho soupeři ale bylo kapitánem nepřímo řečeno ať to s tou převahou dohraje. A tak se to tahalo až do dvou hodin, jelikož Radim komplikoval a komplikoval pozici, vytvářel různé hrozby dámou na věčný šach, a tak jeho soupeř ztrácel mnoho času a kdyby Radim neudělal několik nevynucených ztrát pěšců před závěrem partie, tak by to možná utahal ještě na čas, jelikož soupeři už zbývalo jen 10 minut a Radimovi asi 50. I přes prohru byl ale výsledek 5 - 3 z Vítkova docela dobrý.
Poslední zápas sezóny se bude hrát za dva týdny, v neděli 21. dubna, kdy budeme hostit družstvo Slezanu Opava. Momentálně jsme druzí a nezbývá než doufat ve ztrátu Orla Opava, který má před námi dvoubodový náskok a tříbodový náskok před třetím Dolním Benešovem, se kterým budou v posledním kole hrát. Poslední kolo tak nabízí velmi zajimavé rozuzlení, kdy se ještě teoreticky mohou radovat z vítězství tři týmy.


Úterý, 09. dubna 2013 02:40 Autor: Pavel Byma

Velikonoční turnaj Hrabyně 2013V sobotu 30. března se hrál Velikonoční turnaj v Hrabyni v rapid šachu. Celkem se ho zúčastnilo 21 šachistů převážně z Hrabyně, Háje ve Slezsku a Velké Polomi. Hrálo se tempem 10 minut a 10 sekund každý na provedený tah.
Turnaj proběhl v přátelském duchu, ale na šachovnicích to poznat příliš nebylo, bojovalo se tvrdě a nikdo nezůstal neporažen.
S celkovým ziskem 8 bodů vyhrál Zdeněk Šnyta, druhým skončil Pavel Byma ml., 6,5 bodů, a třetí Marcel Řezníček, 6 bodů.

Dalšími polomskými hráči, kteří se účastnili turnaje, byli 12. Daniel Borkovec (4,5 bodu), 14. Václav Pavera (4 body) a 17. Jaromír Zdražila (3 body).

Přeji všem hezké velikonoční svátky a na shledanou u dalších šachových dobrodružstvích.
Neděle, 31. března 2013 00:30 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 9. koloDnes jsme odehráli již deváté kolo letošní sezóny Okresního přeboru družstev. Tentokráte jsme hostili družstvo Píště a výsledek bude pro mnohé určitě překvapivý, jelikož jsme se rozešli rovně 4-4.
Jako první vyhrál Luboš proti mladému devítiletému Jakubovi Křefkému. Rovnou mohu říct, že to bylo jenom s obrovským štěstím, jelikož Luboš ztratil dámu prakticky v zahájení. Nakonec ale zaútočil proti rošádě bílého a s velkým štěstím vyhrál, chlubit se touhle partií ale určitě nebude. Pak prohrál Mirek Mrnka, jeho soupeř obětoval figuru za dva pěšce, rozbití centra a rozbití rošády královi. Následující tlak pak Mirek nevydržel. Pak prohrál i Radim, nevím, co se přesně stalo, najednou ale měl o kvalitu a dva pěšce méně. Já jsem vyrovnal zápas na 2-2, pozice byla docela zavřená, ale celou dobu jsem měl mírnou převahu, kterou jsem nakonec zúročil, došel si na osmou řadu pro střelce a soupeři dal mat. Ivo tentokrát nepřijal remízu, jelikož ji soupeř nabídnul ve chvíli, kdy vzápětí Ivo získával pěšce, došlo k výměnám a vznikla pěšcovka 7 proti 6 pěšcům, kterou dotáhnul do vítězného konce. Bohužel Renči se moc nedaří, vždy rozehraje partii velmi hezky a přehraje soupeře, avšak ani tentokrát ji to nevyšlo, když nezvládla pokud ne vyhranou, tak o hodně lepší věžovou koncovku. Pak už zbyla jen poslední Jirkova partie, vysekal se z problémů a získal lepší věžovou koncovku se čtyřmi pěšci. Svoji šanci ale nevyužil a partii pouze zremizoval.
Zápas byl určitě zajimavý, mohly jej vyhrát obě dvě družstva, a díky prohře Orlu Opava jsme se k němu dokonce přiblížili na 2 body, remízový výsledek je ale v našem boji o přední místa ztrátou, jelikož v případě vítězství jsme se mohli dostat i na první místo.
Boj o titul ještě není ztracen, v sezóně zbývají ještě dva zápasy, ten příští sehrajeme za tři týdny ve Vítkově a věřím, že k němu přijedeme v trochu lepší formě než dnes.
Neděle, 17. března 2013 17:35 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na Velká Polom RAPID OPEN 2013Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry na 4. ročník šachového turnaje Velká Polom RAPID OPEN 2013. Turnaj se uskuteční v sobotu 25.5. 2013 v sále Sokolovny a přilehlých prostorách restaurace Gól od 9 hod. Prezentace hráčů bude probíhat od 8 hod. Turnaj je otevřený všem amaterským i registrovaným šachistům a vyhodnocení proběhne tradičně v mnoha kategoriích, od žákovských až po mistrovskou.
Pro všechny účastníky bude zajištěno občerstvení a dobrá zábava. Loni jsme rozdali celkem 60 cen a letos určitě nechceme zůstat pozadu.

Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.

Registrace na turnaj
Propozice na internetu

Sobota, 16. března 2013 23:49 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 8. koloV dnešním utkání proti Kobeřicím jsme jeli potvrdit papírové předpoklady proti poslednímu družstvu v tabulce. Už před zápasem jsme měli problémy poskládat dohromady optimální sestavu, tak se po delší době do nominace dostal Jarda Zdražila a poprvé v sezóně i Péťa Kupský. Cesta za našimi soupeři byla obtížná, jelikož cestaři opět zaspali, a tak jsme nabrali asi 5 minutévé zpoždění, které nám soupeři odpustili.
Jako první bohužel prohrál Péťa, jako největší jeho chybu považuji to, že místo využití dvou hodin času na přemýšlení svou partii odtahal za 15 minut. Pro naše družstvo to byla ale jediná prohra v zápase. Zanedlouho na to vyhrál Ivo, jehož soupeř už ve čtvrtém tahu nepokryl pole f7, které dobral s šachem střelec, následně odtažně šachnul jezdec a dáma dobrala soupeřova střelce, s další ztrátou figury a rozbitím soupeřovy pozice. Náš remízový král tedy začíná pomalu zlepšovat své výsledky a vyhrávat, což je jenom dobře. Asi o půl hodiny později remizoval partii Radim, věžovka s dámou a osmi pěšcemi se asi ani vyhrát nedá. To byl na delší dobu poslední výsledek. Naši soupeři se bránili dobře a vůbec nic nám zadarmo nedarovali, ani bych v té chvíli neřekl, že hrajeme s posledním týmem. Nakonec se ale projevila naše kvalita, vyhrál Pavel Klimša, zanedlouho jeho otec i Jarda a mohli jsem slavit. Vašek podle mě vyhranou partii pouze zremizoval a já jsem dotáhnul dámskou koncovku a s výsledkem 6-2 jsme byli ve dvě hodiny doma.
Celkově stále držíme s 18 body druhé místo a v příštím zápase za tři týdny hostíme družstvo Píště.

Neděle, 24. února 2013 17:40 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 7. koloCenné vítězství a naděje žije dál. Dnes jsme hráli proti Orlu Opava C a i když to bylo vyrovnané utkání, nakonec jsme využili domácího prostředí a zcela zaslouženě vyhráli 4,5-3,5.
Nejrychleji ukončil vítězstvím partii Mirek Mrnka pár minut před desátou hodinou. K velké radosti ale nebyl čas, jelikož v té době už Ruda, naše americká posila, ztrácel figuru a partii prodloužoval ještě asi půl hodiny než vzdal. V té době jsme stáli všichni ostatní zhruba na remízu, s drobnou výhodou u Jirky Klimši a Pavla Bymy mladšího. Ivo byl trochu pod tlakem ale vypadalo že to taky udrží. Lámat se to začalo až po dvanácté a kolem jedné hodiny. Nejdříve Ivo vymyslel super plán a začal prorážet zcela remízovou pozici, samozřejmě s neúspěchem a zaslouženě prohrál. Kdyby nechal pozici stát, tak soupeř nic kloudného na něho neměl a asi by to opravdu byla remíza. Lepší pozici měla i Renča, ale nevyužila nerozehranosti figur soupeře a jeho dva střelci se pak stali velmi silní a Renča se dostala do defenzívy. Vašek v pohodě udržel remízu se zaklesnutými pěšci a dvěma bílými střelci proti sobě. Jirka získal pěšce a věžovku s dvěma pěšci proti jednomu tahal pomalu na výhru. Nejdříve skončil ale Pavel Klimša, oba hráči byli v časovce, Pavlovi v uvozovkách visel napadený kůň, ale pořád měl aktivní protihru a když jezdce ztratil, vzápětí ho získal zpátky na opačné straně šachovnice. Nakonec Lorenz vlezl do matové sítě a dostal mat. V tu chvíli vzdal partii i můj soupeř, od samého začátku jsme hráli sicilskou mimo jakoukoliv známou teorii a držel jsem soupeře pod tlakem. Když jsme se dostali oba do časovky, ztratil soupeř nejdříve pěšce, pak kvalitu a tři tahy před kontrolou mi to Jirka Pardy mladší vzdal, jelikož neměl ani čas ani žádnou rozumnou protihru. O pár vteřin později vzdal i soupeř Jirky Klimši a bylo rozhodnuto o vítězství. Renča mezitím ztratila kvalitu a pěšce a nakonec prohrála. V tu chvíli nám to už ale nikomu nevadilo a mohli jsme oslavit vítězství i oživení nadějí na zisk titulu. To už ale předbíhám, jelikož náš dněšní soupeř je před námi ještě pořád o tři body a musíme čekat na jeho další ztrátu.
Příští zápas hrajeme 24.2.2013 na půdě posledních Kobeřic a naší povinností by mělo být jednoznačně vyhrát a také pokud možno co největším skórem, jelikož to bude rozhodovat při případné rovnosti bodů.
Neděle, 10. února 2013 17:25 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 6. koloVčera jsme odehráli utkání Okresního přeboru družstev s Dolním Benešovem C, bohužel pro nás neúspěšně. Ještě dnes si ale neumím vysvětlit, jak se nám takto podařilo soupeře doslova obdarovat, jelikož jsme zcela regulérně a bez nervů mohli jasně vyhrát.
Začátek byl doslova famózní, už po necelých 20 minutách vyhrál Ivo Husár, který v zahájení doslova rozbil soupeřovu pozici, získal pěšce a dobíral kvalitu pokud by z toho nebyla možná i čistá věž. Vilém Sněhota ale partii po děsivém úvodu raději vzdal. V 10 hodin pak zvítězil Pavel Klimša, jeho pozice byla pevná a vyrovnaná ale zároveň i pohodlná a pomalu se chystal k tlaku, jeho soupeř ale musel nečekaně odejít domů. V problémech byli ale Luboš Chudoba, ztratil pěšce, ale pozice vypadala relativně vyrovnaně, ani nevím, z jakého důvodu tak náhle skončil a prohrál, a Jiří Klimša, ztratil střelce a jeho pozice byla dost špatná, nakonec byl o dvě věže méně.
Ještě pořád ale nebylo nutné panikařit, já jsem měl pěšce navíc a k tomu dva volné na dámském křídle, otec měl remízu s jezdcem a 8 pěšci proti stejnému materiálu, Vašek Pavera obrovský tlak a Radim Holeček měl proti panu Tomíčkovi dost divokou pozici ale vítěznou.
To by ale Vašek musel chtít hrát trochu jednodušeji a sebrat soupeři nějaký materiál a ne kombinovat a kombinovat až do matu až se sám nakonec vykombinoval, ztratil figuru, nevzal zpátky kvalitu a nevyužil nakonec ani třech pěšců, které měl za ztracenou figuru, no tragédie. Radim jak by smet, místo aby si pomohl věží a matoval, tak se to snažil zvládnout pouze jezdcem a dámou, až nakonec vymyslel plán jak sám dostat mat. Taťkova remíza už zůstala remízou, kdy se soupeřem vyměnili pouze jednoho pěšce, a já jsem si po kombinaci dal jezdcem vidličku na krále a zcela nepokrytelnou věž. Kdyby to můj soupeř ale zahrál dobře a správně provedl výměnu, asi by uhrál se mnou cennou remízu. V dané situaci ale nebylo vůbec snadné najít správné řešení a ani já jsem ho neviděl.
Výsledek 3,5-4,5 je tedy už druhou naší prohrou v letošní soutěži a vyhlídky na první místo se pomalu rozplývají. Bude hodně záležet na příštím utkání právě s prvním a dosud neporaženým Orel Opava C a v případě úspěchu doufat v jeho další zaváhání. V opačném případě budeme mít problém ve velmi vyrovnaném a na výsledky velmi překvapivém přeboru bojovat o bednu.
Pondělí, 28. ledna 2013 11:53 Autor: Pavel Byma

3 4 5 6 7
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru