Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
6 7 8 9 10

Okresní přebor družstev - 4. koloTak jsme se propadli na třetí místo!
Ne, že bychom za to přímo mohli a prohráli, ale vzhledem ke zdravotním a pracovním problémům týmu Bolatic jsme vyhověli jejich žádosti a odložili utkání na pozdější, v tuto chvíli ještě neznámý, termín. Doufám, že nás toto sportovní gesto nebude nakonec nijak mrzet, jelikož jsme za soupeřem mohli přijet v docela silné sestavě, ale šachy byly a měly by být vždy sportem gentlemanů, kdy nám ještě stále záleží na férovosti a cti, což se v dnešním světě již velmi těžce hledá, protože se klade čím dál větší důraz na materialismus a přestává lpět na lidských hodnotách. Protihráčům proto přeji brzké uzdravení a zřejmě se spolu utkáme až někdy po Vánocích.

Díky odložení našeho utkání jsme se tedy propadli na třetí místo tabulky za Pogo Budišov a Dolní Benešov, kteří nás předstihli o jeden bod. Soupeři však mají o 2 a jeden zápas více než my, a proto nemusíme míst strach, že bychom je už nedohnali. Příští kolo se hraje 11. prosince, kdy budeme od 9 hodin hostit mužstvo Malých Hoštic v naší klubovně ve Velké Polomi. Diváci jsou vítáni.

Pondělí, 28. listopadu 2011 03:57 Autor: Pavel Byma

Okresní turnaj žáků Opavska 2011Dnes se v Dolním Benešově konal turnaj žáků základních škol. Celkem se turnaje zůčastnilo 31 dětí z prvního a druhého stupně základních škol a mezi nimi byli i naši dva mladí hráči, Petr Kupský (6. třída) a Jiří Večeřa (4. třída).
Většina dětí až na pár výjimek byla bez větších šachových zkušeností, někdy i úplní začátečníci, ale to nikomu nebránilo v účasti ani dobré zábavě a pro všechny děti to byla určitě dobrá zkušenost, pro rodiče a dozor pak asi velké nervy, aby jejich děti či svěřenci hráli co nejlépe.

Na prvním místě skončil Pavel Gemsa, druhý byl Marek Janoš (oba Dolní Benešov) a třetí byl Ondřej Duda (Bolatice).
Nejlepší dívkou se stala Kateřina Anna Janošová, rovněž z Dolního Benešova.

Neztratili se ani naši mládežníci, Jirka skončil na celkovém 17 místě se ziskem 3 bodů. Mnohem více se ale dařilo Petru Kupskému, který dokonce skončil celkově 7. a ve své kategorii, hráčů druhého stupně základní školy, skončil dokonce na velmi pěkném 5. místě se ziskem 4,5 bodu.

Byl to ale dětský turnaj a tak nebyli oceněni pouze nejlepší, ale také se našla nějaká ta drobnost pro každého účastníka. Takže děti, mládeži, hurá trénovat šachy a na dalším tunaji nashledanou.Podrobné výsledkySobota, 26. listopadu 2011 15:19 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 3. koloKonečně první zápas doma. Po prvních dvou zápasech na soupeřových "hřištích" jsme konečně přivítali soupeře na domácí půdě. Přijeli k nám hráči až z Budišova nad Budišovkou a k našemu štěstí museli vážit cestu domů v pochmurné náladě. Naši soupeři vždy na svých internetových stránkách vyhlašují nejlepší partii utkání, myslím tedy, že dnes jsme jim jejich výběr velmi zjednodušili. Já osobně bych jim asi radil zvolit partii na 5. nebo 6. šachovnici, za naše družstvo bych asi vyzvedl partii Iva Husára anebo Luboše Chudoby, ale tu jsem nemohl bohužel sledovat nějak moc podrobněji.
Celé utkání se neslo v přátelském duchu, všichni hráči byli v dobré náladě a k tomu pomohl i výborný domácí doping, který přivezli soupeři. Tím bych jim rád poděkoval za pohoštění.
Jako první ukončili svou partii Milan Kalavský s Leem Müllerem, kteří se dohodli na remíze, to byla ale na dlouho jediná ukončená partie. Ostatní tuze bojovali na svých šachovnicích dál. Pozice byly celkem vyrovnané, nejhůře stál asi Pavel Byma st., kterého jsme snad všichni soudili na jasnou prohru. Jako první ale prohrál Pavel Hampl, který neudržel pozici s pěšcem méně. Následně na to ale vyhráli Pavel Klimša a Lubomír Chudoba, nedlouho na to i Ivo Husár a Pavel Byma ml. a o výsledku bylo rozhodnuto. Naopak z vyrovnaného utkání to pomalu vypadalo na debakl, protože lepší pozici měl i Václav Pavera a světe div se vyhraný byl i Pavel Byma st., který se nevzdal a zdánlivě ztracenou partii tahal na vítězství. To se ale nepodařilo a jeho soupeř dosáhnul alespoň remízy. Stejně tak Vašek to pokazil, ztratil kvalitu a nakonec místo boje o remízu vytvořil další kiks a svou partii prohrál.
Tak i tak je výsledek 5-3 velice pěkný, možná se dalo pomýšlet i na víc, ale před zápasem bych ho bral všemi deseti, takže naprostá spokojenost.
Boj o první místo jsme tedy s přehledem zvládli a zaujali tuto pozici v průběžné tabulce. To vše hlavně díky hráčům na prvních šachovnicích, kteří vyhráli a nasměrovali jednoznačně zápas do vítězného konce.
Příšté kolo hrajeme 27.11.2011 v Bolaticích.


Neděle, 13. listopadu 2011 17:17 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 2. koloV neděli 23.10.2011 se hrálo druhé kolo Okresního přeboru družstev. Naše družstvo po prvním těžkém a vyhraném zápase bylo optimisticky naladěno a i když oslabeno především o Pavla Klimšu oproti prvnímu zápasu, tak jsme na nic jiného než na vítězství určitě nemysleli.

Ludgeřovice nastoupily v plné základní sestavě (prvních 8 lidí na soupisce) a od začátku nehodlaly prodat svou kůži lacino. Jako první ukončil svou partii celkem brzy Pavel Hampl. V koncovce měl o pěšce méně a leč jeho pozice vypadala dost remízově, byla prohraná na všechny způsoby. V té chvíli pozice na šachovnicích ostatních našich hráčů nevypadaly až tak moc optimisticky, buď byly vyrovnané, anebo spíše horší. Pak ale pěknou kombinaci vymyslel Radim Holeček a svého soupeře kompletně rozebral a vyrovnal průběžný stav. Lepší pozici získal také Pavel Byma starší, výhodu ale nevyužil, došlo k výměně figur a domluva na remíze. Remizoval i Rudolf Benedikt, který přiletěl posílit mančaft až z USA. V průběhu partie sice ztrácel pěšce, v koncovce ale nakonec získával jednoho navíc a mě osobně je trochu záhadou, jak to, že se mu to nepodařilo vyhrát. Jeho partie byla rozhodně, co do počtu tahů, nejdelší, kterých bylo kolem stovky.
Posléze svou partii prohrál Václav Pavera a byli jsme opět v pozici dotahujícího mužstva. V tě době bylo už po dvanácté hodině, ale šachový maratón zdaleka nekončil. Pozice na první a třetí šachovnici vypadaly spíše vyrovnaně, Ivo Husár dokonce ztrácel jednoho pěčce a prakticky se jen bránil.
Nakonec se nám ale podařilo naše soupeře přetlačit, nejdříve vyhrál Milan Kalavský, kdy se mu v zajímavé jezdecké partii podařilo svýmí koníky doskákat pro zisk kvality (vyměnit koně za věž) a pak se jeho soupeři souhra figur rozsypala. Chvíli na to následovala moje výhra na první šachovnici. Jako obvykle jsem měl celou partii horší čas, ale před časovou kontrolou pro 40. tah mě můj soupeř dohnal a dopustil se několika nepřesností díky nimž ztratil kvalitu a už se začal pouze bránit a po dalších 10 tazích, kdy už nevyhnutelně ztrácel další materiál svou patii vzdal. V tu chvíli už byly 2 hodiny odpoledne a poprvé v zápase jsme vedli. Průběžný stav 4-3 nám zajišťoval minimálně remízu. Ivo Husár se ale nevzdával a nadále bojoval s pěšcem méně, až nakonec krásnou kombinaci a prakticky si vynutil ve věžové koncovce výměnu všech pěšců s následným dobráním posledního soupeřova pěšce. K tomu už ale nedošlo, jelikož soupeř uznal, že to již nejde vyhrát a domluvil se s Ivem na remíze.

Ač bylo už po půl třetí a ještě nás čekala dlouhá cesta domů, tak jsme byli velmi spokojení, že se nám podařilo uspět i v druhém kole proti dalšímu velmi silnému soupeři. Díky této výhře jsme se posunuli z třetího místa v tabulce na druhé a nebýt předehraného zápasu mezi Budišovem a Bolaticemi, pak bychom byli s 6 body první. Takto ztrácíme jeden bod právě na Pogo Budišov, se kterým se utkáme za tři týdny v neděli 13.11. konečně již na domácí půdě. Všichni diváci jsou vítáni.


Středa, 26. října 2011 01:55 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2011/2012 - rozlosováníNová sezóna je tady a s ní i nový ročník klubového přeboru. Ten minulý vyhrál již potřetí v řadě Pavel Byma ml. a o vítězství bude určitě usilovat i letos. Najde se někdo kdo ho sesadí z výsluní a uzme pohár pro sebe? Uvidíme. Kandidátů je určitě několik a porazit navzájem se také všichni umíme. Záleží už jen na tom, kdo bude mít více štěstí a aktuální formu. Můžete se na nás přijít podívat každý pátek do klubovny od 17 do 19 hodin.

Rozlosování:

St.č. Jméno Rtg
1 Zdražila Jaromír 1519
2 Němec Jan 1250
3 Byma Pavel ml. 1945
4 Benedikt Rudolf 1482
5 Hampl Pavel 1531
6 Byma Pavel st. 1585
7 Holeček Radim 1693
8 Mrnka Miroslav 1610
9 Pavera Václav 1671
11 Chudoba Lubomír 1611
12 Borkovec Daniel 1000
13 Kalavský Milan 1788

Průběžné výsledky a pořadí klubového přeboru
Sobota, 08. října 2011 18:41 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. koloDnes začal Okresní přebor družtev okresu Opava a my jsme jeli k prvnímu kolu do Hradce nad Moravicí. Ještě předtím jsme ale zdárně vyřešili komplikace se sestavou, kdy se Pavel Klimša zapomněl doma a neuvědomil si, že už se hraje tento týden, a komplikace s objížďkou celé Opavy díky opravám pozemích komunikací. Všechno ale dobře dopadlo, všichni hráči se našli a do Hradce jsme dojeli pouze se zanedbatelným zpožděním.

Soupeř to dle papírových předpokladů byl jeden z nejtěžších v celé soutěži a při hře to bylo znát. Nemohli jsme se ale na nic vymlouvat, jelikož jsme přijeli téměř v nejsilnější sestavě a to nejde myslet na nic jiného než na výhru. Utkání zahájil nejlépe asi Pavel Klimša, který už od prvních tahů začal svého soupeře pomalu zatlačovat a mačkat. Jinak se na ostatních partiích první hodinu nic zvláštního nedělo. Jako první jsem ale vyhrál já, jelikož se můj soupeř rozhodl obětovat svého koně s matovými hrozbami. Po pár tazích ale zjistil nejen, že matové hrozby jsou tatam, ale také že jezdce už nazpět nevybojuje a jeho figury jsou zcela bez souhry, a proto raději partii čestně vzdal a nadále se netrápil pokračováním partie.
To bylo v tu chvíli ale asi na další více jak půlhodinu všechno, až do doby než soupeř Jaromíra Zdražily nabídl remízu. Jeho soupeř totiž už asi myslel že bude na oběd doma a zahrál rádoby neutrální tah a nabídl remízu. To ale pan Zdražila nepřijal a okamžitě získal pěšce. Jeho soupeř se v tu chvíli z toho herně sesypal a naprosto odevzdaným stylem rozdával další figurky jednu za druhou. Chvilinku po druhé výhře zremizovali své partie nejdříve Pavel Hampl a pak Lubomír Chudoba a za stavu 3-1 pro hosty jsme netrpělivě čekali na další body. Situaci trochu zkomplikovala prohra Milana Kalavského a zároveň chyba Iva Husára, kdy se dostal do docela špatné pozice a vůbec to s ním nevypadalo dobře. Klid ale přinesl Pavel Klimša, který svého soupeře domačkal a zajistil nám již čtvrtý bod, zaručující alespoň remízu. V zápětí ale remízově skončil svou partii i Václav Pavera a škoda jen, že díky přehození tahů nevyužil své velké naděje na výhru, ale remíza v tu dobu byla dostačující a zajišťující první výhru v sezóně pro TJ Velká Polom. Pak už se dohrávala jen zbývající partie, Ivo se odmítl vzdát a bojovným výkonem, a i když stál nakonec o věžkou méně, tak se nad ním soupeř slitoval a přijal jeho nabídku remízy. Partie by se totiž musela hrát docela přesně a dalo se ji lehce pokazit v Ivův prospěch. A vzhledem k výkonům obou soupeřů vůbec bych se nedivil dalších zvratů v této partii.
Celkově jsme tedy vyhráli nad Hradcem 5-3 a vrátili jsme jim loňskou vysokou porážku 7-1. Příští zápas hrajeme 23.10. v Ludgeřovicích.

Rozhodčí: Mrovčák Milan
Neděle, 02. října 2011 17:23 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na klubový přebor 2011/2012V pátek 30.září v 17 hodin proběhne v klubovně Kulturního domu schůze všech příznivců šachu, při které bude vyhodnocena minulá sezóna a zároveň započne sezóna nová, včetně rozlosovnání Klubového přeboru.
Zveme tímto všechny zájemce o šachovou hru bez rozdílů pohlaví a věku i šachové výkonnosti, aby se nebáli, přišli a zahráli si s námi.
Za Šachový oddíl TJ Velká Polom zve předseda Pavel Byma ml.
Sobota, 24. září 2011 20:11 Autor: Pavel Byma

Losování Okresního přeboru 2011/2012 a vytyčené cíle do nové sezónyV úterý 20. září proběhlo v klubovně Slezanu Opava losování Okresního přeboru družstev okresu Opava. Soutěže družstev se účastní 12 účastníků a za Šachový oddíl TJ Velká Polom ho na losovací schůzi reprezentoval Pavel Byma ml., kterému se podařilo vylosovat číslo 7.

Toto číslo je trochu nešťastné v tom, že první dva zápasy hrajeme na půdě soupeře a to první kolo v Hradci nad Moravicí, který nám v minulé sezóně uštědřil debakl 7-1, a druhé kolo v Ludgeřovicích, které skončily v loňské sezóně na druhém místě. Třetí kolo už ale hrajeme doma proti nejvzdálenějšímu šachovému oddílu POGO z Budišova nad Budišovkou. Po těchto třech kolech můžeme reálně hodnotit naše vytyčené cíle v soutěži, jelikož nás v úvodu prověří opravdu hned tři z nejsilnějších soupeřů, kteří dle papírových předpokladů budou bojovat nejen o čelo tabulky, ale i krásný blištící se pohár pro přeborníka Okresního přeboru. Ten letos získala Hrabyně a bylo ji určitě co závidět.

Vylosované nasazení
1. ŠK Gobe Píšť "A"
2. TJ Sokol Štěpánkovice
3. ŠK TJ MSA Dolní Benešov "E"
4. Slezan Opava "D"
5. ŠK "U Freda" Darkovičky
6. ŠO TJ Hradec nad Moravicí
7. TJ Velká Polom
8. ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou "A"
9. ŠK 1935 Bolatice
10. ŠK U Lípy Malé Hoštice
11. ŠKTP Hrabyně B
12. TJ Ludgeřovice

Jako předseda oddílu a kapitán družstva tudíž nemohu mít malé cíle a určitě se pokusíme sami chopit své šance za pačesy a získat skvostnou trofej pro naše družstvo. Reálné předpoklady na to určitě máme, jelikož oproti loňským sezónám jsme mužstvo posílili. Já jsem se vrátil z angažmá v Dolním Benešově, kde jsem hrál vyšší soutěže a jako host nahradím Miroslava Trojka, který pro letošní sezónu šel posílit družstvo Hrabyně B. To by se sice na první pohled mohlo jevit jako oslabení, ale hostů máme opět dost, tam nás pata nikdy netlačila, jelikož nastoupit k zápasu mohou jenom tři hráči z osmi(máme 6 hostů), a spolupráce s hráči Háje ve Slezsku i nadále pokračuje. Významnou posilou je ale přestup Pavla Klimši, který dosud u nás jenom hostoval a tudíž omezoval kapacitu tří výkonostně relativně vyrovnaných hostů. Jeho přestupem jsme tak získali velikou posilu do základního kádru a pokud bude moci nastoupit, pak určitě máme na to porazit jakéhokoliv soupeře. To je bohužel u nás trošinku problém, jelikož většina hráčů jsou pracující lidé, a tak musí svoji šachovou zábavu podřídit svým zaměstnáním.

Soupisku máme tedy asi nejsilnější v celé soutěži a v nejsilnější sestavě určitě pojedeme na všechny zápasy jako favorité, proto ani cíle nemohou být malé a jako předseda a kapitán budu spokojen s jakýmkoliv místem na bedně, tudíž mezi prvními třemi. Opravdu věřím, že na takové umístění si můžeme dělat reálný nárok i s občasným výpadkem některých klíčových hráčů. Za výrazný neúspěch bych naopak považoval umístění v dolní polovině tabulky, což pevně věřím nebude náš případ. Věřím, že hodnocení po prvních třech kolech, které bych považoval za takové zlomové, nám ukáže přesnější šance kdo na to letos bude a nebude mít.

Podrobné výsledky, soupisky družtev a rozlosování soutěže
Sobota, 24. září 2011 20:00 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2010/2011Klubového přeboru 2010/2011 se zúčastnilo celkem 17 hráčů. Celkově jej dohrálo ale pouze hráčů 13, ostatním účastníkům byly výsledky anulovány. Obzvláště škoda je to u Daniela Borkovce, který během 9 zápasů nasbíral celkem 4 body proti relativně silnějším soupeřům a s dalšími čtyřmi nedohranými partiemi mohl obsadit velmi slušné místo uprostřed tabulky a možná i bojovat o cenami iceněné páté místo.

Jasným vítězem klubového přeboru se stal Pavel Byma ml. se ziskem plného počtu bodů ze všech odehraných i anulovaných partií a bezkonkurenčně obsadil první místo. Na paty mu pomyslně šlapal druhý Milan Kalavský, třetí pak skončil Miroslav Trojek.

Pavel Byma ml. ziskem třetího vítězství za sebou získává putovní pohár do svého vlastnictví a pro příští sezónu bude pořízen pohár nový, který rovněž bude někdo moci získat po třech vítězstvích v řadě. Starý pohár na svého nynějšího právoplatného majitele čekal 8 let.

Za 25 let existence klubu vyhrál klubovou soutěž nejvícekrát Pavel Byma ml. (9 vítězství), druhý je Radim Holeček (5 vítězství) a třetí je bohužel již zesnulý Miroslav Jiřík (3 vítězství). Další přeborníci oddílu

Příští ročník začíná již za týden 30. září 2011 v 17 hodin v klubovně.
Zveme tím k účasti všechny zájemce o šach.

Sobota, 24. září 2011 01:03 Autor: Pavel Byma

Velká Polom Rapid Open 2011Je to už nějaký pátek, co skončil rapid open ve Velké Polomi, ale vzhledem k časové vytíženosti koncem školního roku a trochu odpočinku o letních prázdninách jsem se k pravidelnému zpravodajství na těchto stránkách nedostal. To se od této chvíle pokusím napravit a s novou sezónou opět rozvířit vody šachovými zprávami z Velké Polomi a blízkého okolí.

V sobotu 21.5. se uskutečnil ve Velké Polomi 2. ročník rapid turnaje. Celkem se turnaje zúčastnilo 45 účastníků z různých končin nejen Moravskoslezského kraje. Mezi účastníky se objevily velká a známá jména jako GM Petr Velička, IM Serguei Vesselovsky nebo FM Jaroslav Sobek.
Turnaje se zúčastnilo také 14 dětí, z toho 3 dívky, které byly za účast odměněny kytičkou, a všechny děti následně čokoládou.

Turnaj začal s minimálním spožděním, které se v jeho průběhu nijak neprojevilo, naopak utíkal rychlým tempem až k polední pauze, kdy se mohli všichni hráči občerstvit obědem v místním restauračním zařízení. Po obědě pak dostal každý účastník turnaje drobný zákusek z Cukrářství HAM.
Výsledky turnaje byly velmi vyrovnané a žádný šachista se v devíti kolech neobešel bez prohry. Před posledním kolem útočil na první místo IM Vesselovsky, ale díky porážce, kterou mu uštědřil Vladimír Potomák, se propadl z 6,5 body až na 5. místo. Vítězem se tak nakonec stal GM Petr Velička se 7 body, následující Petrem Kičmerem, Václavem Žídkem a Vladimírem Potomákem o stejném počtu bodů jako vítěz. O konečném pořadí tak musel rozhodnout pomocné hodnocení (Buchholz a Střední buchholz).

1. GM Velička Petr 2450 Šachový klub GEOFIN Ostrava 7.0 52.5 41.5 38.75
2. Kičmer Petr 2223 Baník Havířov 7.0 51.5 41.0 37.75
3. Židek Václav 2178 VOKD Poruba 7.0 50.5 40.0 37.50
4. Potomák Vladimír 2217 ŠK Slavoj Poruba 7.0 50.5 39.5 38.25
5. IM Vesselovsky Serguei 2391 Jäkl Karviná 6.5 55.5 43.5 38.50

Výsledky a podrobnosti najdete na stránkách http://chess-results.com.

V našem turnaji patřili ale mezi obdarované vítěze i všichni poražení, jelikož díky cenovému fondu, který činil 20000Kč vyšly věcné ceny na všechny zúčastněné hráče a neznám jediného, který by s turnajem nebyl spokojen, maximálně byli někteří jedinci sklamaní se svoji předvedenou hrou, ale to mnohdy záleží i o štěstí.

Gratuluji všem vítězům a obdarovaným, za jejich účast a férovou hru, jelikož jako rozhodčí turnaje jsem nemusel řešit žádný vážnější prohřešek proti pravidlům.

Děkuji rovněž našim sponzorům, bez kterých by se nemohl tento turnaj uskutečnit:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
firma Tešnar - lešení, žebříky, ochrana rostlin, razítka
Geometra Opava, spol s.r.o.
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Dagmar Drozdková - květinářství a chovatelské potřeby ve Velké Polomi
a firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček.

V příštím roce nashledanou :-)
Sobota, 24. září 2011 00:35 Autor: Pavel Byma

6 7 8 9 10
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru