Okresní přebor družstev - 2. kolo

V neděli 23.10.2011 se hrálo druhé kolo Okresního přeboru družstev. Naše družstvo po prvním těžkém a vyhraném zápase bylo optimisticky naladěno a i když oslabeno především o Pavla Klimšu oproti prvnímu zápasu, tak jsme na nic jiného než na vítězství určitě nemysleli.

Ludgeřovice nastoupily v plné základní sestavě (prvních 8 lidí na soupisce) a od začátku nehodlaly prodat svou kůži lacino. Jako první ukončil svou partii celkem brzy Pavel Hampl. V koncovce měl o pěšce méně a leč jeho pozice vypadala dost remízově, byla prohraná na všechny způsoby. V té chvíli pozice na šachovnicích ostatních našich hráčů nevypadaly až tak moc optimisticky, buď byly vyrovnané, anebo spíše horší. Pak ale pěknou kombinaci vymyslel Radim Holeček a svého soupeře kompletně rozebral a vyrovnal průběžný stav. Lepší pozici získal také Pavel Byma starší, výhodu ale nevyužil, došlo k výměně figur a domluva na remíze. Remizoval i Rudolf Benedikt, který přiletěl posílit mančaft až z USA. V průběhu partie sice ztrácel pěšce, v koncovce ale nakonec získával jednoho navíc a mě osobně je trochu záhadou, jak to, že se mu to nepodařilo vyhrát. Jeho partie byla rozhodně, co do počtu tahů, nejdelší, kterých bylo kolem stovky.
Posléze svou partii prohrál Václav Pavera a byli jsme opět v pozici dotahujícího mužstva. V tě době bylo už po dvanácté hodině, ale šachový maratón zdaleka nekončil. Pozice na první a třetí šachovnici vypadaly spíše vyrovnaně, Ivo Husár dokonce ztrácel jednoho pěčce a prakticky se jen bránil.
Nakonec se nám ale podařilo naše soupeře přetlačit, nejdříve vyhrál Milan Kalavský, kdy se mu v zajímavé jezdecké partii podařilo svýmí koníky doskákat pro zisk kvality (vyměnit koně za věž) a pak se jeho soupeři souhra figur rozsypala. Chvíli na to následovala moje výhra na první šachovnici. Jako obvykle jsem měl celou partii horší čas, ale před časovou kontrolou pro 40. tah mě můj soupeř dohnal a dopustil se několika nepřesností díky nimž ztratil kvalitu a už se začal pouze bránit a po dalších 10 tazích, kdy už nevyhnutelně ztrácel další materiál svou patii vzdal. V tu chvíli už byly 2 hodiny odpoledne a poprvé v zápase jsme vedli. Průběžný stav 4-3 nám zajišťoval minimálně remízu. Ivo Husár se ale nevzdával a nadále bojoval s pěšcem méně, až nakonec krásnou kombinaci a prakticky si vynutil ve věžové koncovce výměnu všech pěšců s následným dobráním posledního soupeřova pěšce. K tomu už ale nedošlo, jelikož soupeř uznal, že to již nejde vyhrát a domluvil se s Ivem na remíze.

Ač bylo už po půl třetí a ještě nás čekala dlouhá cesta domů, tak jsme byli velmi spokojení, že se nám podařilo uspět i v druhém kole proti dalšímu velmi silnému soupeři. Díky této výhře jsme se posunuli z třetího místa v tabulce na druhé a nebýt předehraného zápasu mezi Budišovem a Bolaticemi, pak bychom byli s 6 body první. Takto ztrácíme jeden bod právě na Pogo Budišov, se kterým se utkáme za tři týdny v neděli 13.11. konečně již na domácí půdě. Všichni diváci jsou vítáni.

TJ Ludgeřovice TJ Velká Polom
Orság Jaroslav 1797 0-1 1945 Byma Pavel
Pudich Petr 1799 ½-½ 1845 Husár Ivo
Černák Vladimír 1000 0-1 1788 Kalavský Milan