Okresní přebor družstev - 10. kolo

Omlouvám se, že píši dost pozdě, jelikož za dva dny již bude následovat další poslední kolo Okresního přeboru družstev, ale z nějakých důvodů jsem se k tomu dříve nedostal.
Předposlední kolo proti Slezanu Opava bylo pro nás velmi špatné, na porážku s Dolním Benešovem jsme navázali s problémy se sestavou, kde nás k zápasu nakonec dorazilo pouze 7 statečných. I tak jsme ale měli elovou převahu nad soupeři na každé šachovnici, místy dokonce až 400 bodů. Soupeř ale proti nám postavil odolnou obranu a dravé mládí na zadních šachovnicích, které rozhodně nezklamalo, naopak bylo klíčem k jejich úspěchu, jelikož Matěj Krátký remizoval s Jardou Zdražilou a David Musil dokonce porazil Pavla Hampla.
Po kontumační porážce na druhé šachovnici a remíze Jirky Klimši, následovala remíza i u Jardy. Možná to ještě mohl zkoušet hrát dál, ale hned v zahájení ztratil figuru a pak ji těžce vybojovával zpět a soustavným útokem na krále se mu to povedlo. Na 5. a 6. šachovnici byli naši hráči za remízy také rádi, Vašek Pavera měl sice jezdce navíc, ale proti čtyřem pěšcům by se mu to hrálo dost špatně. Luboš ten přepálil trochu útok a nakonec byl rád za remízu vynucenou věčným šachem. Pavel Hampl byl sice trochu pod tlakem, ale stále držel vyrovnanou pozici, nevím přesně kde to podcenil, ale dostal se nakonec do matové sítě soupeřovy dámy a věže a mladému Davidovi podlehl. V tu chvíli už bylo úplně zle, prohrávali jsme 2-4 a Ivo a já jsme museli vyrovnané pozice na výhru, abychom uhráli se Slezanem alespoň ubohou remízu. Ivo měl ve své partii výhodu bílých kamenů a výrazně slabšího soupeře, ale to jak urputně se Milan Sedláček bránil bylo až nevídané. Pozice byla zavřená velmi dlouho všemi 8 pěšci, i když Ivo měl neustálý tlak, tak měl problémy se na soupeře dostat dostatečným počtem figur. Nakonec se mu ale povedlo proniknout do soupeřovy pozice a vyhrál, to už bylo asi o další hodinu a půl oproti konci předešlých partií, ale určitě se mu vyplatilo soupeře vysedět. Svého soupeře jsem doslova vyseděl také i já, Petr Stania neudělal žádnou chybu a naše pozice byla naprosto vyrovnaná bez jakýchkoliv výhod pro jednoho či druhého. Remízu jsem ale přijmout nemohl, a tak jsem musel něco vymyslet. Ale jak už to tak bývá, násilné otevírání pozice vede většinou k nevýhodě, já ale musel riskovat. Získal jsem sice pěšce navíc, ale Petr Stania zase hodně postouplého pěšce. Pak se ale partie dostala do časovky, nejdříve pro mě, pak i pro soupeře, ani jeden z nás jsme to nehráli nejpřesněji a podařilo se mi dojít pěšcem na poslední řadu a proměnit jej v dámu a po pár tazích dát mat.
Podařilo se nám tedy zachránit alespoň remízu 4-4, ale předvedený výkon všech našich hráčů byl spíše ostudný, jelikož všichni měli papírově slabší soupeře. Určitě na nás ale psychicky působilo to, že jsme hráli jen v sedmi lidech.
Díky remíze nás tak předehnali a sesadili z první pozice v přeboru ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou. Máme sice stejně bodů jako oni a s nimi vyhraný vzájemný zápas, ale o pořadí při rovnosti bodů rozhoduje celkové skóre a to máme o 2,5 bodu slabší. Nezbývá nám tudíž než v neděli na apríla proti Darkovičkám vyhrát co největším rozdílem a čekat, jak dopadne Pogo.

Slezan Opava "D" TJ Velká Polom
Stania Petr 1737 0-1 1945 Byma (ml.) Pavel