Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
1 2 3 4

Pozvánka na Velká Polom Rapid OPEN 2016Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry na 7. ročník šachového turnaje Velká Polom RAPID OPEN 2016. Turnaj se uskuteční v sobotu 21.5. 2016 v nově zrekonstruovaném sále Sokolovny a přilehlých prostorách restaurace Gól od 9 hod. Prezentace hráčů bude probíhat od 8 hod. Turnaj je otevřený všem amaterským i registrovaným šachistům a vyhodnocení proběhne tradičně v mnoha kategoriích, od žákovských až po mistrovskou.
Letošní ročník bude rovněž pořádán jako Okresní přebor jednotlivců v rapid šachu okresu Opava.
Pro všechny účastníky bude zajištěno občerstvení a dobrá zábava.

Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.

Registrace na turnaj
Propozice na internetu

Pondělí, 09. května 2016 01:04 Autor: Pavel Byma

Výsledky tipovací soutěže 2015/2016Tipovací soutěž Okresního přeboru Opava vyhráli a jako odměnu volného startovného na rapid turnaje okresu Opava získávají:

1. Jaššo Slavomír
2. Pavera Vít
3. Bergloviec Jan
Pondělí, 09. května 2016 00:45 Autor: Pavel Byma

3. místo pro B družstvo"B družstvo" vzniklo hlavně proto, aby se hráči, kteří jsou méně vytížení a kteří potřebují nabrat více herních zkušeností, rozehráli a byli pak připraveni pro zápasy družstva "A" v okresním přeboru.

Podobně tomu v této nejnižší soutěži přistupuje většina družstev. Letos se jich do soutěže přihlásilo pouze 7 a tak jsme dle losu měli v prvním kole volno. Ve druhém kole jsme si přesvědčivě poradili s družstvem Bolatic výsledkem 3,5 - 1,5. Ve třetím kole jsme ale měli různé problémy se sestavou a odpovídal tomu bohužel i výsledek, kdy jsme prohráli s Malými Hošticemi stejným rozdílem jako jsme vyhráli ve druhém. Dojem družstvo napravilo hned v dalším kole před Vánoci, kdy jsme proti silné Píšti ubojovali remízu 2,5 - 2,5.
V novém roce jsme porazili Dolní Benešov "E", prohráli s favoritem celé Okresní soutěže z Hradce nad Moravicí 1 - 4 a vítězstvím proti Kravařím "C" 3 - 2 si zajistili postup ze čtvrtého místa do finálové části, což byl i víceméně vytyčený cíl v této sezóně.

Ve finálových třech kolech jsme se potkali opět postupně Píšť a Hradec nad Moravicí, se kterými jsme prohráli a vrátili porážku ze základní části Malým Hošticím "B". Celkově jsme si tak polepšili o jedno místo a skončili na třetí příčce za Hradcem nad Moravicí a Píští.

Pěkný výkon individuální výkon předvedl Petr Kupský, který uhrál 6 bodů z 9 partií.
Pondělí, 09. května 2016 00:41 Autor: Pavel Byma

Hodnocení Okresního přeboru 2015/2016K účasti "A" družstva v okresním přeboru mohu říct jediné: "Moc se nám nedařilo."

Sezónu jsme nezačali úplně nejhůře, dvě remízy se silnými soupeři byly asi spravedlivým výsledkem. Porážku s Vítkovem jsme odčinili vítězstvím proti Dolnímu Benešovu D. Zimní část sezóny jsme tak uzavřeli ve středu tabulky.

Pak ale přišel rok nový a v něm jsme střídali jednu nešťastnou porážku ke druhé až na samé dno tabulky. Domácí porážka s Kravařemi měla skončit remízou, porážka v Darkovičkách pravděpodobně taky a místo porážky se Štěpánkovicemi jsme mohli zápas vyhrát.

Naštěstí jsme odvrátili sestup a vyhráli v Kobeřicích. To zřejmě nabudilo naši skleslou morálku a tvrdě jsme bojovali a trápili suverénní Dolní Benešov C a moc nechybělo a mohli jsme zápas zremizovat, ne-li vyhrát.
V posledním kole jsme pak měli vyhraný zápas v Malých Hošticích, bohužel jsem ho trochu prokoučoval, jelikož jsem dvěma hráčům za nerozhodného stavu zakázal přijmout remízu, to mě ale nenapadlo, že tím začnou dělat zběsilé oběti figur, které znamenaly jejich porážku. Museli jsme se tak spokojit nakonec s ubojovanou remízou.

Hodnocení sezóny tedy není zrovna lichotivé, ne že bychom hráli úplně tak špatně, ale bohužel se naše výsledky nestřetly s ostatními spoluhráči a pokaždé se dařilo či nedařilo někommu jinému. 9. místo nejsou určitě splněné představy před sezónou, ale je to sport a k němu patří nejen um, aktuální forma, ale i štěstí.

Kompletní výsledky
Úterý, 03. května 2016 15:14 Autor: Pavel Byma

Remíza "Dvě"Cesta do Opavy po nové rychlé cestě uběhla "co by dup", takže jsme ke klubovně Slezanu dorazili s dostatečným předstihem, naspořený čas jsme ale promrhali hledáním parkovacích míst, kterých je v dané lokalitě nedostatek.

Utkání se pro nás stejně jako minule nevyvíjelo zrovna nejlépe. Vašku Burečkovi se už podruhé partie příliš nevyvedla, ztratil dva pěšce a jeho mladý soupeř partii důsledně dovedl do vítězného konce. Jako druhý prohrál Pavel Hampl, který i když byl jako černý trochu pod tlakem, tak měl vyrovnanou pozici, takže ani netuším, kde se nechal nachytat, že prohrál.
Otáčet zápas začal Peťa Kupský, který válcoval svého soupeře, získal nad ním převahu dvou figur a i když koncovka byla trochu zbrklá a nebyla zrealizovaná úplně dokonale, v pohodě si došel pro vítězství. Soupeř Vaška Pavery obětoval figuru za dva pěšce, ten se ale nenechal obětí vyvést z míry, kontroval a nenechal postoupit soupeřovy pěšce dopředu a s figurou více bezpečně vyhrál. Pavel Byma st. se chopil iniciativy, svého mladého soupeře popoháněl jezdci, ten se ale ubránil, pak možná stál i trošku lépe, ale partie nakonec skončila remízou. Ivo Husár se dostal pod tlak a celou partii se bránil, to on ale umí, takže nebyl důvod k obavám, pak ale nedopočítal kombinaci, kdy sebral pěšce, ale ztrácel figuru. A i když se snažil dále bojovat a bránit a nakonec dobojoval svou partii až jako poslední, tak už mu to bylo málo platné. Moje partie byla od začátku docela bojovná, snažil jsem se hrát proti soupeři nátlakově, bohužel pro mě soupeř všechna nebezpečí pokryl, a i když u toho získal pěšce, snažil se mi nabízet remízu, kterou jsem nechtěl přijmout. Dostal jsem se ale do časovky, což u mě není sice nic neobvyklého, ale v dané pozici už jsem se necítil, útok opadl a začal jsem tahat spíše druhé housle. Obětoval jsem věž za střelce s vidinou věčného šachu. Soupeř si ale nevšimnul, že mu hrozí jednotahový mat, kterému se mohl vyhnout vrácením kvality a následná dámská koncovka by skončila remízou. Jirka Klimša dnes předvedl solidní výkon, dostal se do defenzivní ale zavřené pozice, nenechal se ale soupeřem vyprovokovat k žádné nerozvážné akci a stabilní obrannou pozici udržel a remizoval. Ivova prohra pak definitivně ztvrdila výsledek 4-4.

2. kolo Okresního přeboru družstev tak pro nás skončilo dalším smírným výsledkem, tentokráte se Slezanem Opavou "C", které nastoupilo s mnoha nadějnými mladými hráči.
Po dvou kolech tak máme dva body za dvě remízy, nicméně si myslím, že proti nám nastoupili soupeři, kteří budou letos bojovat o pozice mezi nejlepšími třemi.

Příští kolo na nás vyšlo volno, jelikož soutěž hraje lichý počet družstev, takže další zápas hrajeme až 29. listopadu, kdy hostíme Vítkov.

Neděle, 25. října 2015 22:49 Autor: Pavel Byma

Na začátek smírný, ale ostrý bojV neděli začalo první kolo Okresního přeboru družstev a hned jsme dostali soupeře, který bude mít v letošním ročníku jen ty nejvyšší ambice, Orel Opava C.

A hned to bylo poznat, protože ještě jsme se nestačili pořádně rozkoukat a hned Vašek Bureček ztratil figuru a Pavel Hampl se jen bránil a Mirek Mrnka sice získal pěšce, ale byl pod tlakem.
Jako první prohrál Pavel Hampl, kterého soupeř doslova rozebral, rozbil mu pěšcový blok a vyhnal hrále prakticky do středu šachovnice, kde vytvořil matovou síť. Pak vzdal partii i Vašek Bureček, kde bez figury neměl co hrát. Jako třetí prohrál i Luboš Chudoba, který pokazil koncovku partie a neudržel pravděpodobné remízové postavení pěšců, které by si určitě zasloužilo nějakou hlubší studii.
Vývoj zápasu byl v tu chvíli doslova kritický, naštěstí na ostatních šachovnicích byly celkem vyrovnané pozice a dalo se ještě bojovat.
Bylo třeba pozvednout morálku, zvýšit koncentraci a vypětí sil, možná i soupeři trochu pookřáli a pod vidinou rychlého vítězství v zápase trochu polevili. Mirkovi Trojkovi jsem jako kapitán zamítl přijmout nabídku remízy od svého soupeře a ačkoliv neviděl žádné vítězné pokračování, hrál dál. Začal jsem prohlašovat, že to naši spoluhráči mají lepší a vyhrají, možná se mi tím i naše soupeře lehce podařilo zastrašit a přesvědčit, že se teď bude vše otáčet v náš prospěch.
A skutečně se tak stalo. Mirek Mrnka vrátil získaného pěšce zpět a útokem na krále hrozil maty tak dlouho, až mu do jednoho soupeř vešel. Mirek Trojek ve střelcové koncovce stále držel lepší pozici až se mu podařilo svého soupeře přeskákat a vytempovat k zisku rozhodujícího pěšce. Já jsem zariskoval, soupeř neodpověděl přesně a pak už byl pod tlakem, který vyústil v zisk kvality, následně figury, takže proti věži navíc to už soupeř zbytečně dlouho neprodlužoval.
Bohužel Vašek Pavera neudržel vyrovnanou pozici, nechal si dát vydličku a prohrál. Nicméně Jirka Klimša už měl tak výbornou pozici s dvěmi volnými pěšci, že nikdo nepochyboval o jeho vítězství a taky se tak zanedlouho stalo.
Po těžkém začátku jsme sice mohli ještě pomýšlet na vítězství, nicméně remíza 4-4 je asi pro oba celky celkem spravedlivá. Našemu týmu určitě děkuji za jeho bojovnost a přeji do příště pomalejší prohry.

Pondělí, 12. října 2015 21:10 Autor: Pavel Byma

Začátek sezóny 2015/16Na pátek 25.září svolal předseda oddílu Pavel Byma zahajovací schůzku nového šachového roku.Za minimálního zájmu členů přítomné seznámil s rozlosováním soutěží kterých se naše oddíly zúčastní.V obou soutěžích (OP ,OS) je přihlášen lichý počet účastníků,takže bude stejný počet utkání doma a venku.Áčko zahajuje 1.kolo již 11.října v 9.00 hod.v naši klubovně,Bečko má v prvním kole volno a zahajuje 2.kolem 8.listopadu rovněž doma.Pak došlo k vylosování přeboru oddílu do kterého se přihlásilo 17 hráčů,na 18.místo se dodatečně přihlásil pan Vl.Detour z Háje.Vylosování proběhlo elektronicky bez připomínek účastníků.Na závěr schůzky pozval Pavel Byma všechny zúčastněné na malou oslavu svých kulatých narozenin při čemž jsme dobře pojedli a popili a Pavlovi popřáli k jeho narozeninám.Pavel pak již spěchal domů ale zdravé jádro ještě zůstalo a stačili jsme si zahrát pár tréninkových partií.A to již byl konec naši schůzky.
Za účastníky Jaromír Zdražila.
Neděle, 04. října 2015 14:01 Autor: Václav Bureček

Jardova 70-sátka 5.6.2015 jsme se sešli v naší herně, abychom společně oslavili životní jubileum zakládajícího člena šachového klubu Velká Polom, Jardy Zdražily. Po přání, občerstvení a přípitku došlo i na šachovou simultánku naší "jedničky", Pavly Býmy mladšího a on opět úspěšně obhájil své kvality, kdy celkově zvítězil nad 5-ti kolegy a jen dvěma podlehl. Je nutné konstatovat, že úroveň hry sice byla poznamenána v některých případech hladinou alkoholu v krvi, ale přesto se jednalo o podařenou akci v období přestávky mezi šachovými sezonami. Jardovi za vše děkujeme a přejeme mu od dalších let železné zdraví a samozřejmě jen samé úspěchy a hlavně na šachovém poli. Jardo ať se Ti daří!! Sobota, 06. června 2015 11:12 Autor: Václav Bureček

Velká Polom RAPID OPEN 2015Dne 23.5.2015 proběhl již 6. ročník turnaje Velká Polom Rapid OPEN 2015 v Sokolovně. Turnaj byl dobře připraven a organizačně zabezpečen, což především zabezpečil Pavel Byma ml., Radim Holeček, Jaromír Zdražila, Lubomír Chudoba a Václav Bureček již v pátek 22.5. a v průběhu turnaje pak i Pavel Byma st.
Vlastního turnaje se pak zúčastnili jako hráči Pavel Byma ml., Benedikt Rudolf, Borkovec daniel, Byma Michael, Hampl Pavel, Kupský Petr, Pavera Václav, Zdražila Jaromír, Klimša Jiří a Trojek Miroslav. Jejich výsledky si můžete najít ve zveřejněných výsledcích.

Výkonnost hráčů byla v celé škále ELO tedy od ELO=0 až k vítězi s ELO=2410 !!! Na celý Turnaj dohlížel zkušený rozhodčí pan Gemsa, který musel v podstatě vyjíměčně zasahovat a řešil jen jeden vážněji vypadjící spor, který se podařilo i přes vypjaté emoce vyřešit smírně.

Blahopřeji vítězi turnaje, na prvním místě se umístil Petr Velička, na druhém místě skončil Jiří Adámek a třetí Libor Veselý.

Celý turnaj moderoval úspěšně ředitel turnaje Radim Holeček a vše proběhlo bez problémů. Měl značnou zásluhu společně s Pavlem Bymou na úspěšném průběhu. Myslím, že nakonec všichni účastnici mohli odcházet spokojeni, zvláště Ti, kteří odešli s věcným dárkem a prvních pět i s finanční odměnou, které převzali s rukou starostky obce paní Ludmily Bubeníkové, která nás navštívila a dodala ceremoniálu předávání cen patřičnou úroveň a noblesu.

Je nutné poděkovat všem, kteří se zasadili o tuto úspěšnou akci a nyní již jen čekáme, jak rychle proběhne rekonstrukce sokolovny, abychom i v v roce 2016 měli možnost zorganizovat Rapid Open 2016.

Děkujeme rovněž našim sponzorům, bez kterých by se tento turnaj jen stěží uskutečnil:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
A-ŠACHY
Kytch
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Květinářství Romana Švidrnochová
firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček
Rudolf Benedikt

Podrobné výsledky Velká Polom Rapid OPEN 2015
Pondělí, 25. května 2015 08:12 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor Opava skončilV neděli 12.4.2015 odehrálo družstvo Velká Polom "A" poslední zápas Okresního přeboru 2014/15. Utkalo se s ŠK Gobe Píšť, mužstvem, které zoufale potřebovalo vyhrát, aby si zachovalo teoretickou šanci na záchranu v Okresním přeboru. Nám naopak již o nic nešlo. Nastoupili jsme bez hráčů z předních míst soupisky a jelikož vyhrát se podařilo jen Václavu Burečkovi a prohráli jsme 2 partie, byl výsledek nejtěsnější prohra 3,5 : 4,5. Jak se později ukázalo, ani tato výhra nepomohla našim soupeřům a ti skončili v soutěži poslední. Naše mužstvo i přes prohru v posledním zápase ukončilo tento ročník na 4. místě z 12 mužstev, což je poměrně solidní umístění. A tak se nyní již v klidu můžeme připravovat na „Velká Polom RAPID OPEN 2015“. Přeji všem hráčům oddílu klidnou a plodnou pauzu a odpočinek před sezónou 2015/16:) Středa, 15. dubna 2015 20:49 Autor: Václav Bureček

1 2 3 4
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky

VP OPEN 2016

Propozice 2016
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru