Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
4 5 6 7 8

Okresní přebor družstev - 5. koloJe to až k nevíře, dnes se odehrálo 5. kolo Okresního přeboru družstev, ale ani dnes jsme nehráli ve své tradiční klubovně. První dvě kola jsme hráli venku, třetí kolo jako domácí v Hrabyni, čtvrté zase venku a jelikož v naší klubovně probíhaly v pátek a sobotu volby prezidenta republiky, tak jsme do ní ještě neměli přístup. Moc nám to ale nevadilo, náhradu jsme nalezli více než důstojnou a možná i lepší než je naše klubovna.
Zápas s našimi soupeři ze Štěpánkovic vypadal ze začátku vyrovnaně, ale pouze do půl dvanácté, kdy jsme během pěti minut získali vedení 3-0 po vítězstvích Radima Holečka a Pavla a Jirky Klimšových. Svoje partie odehráli s přehledem a využili menšího ale soustavného tlaku na své protihráče. Jako čtvrtý vyhrál svoji partii Pavel Byma starší, a i když přehlédl matování i zisk figury, měl stále navíc několik pěšců, které rozhodly v jeho prospěch. Milanovi Kalavskému jsem tak jako kapitán mohl povolit přijmout soupeřovu nabídku remízy. Měli proti sobě dámy, obě věže a k tomu ještě 7 pěšců, takže s tím se toho ani z jedné strany nedalo opravdu moc dělat. Trochu divočejší partie byly na 6. a 7. šachovnici, Renáta i Vašek měli vyhrané pozice, pak je ale měli i prohrané, Vašek pak znovu vyhranou ale výhody nevyužil a tak zase tahal za kratší konec, takže dvě remízy byly nakonec dobré. Já jsem na první šachovnici končil opět jako poslední, partie byla vyrovnaná a hodně zablokovaná pěšcemi, využil jsem drobné výhody, kdy soupeř musel obětovat kvalitu, ale pořád měl docela dobré šance na remízu. Ty ale v časovce nevyužil a nakonec jsem vyhrál. S konečným výsledkem 6,5 - 1,5 tedy můžeme být spokojeni, určitě je ale pořád co zlepšovat.
Bez ohledu na ostatní výsledky jsme se tak posunuli ze třetího na druhé místo, jelikož 1. Orel a 2. Slezan hrají spolu a jednoho z nich přeskočíme.
Příští zápas 27.1.2013 jedeme na horkou půdu do Dolního Benešova, kde nám soupeř určitě nebude chtít zadarmo nic darovat.


Neděle, 13. ledna 2013 17:35 Autor: Pavel Byma

Vánoční turnaj TJ Velká Polom 2012V sobotu 29. prosince jsme uspořádali již tradiční bleskový turnaj. Mezi zvané patřili hráči Velké Polomi, Háje, Hrabyně a nově i Darkoviček. Jelikož jsme byli s účastí trochu více optimističtější, turnaje se zůčastnilo 14 hráčů, tak musím trochu pokárat domácí hráče, protože od nich se čekala účast určitě v mnohem větším počtu. Turnaj jsme po domluvě s hráči hráli po 10 minut na 9 kol, obešel se bez jakýchkoliv stížností a celkově se nesl v přátelském a vánočním duchu. Na občerstvení byla klobáska, pivo, štamprle i cukroví od paní Mikulenčákové.

Na prvním místě skončil Zdeněk Šnyta, druhý Ivo Husár a třetí Pavel Byma ml. Podrobné výsledky najdete na chess-results
Neděle, 13. ledna 2013 16:29 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2012/2013S novou sezónou je tu i nový ročník klubového přeboru, letos se ho účastní 15. hráčů z Velké Polomi a Háje ve Slezsku. Po prvních odehraných zápasech vede se čtyřmi body Milan Kalavský, následován třemibodovými Pavlem Bymou mladším a Rudolfem Benediktem. Do konce ale zbývá ještě mnoho kol a pořáadí se určitě celé zamíchá. Neděle, 11. listopadu 2012 17:26 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. a 2. koloDnes, v neděli 11.11.2012, jsme jeli už ke druhému zápasu Okresního Přeboru Družstev do Ludgeřovic, a ačkoliv žádný svatý Martin mezi námi nebyl, tak domů jsme odjížděli na koni rozhodně my! Vyhráli jsme 6-2 a spolu s prvním vítězstvím před třemi týdny proti Malým Hošticím máme na kontě 6 bodů a ujímame se stejně jako loni čelních pozic v tabulce.

Vítězství, ačkoliv vypadá velmi jednoznačně, tak se tak jednoduše nerodilo. Hned ráno nás překvapila změna hrací místnosti, kdy jsme marně hladali soupeře v Obecním domě, pak ale pro nás přijeli a řekli nám, že se hraje v Ludgeřovicích na hřišti. Samotný zápas nevypadal ze začátku nijak růžově, Jarda Zdražila i Mirek Mrnka byli pod tlakem a stráceli pěšce, Jarda dokonce dva, ale bojovali dále. Jako první skončil Pavel Byma ml., jehož soupeř podcenil situaci, nechal si dát šach a následně hrozil mat, který by musel odvrátit obětí dámy nebo ztrátou figury s dalšími hrozbami, a proto po 17. tahu raději vzdal. To bylo krátce po půl jedenácté a delší dobu se pak nic zajimavého nedělo až kolem poledne se začal zápas lámat. Nejdříve Jarda svoji partii zcela otočil, když jeho soupeř ztratil během 4 tahů 3 pěšce. Pak mu ještě trochu udělala problémy realizace své převahy, ale nakonec to zvládl a přidal druhý bod. Soupeř Mirka Mrnky měl sice pěšce navíc, ale svoji převahu neuměl prosadit, dokázal sice dotlačit svého pěšce až na 7. řadu, ale pak se zalekl otravného koně, který hrozil vidličkami téměř všem figurám a raději přijal remízu. Trochu v nejistých pozicích stáli Pavel Hampl a Lubomír Chudoba. Pavel trochu nejistě bez rošády cestoval po šachovnici a Luboš Obětoval figuru za dva pěšce a útok na královském křídle. V poklidu mezi tím uremizovali Ivo Husár a Václav Pavera, i když i oni se snažili kvůli nejistým výsledkům nebrat remízy předčasně. Luboš ale nezklamal, obětoval ještě druhou figuru a soupeře dotlačil pěšcemi až do matu. A to mohl pro efekt zaobětovat ještě věž s matem v následujících dvou tazích, ale prý se mu to nechtělo počítat a zahrál raději jak to viděl na jistotu. Pavel Hampl se dostal z problémů, poměnil figury a ztrácel jednoho pěšce, druhým ale kráčel pomalu k proměně v dámu a soupeř mu tak za něj musel obětovat jezdce. Po další výměně věží pak vznikla koncovka střelec a krajní pěšec proti třem pěšcům, a jelikož byl ten střelec opačné barvy než pole proměny pěšce, pak nebylo jiné možnosti než se spokojit s remízou. Jirka Klimša hrál rovněž vyrovnanou koncovku se sedmi pěšci a dvěmi lehkými figurami na obou stranách. Po nepřesnosti soupeře se mu povedlo získat na dámském křídle volného pěšce a tím dostal soupeře do obrovských problémů. Ten musel opustit králem druhé křídlo, které se pak stalo lehkým terčem k útoku a jeho soupeř následně kapituloval. Výsledek 6-2 je dnes zcela zasloužený.

Ještě bych se vrátil alespoň krátce k prvnímu zápasu, který jsme vyhráli na půdě Malých Hoštic 4,5 - 3,5. Ten se pro nás také nevyvíjel nejlépe, Radim Holeček ztrácel od zahájení figuru a byla jen otázka času, kdy to prohraje. Hezkou partii ale zahrál Mirek Mrnka a svého soupeře doslova rozbil. Jarda Zdražila uhrál remízu a je jen škoda, že to nezkoušel hrát dál, protože na tom nebyl tak špatně. Remízu uhrál Jirka Klimša i Ivo Husár. Vašek Pavera držel soupeřku pod tlakem a pomalu ji vytempoval a dovedl partii k vítězství. Radim prohrál, ale Daniel Borkovec hezky získal dva pěšce a tahal na vítězství. To si následně ještě zkomplikoval a kdyby to soupeř hrál lépe, myslím, že by uhrál asi remízu. Vítezstvím ale pojistil výhru našeho družstva. Pavel Byma ml. dohrával jako poslední, odmítal nabídky remízy a snažil se dotlačit lepší pozici do vítězství, bohužel i on zahrál trochu slaběji a jeho soupeř hru vyrovnal. V následné časovce, kdy už se oběma hráčům blížil konečný limit 3 hodin na partii, pak hru trochu nezvládnul a prohrál na čas, i když to už byla i pozice špatná. Možnost věčného šachu jsem ale odmítnul.

Příští zápas hrajeme jako domácí za dva týdny 25.11. v Hrabyni.
Neděle, 11. listopadu 2012 17:02 Autor: Pavel Byma

Losování Okresního přeboru 2012/2013Po letní pauze opět začíná nová šachová sezóna a dnes jsme se sešli na losování Okresního přeboru a Okresní soutěže družstev.

Od úvah vytvořit ve Velké Polomi druhé šachové družstvo jsme nakonec upustili a postavili jsme pouze jedno družstvo do Okresního přeboru. I když to znamená, že budeme hrát na domácí půdě pouze 4 zápasy z 11 (pátý domácí zápas budeme hrát v Hrabyni), tak věřím že číslo 7 nám přinese štěstí a že se nám podaří alespoň obhájit loňské umístění na stupních vítězů. První kolo budeme hrát v Malých Hošticích.

Rozlosování:
1. Orel Opava C
2. Kobeřice A
3. Píšť A
4. Vítkov
5. Slezan Opava C
6. Malé Hoštice
7. TJ Velká Polom
8. Hrabyně B
9. Darkovičky
10. Štěpánkovice
11. Dolní Benešov
12. Ludgeřovice

Hrací termínyÚterý, 02. října 2012 18:12 Autor: Pavel Byma

Konečné výsledky Klubového přeboru 2011/2012Klubového přeboru se v letošním ročníku zúčastnilo celkem 14 hráčů z Velké Polomi a Háje ve Slezsku, kteří za naše družstvo hostují v Okresním přeboru. Celkem přebor ale dohrálo pouze 12 hráčů. Milan Kalavský svou účast zrušil ještě těsně po rozlosování a Miroslav Mrnka se odhlásil po dvou odehraných partiích, proto byly jeho výsledky anulovány.
Vítězem Okresního přeboru se stal již počtvrté za sebou Pavel Byma ml. s plným počtem 11 bodů. Na dalších místech bylo pořadí ale velmi vyrovnané. Na druhém místě se umístil Miroslav Trojek se 7 body a o třetím, Rudolfu Benediktovi, muselo rozhodovat až pomocné hodnocení, jelikož stejně jako on se 6,5 body skončili i další tři hráči.


Pondělí, 11. června 2012 20:30 Autor: Pavel Byma

Velká Polom RAPID OPEN 2012V sobotu 19. května jsme u nás ve Velké Polomi pořádali již třetí ročník rapid turnaje v šachu. Herní systém byl švýcarským způsobem na 9 kol po 15 minutách na každého hráče. Vyhodnocení turnaje proběhlo jak už tradičně kromě hlavní tak i v mnoha dalších kategoriích. Celkem se turnaje zúčastnilo 53 soutěžících, z toho 14 dětí a celkem bylo rozdáno na 60 cen.

Kvůli problémům při losování začal turnaj se zpožděním, nicméně to se během několika prvních kol dohnalo a pak už turnaj probíhal dle plánu. Na oběd nám hospodský uvařil výborný segedínský guláš, po obědě jsme si dali zákusek a hurá do dalších kol. Celou dobu se v čele turnaje držel GM Velička, nicméně třikrát s ním uhráli jeho soupeři remízu, a tak se do čela turnaje dostal v předposledním kole Ivan Břečka, který v posledním kole nezaváhal a první místo před Petrem Veličkou udržel. Třetí skončil Karel Trombík.

1. FM Břečka Ivan 2324 TJ Mittal Ostrava 8 52½​
2. GM Velička Petr 2457 Šachový klub GEOFIN Ostrava 7½​ 54
3. Trombík Karel 2031 SK Slavia Orlová 6½​ 52
4. FM Sobek Jaroslav 2250 Šachový klub Karviná o.s. 6½​ 48½​
5. Szotkowski Jakub 2119 TJ Slovan Havířov 6½​ 46

Nejlepším hráčem našeho šachového oddílu TJ Velká Polom se stal Pavel Klimša, který se 6 body obsadil v silné konkurenci velmi dobré 9. místo.
Nejlepší polomským občanem respektive občanskou se pak stala jeho sestra Renáta Ličková a zároveň tak vyhrála i kategorii pro nejlepší ženu/dívku.

Nejlepším hráčem do 15 let se stal Jakub Szotkowski, do 12 let Karel Chwistek a do 10 let Radek Halamíček.
V kategoriích podle ela pak vyhráli tito hráči: Pavel Klimša (do 2000), Petr Čížek (do 1900), Petr Stania (do 1800), Karel Chwistek (do 1700), Stanislav Hruška (do 1600) a Radek Halamíček (do 1500).

Kompletní výsledky turnaje


Na místě je určitě rovněž poděkovat našim sponzorům, bez kterých by se tento turnaj jen stěží uskutečnil:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Dagmar Drozdková - květinářství a chovatelské potřeby ve Velké Polomi
a firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček.


Všem vítězům gratulujeme a na všechny se budeme těšit zase příští rok.

Čtvrtek, 24. května 2012 12:18 Autor: Pavel Byma

Nová ELO listinaJe tady květen a tak nám vyšla nová ELO listina s osobními koeficienty hráčů. Našim hráčům a hostům se v úspěšné sezóně celkem dařilo, a proto většina z nás dosáhla v ELO listině mírného zlepšení.
Nejvýraznější zlepšení zaznamenali Pavel Byma ml. a Pavel Klimša díky 100% výkonům v Okresním přeboru družstev okresu Opava. Hůře se dařilo Vašku Paverovi a Jirkovi Klimšovi, kteří zaznamenali naopak nejvýraznější ztrátu, ani tak se ale nejedná o žádný velký propad.

Hráči, kteří odehráli alespoň jeden zápas za Velkou Polom
Úterý, 08. května 2012 14:13 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na Velká Polom RAPID OPEN 2012Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry na již 3. ročník stále oblíbenějšího šachového turnaje Velká Polom RAPID OPEN 2012. Turnaj se uskuteční v sobotu 19.5. 2012 v sále Sokolovny a přilehlých prostorách restaurace Gól od 8.45 hod. Turnaj je otevřený všem amaterským i registrovaným šachistům a vyhodnocení proběhne tradičně v mnoha kategoriích, od žákovských až po mistrovskou.
Pro všechny účastníky bude zajištěna dobrá zábava, občerstvení a pozor: Každý účastnik turnaje obdrží nějakou cenu!
Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.

Registrace na turnaj
Propozice na internetu

Sobota, 07. dubna 2012 19:15 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev 2011/2012 - zhodnocení sezónyOkresní přebor družstev je u konce, a tak už můžeme pomalu hodnotit úspěšnost či neúspěšnost našeho účinkování v něm.
Po několika letech, kdy jsme bojovali především o záchranu, jsme posílili družstvo a naše ambice tak zásadně vzrostly. Před sezónou jsme si vytyčili, že bychom za úspěch považovali umístění do třetího místa a tento cíl jsme ziskem 26 bodů za 8 výher, dvě remízy a jednu prohru splnili a obsadili tak druhé místo v tabulce. Pro tým, který vždy bojoval o záchranu určitě nevídaný historický úspěch, lépe jsme v OP ještě nikdy neskončili. Nicméně nemůžu si pomoci, ale pořád je ve mně taková divná pachuť, jelikož po osmi kolech jsme měli 8 výher a určitě jsme v tu dobu mysleli na mnohem větší úspěch. Zřejmě se ale projevila naše nezkušenost s takto vypjatým závěrem a tlakem, který na hráče vytvářelo očekávání našeho okolí i sebe samotných. Určitě se projevila také nemohoucnost nastoupit v závěrečných utkáních v optimální sestavě, nicméně v žádném z nich jsme nebyli papírově slabší, holt nás ale spíše opustilo štěstí. A samozřejmě za to může i náš soupeř ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou, kterého leč jsme porazili, tak za námi neustále slídil a vyúžíval každého našeho zaváhání. Nezbývá nám tak než Pogu pogratulovat k úspěchu.

Krátké zhodnocení jednotlivých zápasůVýsledky v jednotlivých kolech


Ačkoli je to soutěž družstev, tak za zmínku určitě stojí i několik individuálních výkonů:


Výsledky jednotlivých hráčů


Pondělí, 02. dubna 2012 13:59 Autor: Pavel Byma

4 5 6 7 8
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru