Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
2 3 4 5 6

Okresní přebor družstev - 3. koloPo dvou docela velkých porážkách s favority soutěže se konečně podařilo našemu mužstvu nastartovat a získat první body za vítězství 5,5 - 2,5 proti družstvu ze Štěpánkovic.
Soupeři se na nás sice snažili trochu dezinformovat, jelikož při losování jsem byl požádán o přeložení termínu utkání, a tak jsem již s velkým předstihem slíbil na dnešní den utkání za Dolní Benešov, nakonec ale změna hracího dne nebyla třeba, jelikož to by platilo pouze v případě, že bychom měli hrát my u nich. Vzhledem k tomu, že jsem už ale nechtěl měnit své původní rozhodnutí hrát za Benešov, tak jsem v pátek před zápasem horko těžko sháněl 8 hráčů na neděli. Nakonec z toho byla jedna z nejslabších sestav za poslední asi dva roky, o to větší radost mám z konečného výsledku.
Na druhou stranu je třeba připustit, že ani soupeři nepřijeli v nejsilnější sestavě.
Zápas probíhal pro nás velmi poklidně, velmi brzy jsme vedli 3,5 - 1,5. Mirek Mrnka získal pěšce a pak jeho soupeř přehlédl vidličku střelce na krále a věž, pěknou útočnou partii předvedl i Vašek Bureček, který honil krále po celé šachovnici od samého začátku partie. Druhý Vašek, Pavera, v 19. tahu v klídku remizoval.
Partie se naopak vůbec nevyvedla Lubošovi, který svého soupeře obdarovával jak to jen šlo. Ve velmi divoké partii remizoval Radim Holeček, kdy po pár nepřesnostech v zahájení obětoval figuru nakonec jen za jednoho pěšce, ale rozbil u toho pěšcový kryt před králem soupeře. Soupeř byl po dalších pár nepřesnostech rád, že mohl figuru vrátit zpátky a udržel remízu. Možná škoda, že to Radim nechtěl ještě hrát dále, ale pozice s pěšcem, lehkou figurou, věží a dámou na obou stranách byla dost nepřehledná a při správné hře soupeře remízová. Ivo pak neváhal a nabídl soupeři remízu ve vyhrané koncovce s jednou lehkou figurou a se šesti pěšci proti pěti. Tím sice ztratil půlbod, ale pro tým zařídil vítězství a to se taky počítá. Už předtím měl ale využít zaváhání soupeře a získat figuru. Milanova partie byla po celou dobu na jednu branku, sebral soupeři 3 pěšce a o výsledku nebylo pochyb.
Tímto pěkným vítězstvím jsme se odlepili od posledního místa v tabulce a příští zápas za dva týdny pojedeme do Kravaří.

Neděle, 24. listopadu 2013 17:24 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. a 2. koloJako každý rok začíná na podzim i naše šachová sezóna. A stejně tak jako loni i jiné roky předtím se Šachový oddíl TJ Velká Polom přihlásil do Okresního přeboru družstev. Po loňském a předloňském druhém místě nezbývá než mít stejně smělé plány a bojovat znovu o umístění na bedně.
Těžký los nám vůbec nepřál, jelikož v prvních dvou kolech nám nadělil naše nejsilnější konkurenty Orel Opava C a Dolní Benešov C, a o to hůře, my jsme s nimi i celkem těžce prohráli shodně 2 - 6.

1.kolo
V domácí zápase s Orlem jsme nastoupili v docela silné sestavě, bohužel to na našeho soupeře netačilo, jelikož ani oni k nám nepřijeli nijak oslabeni. Všechno se to začalo sesypávat ve chvíli, kdy na 8. a pak i na 7. šachovnici prohráli Pavel Byma st. a Radim Holeček. Pavel šel do koncovky bez dvou pěšců, zatímco Radim celou partii svého soupeře tlačil. Doplatil ale na nevyvinuté figury a pak v lepší koncovce nesmyslné výměny střelce za jezdce a vstup do pěšcovky, kdy partie ještě pořád byla v rovnováze, ale pouze při jeho přesné hře, kterou ovšem nepředvedl. Vstup do utkání byl teda děsivý, naštěstí alespoň na 6. šachovnici přehrávala Renáta svého soupeře a bylo jen otázkou času, kdy se ji to povede definitivně. Vašek Pavera a Mirek Trojek sice byli pod mírným tlakem, ale nějakým vážným problémům je jejich soupeři nevystavili a partie skončily remízou. Remízově vypadala i partie Milana Kalavského, ovšem nevím ani jak, ale podařilo se mu to prohrát. Pavlové na prvních dvou šachovnicích nakonec taky sklamali, když Klimša nevyužil chyby trochu přepnutého útoku soupeře a já nezazmatkoval v časovce, kdy jsem si v rovné pozici všiml, že mám na hodinách už jen tři sekundy. Místo dalšího remízového vývoje jsem tak v rychlosti potáhnul první figurou co mi přišla pod ruku a ztrácel jsem pěšce. Sám sebe jsem tak rozhodil, že můj každý druhý tah byla jen větší chyba, jelikož remíza po prvním zaváhání by tam ještě s největší pravděpodobností byla. Výsledek 2-6 tak byl zcela zasloužený, pochválit lze opravdu jenom Renátu Ličkovou za zcela precizní a s přehledem odehranou partii.



2.kolo
Ve druhém kole jsme byli v horší situaci, jelikož jsme do Dolního Benešova jeli celkem oslabeni a podle toho také vývoj zápasu směřoval. Nejdříe po hrubé chybě ztratil figuru Pavel Byma st. a jeho partie už pokračovala pouze na jednu branku. Kvalitu ztratil Milan Kalavský. Jako první ale prohrál Ruda Benedikt, který se rozhodl umatovat soupeře jen samotnou dámou. Partii nezvládl ani Radim Holeček, jehož soupeř sice nevěděl pořádně co hrát, ale Radim vymyslel opět skvělý plán, kterým se sám porazil, když v kombinaci odevzdal figuru, místo zvyšování tlaku na soupeře. Já jsem celkem jednoduše a bez velkých obtíží porazil Rudolfa Kriebla, kdy po zdánlivém zablokování pozice zjistil, že akorát zablokoval svoje figury na dámském křídle, zatímco já jsem si zvesela mohl útočit na jeho krále a vytvářet matové hrozby, které neměl Ruda čím bránit. i tak to bylo jen zmírnění již hrozivého výsledku na 1-5, jelikož krátce na to prohrál i Ivo jehož partie byla celou dobu spíše remízová. Naopak s trochu odvážnější hrou mohl soupeře mnohem více potrápit, protože jeho soupeř Jarda Melecký nepředvedl žádný světaborný výkon. Mirek Mrnka byl po zahájení trochu pod tlakem a zaslouženě ztratil celou věž. To mu ale pomohlo trochu se rozehrát, jeho soupeř se zřejmě i uspokojil vidinou výhry a během asi pěti dalších tahů podaroval Mirka dvěma lehkými figurami a partii nakonec dotáhl do vítězného konce. Vašek Pavera hrál celkem vyrovnanou partii, dostal se do mnohem lepší pozice, ve které se ale v koncovce rozhodl obětovat střelce za tři volné postupové pěšce na F,G, a H sloupci. Ti byli ale dost vzadu a Vilém Sněhota mohl partii rychle ukončit se svým proskakujícím koněm a vybíráním ostatních Vaškových pěšců. Nicméně po několika nepřesnostech a zdrženích se Vašek se svými pěšci dostal do minimálně remízové pozice, kdy dokonce Vilémovi hrozily maty odvážnými pěšci. Ovšem to by nebyla Vašek, kdyby nevymyslel taky podobně chytré tahy jako Vilém a partii nakonec prohrál.
Oproti prvnímu zápasu jsme hráli určitě trochu lépe, v některých partiích jsme byli i mírně lepší, ale bohužel lepší konečný výsledek proti silnému soupeři to nepřineslo.



Boj o čelní pozice v tabulce ještě stále není prohraný, zvláště když přihlédnu k tomu že ŠO TJ Velká Polom bojovala se dvěma nejsilnějšími favority, se kterými se budou muset nějak vypořádat i jiné oddíly. Nic to ale nemění na faktu, že nám po tomto kole patří až poslední pozice. Hlavy vzhůru. V dalším kole 24. listopadu tak přivítáme doma družstvo ze Štěpánkovic.
Středa, 13. listopadu 2013 11:23 Autor: Pavel Byma

Velká Polom RAPID OPEN 2013Již se stalo ve Velké Polomi tradicí, že šachovou sezónu zakončujeme turnajem v rapid šachu. To, že se turnaj stává stále oblíbenějším, dokazuje i fakt, že k nám zavítala opět rekordní návštěva, letos se počítadlo hráčů zastavilo na počtu 72 z nichž šachový titul mělo hned 11 z nich, 2 GM, 2 IM a 7 FM. Turnaj měl poprvé i mezinárodní účast a to ne jen tak ledajakou, jelikož rovnou prvním nasazeným hráčem byl ukrajinský GM Andreev Eduard s elem 2505, který hraje za klub SK Slavia Orlová.

Turnaje se zúčastnilo také 13 dětí. Nejlepším do 15 let byl Pavel Gemsa z MSA Dolní Benešov, který celkově s 5,5 body obsadil 21. místo, což v takto silně obsazeném turnaji je velmi dobrý výsledek. Nejlepším do 12 let byl Karel Chwistek ze Slezanu Opava a nejlepším do 10 let Ondřej Nytra z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek.

Na turnaj také zavítalo celkem 5 hráček něžného pohlaví, odměnou pro každou z nich byla kytička a nejlepší pak byla Kristýna Novosadová rovněž z BŠŠ.

Nejlepším občanem Velké Polomi se stal Daniel Borkovec se ziskem 3 bodů.

A teď konečně zpátky k tomu, na co už netrpělivě čekáte, souboje na předních šachovnicích! Ty byly od samého začátku velmi vyrovnané a ani favorité se nevyhnuli zaváháním. Ve třetím kole překvapil nejvýše nasazeného hráče další nadějný mládežník, teprve šestnáctiletý Jakub Szotkowski z TJ Slovan Havířov, a velmi dobrými výkony uhrál dokonce celkové 4. místo. Ale i ostatním velmistrům se podařilo ztratit nějaké ty bodíky a půlbodíky s potenciálně slabšími hráči. A tak po posledním devátém kole se se stejným bodovým ziskem 7 bodů seřadilo na čele rovnou 6 hráčů. Muselo tak na řadu přijít pomocné hodnocení, ale ani to nebylo zcela jednoznačné, jelikož hned první tři měli stejný Buchholz 54,5 bodů. Druhým pomocným hodnocením byl střední Buchholz ale i ten stále řadil na první místo se 43 body tři hráče. Až třetí pomocné hodnocení Sonneborn-Berger systém rozhodnul, že vítězem se stal FM Vojtěch Zwardoň z BŠŠ, druhým GM Petr Velička z ŠK Geofin Ostrava a třetím GM Eduard Andreev z SK Slavia Orlová.

Podrobné výsledky turnaje můžete najít na http://chess-results.com/tnr102136.aspx

Gratuluji všem vítězům, poraženým přeji příště více štěstí a nyní nás, alespoň hráče Velké Polomi, bude čekat letní šachový odpočinek.

Šachu zdar!
Neděle, 26. května 2013 14:19 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2012/2013Letošní klubový přebor jsme jako v minulých letech hráli spolu s několika hráči z Háje ve Slezsku, kteří za náš šachový oddíl rovněž hostují v Okresním přeboru. Celkem se jej zúčastilo 15 hráčů, z toho jeden nedohrál,a tak se jeho partie anulovaly.

Celkovým vítězem se již popáté v řadě stal Pavel Byma ml. s plným ziskem 13 bodů, na druhém a třetím místě s 9½ body následují Miroslav Trojek a Václav Pavera, na čtvrtém místě a zároveň druhým velkopolomským občanem se stal s 9 body Daniel Borkovec. Pátý skončil s 8 body Milan Kalavský.
Pátek, 10. května 2013 12:43 Autor: Pavel Byma

Nová ELO listina - květen 20135. května vyšla nová ELO listina a tak zde nabízím přehled jednotlivých zisků a ztrát hráčů, kteří hrají za Velkou Polom.
Největší zisk si za celou zimní sezónu připsal Jiří Klimša s úctyhodným počtem +36 elo bodů.
Největší ztrátu ovšem zaznamenal pro něj v příliš nepovedené sezóně Radim Holeček a to -31 elo bodů.
Náš šachový oddíl TJ Velká Polom rovněž uděluje Danielu Borkovci 3. výkonnostní třídu za jeho úspěšné výsledky v klubovém přeboru.


Přehled hráčů:
Středa, 08. května 2013 12:57 Autor: Pavel Byma

Ostravský koník 2013Od 28. dubna do 5. května proběhl již 20. ročník Ostravského koníka. Součástí této šachové akce byly poslední tři kola extraligy, tři mezinárodní turnaje, bleskový turnaj, rapid turnaj pro děti a turnaj v holanďanech.
Nechce se mi to přesně počítat, ale celkově se těchto turnajů herně zúčastnilo na 300 různých šachistů a mnoho dalších se přišlo jen podívat.

Divácky nejzajimavější bylo určitě rozuzlení extraligy, jelikož vidět v Ostravě prakticky celou českou šachovou špičku posílenou o několik dalších kvalitních cizinců, z nichž nejzvučnějším jménem je asi Alexej Širov, se v našich končinách příliš často nevidí.

Podrobné výsledky najdete na stránkách Ostravského koníka, já osobně bych se chtěl zaměřit pouze na dva dílčí turnaje.

Tím prvním je Bleskový turnaj, kterého se zúčastnil Ivo Husár. Ivo není žádný velký blicař a konkurence byla velmi silná. Snad i proto si připsal pouze 4 body z 11 partií, což mu vyneslo 35. místo a obhájil tak alespoň svoje nasazení.

Mezinárodního turnaje FIDE Open B, který byl určen pro hráče s fide elem do 2000, se účastnilo celkem 133 hráčů. Zálusk v něm uspět mělo reálně kolem 20 hráčů plus pár mladých vlků, jejich nízké elo vůbec neodpovídalo předváděné hře. V takovém turnaji se papírové předpoklady mažou a rozhoduje aktuální herní forma, fyzická výdrž a soustředěnost po celou dobu turnaje, psychická odolnost a také kus štěstí. Ne jeden z favoritů skončil hluboko za očekáváními. Turnaje se účastnila i má maličkost, Pavel Byma ml. a světe div se, byl jsem to já, kdo se nakonec radoval nejvíce a skončil na prvním místě. Nemyslím si o sobě, že bych hrál svoje nejlepší šachy, sám jsem v nich viděl několik chyb a nevyužitých šancí, ale na mé soupeře to jak jde vidět stačilo. Zde jsou komentáře k mým jednotlivým partiím.

1. partie - Zdeněk Bok - elo 1496 - Sokol Dobrá
Pro začátek jsem dostal docela příjemného soupeře. Měl jsem černé a partie tak vypadala velmi vyrovnaně. Podařilo se mi ale centralizovat jezdce na e4 a obsadit volný sloupec, což mi dávalo dobrou výhodu. Nakonec jsem soupeře nachytal na hezkou kombinaci s obětí dámy a pak věže. Následně jsem ale po výměnách získával vidličkou zdarma dámu a měl bych celou figuru navíc. To už si ale soupeř ukázat nenechal a partii vzdal.

2. partie - Doškař Miloslav - elo 1751 - Šachový klub Lokomotiva Brno, o.s.
Ve druhé partii jsem měl bílé a rozehrál jsem svoji oblíbenou italku. Podařilo se mi vládnout pěšci centrum a protáhnul je až na d6 a e5. To soupeře omezilo v jeho vývinu. Trochu jsem mu hrozil matem ale jediným ziskem byl zisk pěšce a otevření c sloupce. To mi ale umožnilo další zisk kvality a nakonec proražení středové obrany. Asi pět tahů před matem se soupeř vzdal.

3. partie - Kapoun Pavel - elo 1800 - SK Šachy Chlumec
Měl jsem černé figury, tentokráte jsem s nimi ale nezačal moc nejlépe. Hned po zahájení jsem byl trochu pod tlakem a hrozilo usazení bílého jezdce na d6 nebo b6, což by mi hodně znepříjemnilo hru. Naštěstí to soupeř provedl dost nešťastně a místo toho jsem jezdce vyměnil a s aktivitou vrhnul pěšce do útoku. Odměnou byl tlak na soupeře a zisk jednoho a chvíli na to i druhého pěšce. Přehlédl jsem ale asi 5 tahovou kombinaci na zisk dámy za věž a střelce a místo toho jsem nabídl soupeři pěšce zdarma a následné vyrovnání hry. Soupeř si ale naštěstí nevěřil, jelikož mu hrozily matové hrozby, ze kterých by se ale vyvlíknul. Místo toho ale zaútočil na mého odkrytého krále a já měl v časovce co dělat, abych krále ukryl a ve stylu nejlepší obrana je útok se chopil opět iniciativy. Nakonec ještě před časovou kontrolou vznikl neodvratný pětitahový útok a soupeř se vzdal.

4. partie - Novák Bořivoj - elo 1893 - T.J. Sokol Hranice
V této partii jsem se jako bílý chopil iniciativy, kterou jsem držel po celou partii, soupeř mi dal trochu nepochopitelně úplně zdarma pěšce a po následných výměnách jsem získal ještě jednoho. Oba dva jsme si nakonec postavili dámu, ale měl jsem výhodu, že po prvním šachu následoval hned šach garde. Vynucená výměna dam znamenala, že osamocený soupeřův král není schopen dostihnout mé další pěšce v postupu k proměně ve figuru, a tak se vzdal.

5. partie - Hlubina Pavel - elo 1920 - VOKD Poruba
V této partii jsem poprvé v turnaji prohrál. Na to, že jsem hrál černými jsem nestál po zahájení vůbec špatně. Zvolil jsem ale špatný plán a udělal chybu, po které jsem se dostal do problémů. Jako by to nestačilo, o dva tahy jsem přehodil tahy a soupeř se dostal dámou přes h7 do mého královského krytu. Ještě pořád by to nebylo tak špatné a dalo se vše zachránit, jelikož materiál by zůstal vyrovnaný, kdybych vyměnil střelce za jezdce, ale ani to jsem neudělal a vymyslel další hloupost, po které jsem musel obětovat zdarma střelce. Soupeř ale přehlédl matovou kombinaci, a tak jsem králem procestoval na druhou stranu šachovnice. V časovce jsem ale ztratil zdarma dámu, i tak ale byla pozice dávno prohraná, tak jsem se vzdal.
Nejspíše to tak všechno chtěl osud, protože můj výkon byl katastrofální, a asi jsem neměl partii ani hrát, jelikož mi ve státní svátek nejel autobus, na který jsem se chystal, nikoho jsem si ani nestopnul, a pak se na zastávce ke mně lísala černá kočka.

6. partie - Kaňáková Natálie - elo 1749 - Beskydská šachová škola o.s.
Po porážce jsem dostal za soupeře mladou 13 letou talentovanou dívku, která v celém turnaji ukazovala velmi dobrou hru a v konečném součtu prohrála pouze se mnou, získala 6,5 bodů a 9. místo.
Partii rozehrála na můj vkus trochu nezvykle s tím, že ponechala svého krále v centru. Díky tomu ale rozehrála trochu rychleji své figury a věže. Získal jsem sice pěšce, bylo ale jen otázkou, kdy si jej dobere zpět. Dokázal jsem ale využít toho, že její král zůstal v centru a hrozil šachy a dobíráním nekrytých pěšců. V časovce jsem se dostal do lepší pozice, ale přehlédl jsem zisk kvality. Po 40. tahu nám tak vznikla docela vyrovnaná koncovka s dámou, věží a čtyřmi pěšci proti rovnému materiálu. Moje těžké figury ale ovládaly střed šachovnice a hrozily ziskem dalších pěšců nebo matem, sám jsem ale musel hlídat nějaké věčné šachy. Jednoho pěšce se mi podařilo protáhnout až na h6 a rozvrátit její pozici. Hrozil jsem matem nebo ziskem dámy za věž, a tak neměla jinou možnost než kapitulovat.

7. partie - Dvořák Vladimír - elo 1996 - SK ROŠÁDA Prostějov
S druhým nasazeným hráčem jsem měl docela na mále. Rozehrál jsem partii docela divně a dostal se hned do problémů. Nemohl jsem udělat rošádu a hrozila mi ztráta pěšce. Hra se kolem 25. tahu vyrovnala, odmítl jsem nabídku remízy, jelikož jsem měl lepší čas a doufal v soupeřovu chybu v časovce. Ta se ale nestala a nakonec jsem ji provedl já, když jsem ztratil pěšce. To by ještě nebylo tak hrozné, ale já chvíli na to ztratil i dalšího. Soupeř trochu polevil v koncentraci a já dočasně obětoval ještě jednoho pěšce a dostal se králem a figurami k jeho osamocenému králi. Ten z problémů nakonec vybruslil pochodem na opačnou stranu šachovnice, ale u toho jsem si dobral zpět všechny tři pěšce a hra se naprosto vyrovnala. Zbyly proti sobě po jedné věži, opační střelci a po jednom pěšci na opačných stranách šachovnice. Snažil jsem se pěšce nějak dotáhnout na dámu, ale soupeř vše viděl a po dobrání obou zbývajících pěšců hra skončila remízou.

8. parite - Hanák Tomáš - elo 1646 - OS Rychvald
Do předposledního kola jsem dostal za soupeře dalšího nadějného sedmnáctiletého hráče, kterému jsem opět jako jediný nadělil porážku já. S 6 body skončil na 12. místě a připsal si úctyhodných 111 bodů do ratingu.
V partii se mnou ale hrál trošku ustrašeně. Hráli jsme sicilskou s rošádami na malých stranách. Já jsem to před králem otevřel a zatlačil všechny jeho figury doslova na 8. řadu. Podařilo se mi prorazit jeho pěšcový kryt a hrozil maty nebo minimálně velkými materiálními zisky. Proto mi soupeř partii vzdal. Jak jsme si ale v pozápasové analýze ukázali, mohl určitě hrát trochu odvážněji a pak bych měl s otevřeným králem problémy.

9. partie - Zeman Arnošt - elo 1994 - OREL Ořechov
Před tímto kolem jsme byli 4 hráči, kteří měli shodně 6,5 bodů a vedli v turnaji. Můj soupeř z nás měl nejlepší pomocné hodnocení, já naopak nejhorší. Těžko to počítat ještě v probíhajícím kole, ale výhra mi zajišťovala nejhůře druhé, případná remíza mě posunovala na 5. či 6. místo a prohra mohla až někam do druhé desítky. Hrál jsem černými, takže nějaké velké vyhlídky nebylo lehké předpovídat.
Naštěstí pan Zeman se uchýlil bránit remízu, která by mu zajišťovala nejhůře druhé místo a po uzavření remízy na druhé šachovnici dokonce vítězství v turnaji. Vyčkáváním ale ztratil spoustu času a mě remíza, jak píšu výše, příliš moc nevyhovovala. Samozřejmě jsem musel hrát opatrně, ale až příliš opatrná hra soupeře mi vnášela vítr do plachet, získal jsem brzy celkem slušnou pozici a diktoval hru. Už ve dvacátem tahu se soupeř dostal do časovky, získal jsem věž za střelce a dva pěšce poměnil velké množství figur a šel do koncovky. V té se soupeř zamyslel asi na tři minuty a po 31. tahu mu spadl čas. Pozice pro mě měla být i tak vyhraná, ale určitě jsem si v tu chvíli pořádně oddechnul, že už nemusím dál tahat, jelikož šlo o hodně a při těch nervech se mohlo stát ještě cokoliv.

Konečné pořadí turnaje

Vítězství v turnaji si velmi cením, jelikož uspět v obrovské konkurenci nebylo vůbec jednoduché a pro mě a velkopolomský šach je to asi největší šachový úspěch historie.
Středa, 08. května 2013 02:43 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 11. koloDnes se hrálo poslední utkání Okresního přeboru družstev v letošní sezóně. Přijel k nám Slezan Opava a bez velkého boje si odvezl všechny 3 body.
Jelikož jsme museli hrát na vítězství, pokud možno 6-2, abychom měli šanci na první místo, tak naše sestava byla tomu sice dle možností ale adekvátně přizpůsobena. Soupeř oproti nám nebyl vůbec v optimální sestavě, nicméně to bychom museli přistoupit k utkání úplně jinak než jaký byl průběh.
Jako první remizoval Radim Holeček, škoda, protože pozice nebyla nijak špatná, naopak měl pořád možnosti hrát dál. Hned po něm přijal remízu i Ivo, který by po výměně hrál koncovku jezdce s šesti pěšci, proti stejnému materiálu. Pak vyhrál Jirka Klimša, který vyhrál po chybě soupeře hned v zahájení. Pak ale přišly další dvě remízy v lepších pozicích od Daniela Borkovce a Vaška Pavery. Pak prohrál vyhranou partii Jarda Zdražila a na průser bylo zaděláno. Stav tři tři a poslední dvě nijak vyhrané partie nevěštily nic dobrého. A tak se taky stalo. Pavel Klimša poprvé v sezóně prohrál, když nějakým záhadným způsobem neudělal rošádu a raději uhnul králem na f8 a tím si na celou partii zablokoval věž. Celou dobu měl sice tlak a šance na výhru, ale bez rozehrání všech figur to prostě nešlo a nakonec musel kapitulovat. Já jsem získal prakticky v zahájení dva soupeřovy pěšce, ale díky tomu jsem se dostal trochu pod tlak. Jednoho pěšce jsem pak musel při obraně vrátit, poměnily se figury, nakonec i dámy a zbyli opační střelci. Stále jsem měl trochu navrch, ale veškerým mým pokusům o výhru až do tří hodin odpoledne můj soupeř odolal, což pro nás znamenalo konečný výsledek 3,5 - 4,5 a veškerou ztrátu možností na zisk titulu.
A jelikož Dolní Benešov opravdu remizoval s Orlem Opava, pak by nám opravdu výhra nad Slezanem stačila. Sice bychom museli vyhrát 6-2 nebo alespoň 5,5-2,5 při 4 vyhrách, v naší moci to ale určitě bylo, jelikož jsme na každé šachovnici měli papírově lepší hráče než soupeř. To by ovšem přístup hráčů k partiím musel být více zodpovědnější a nedávat všechno hned za remízu, když je potřeba bojovat o vítězství. Možná je remízy se slabšími soupeři hřejí, já to ale vidím úplně jinak.
I přes prohru jsme ale celkově obhájili loňské druhé místo, čímž jsme splnili předsezónní cíl. I letos ale bylo v našich rukou vyhrát. Nezbývá tak než popřát vítězi, Orlu Opava C, gratulujeme.



Neděle, 21. dubna 2013 17:19 Autor: Pavel Byma

Ostravský koník 2013 - Simultánka HrabyněVe středu 10.4. se v rámci turnaje Ostravský koník odehrály v Hrabyni simultánní partie s mezinárodním mistrem Lukášem Klímou. Pro mnohé šachisty to byla příležitost zahrát si s hráčem o několik tříd lepším než jsou sami a pro případného vítěze byla vypsaná odměna slevy na startovném na největší šachový turnaj v Ostravě. Proti Lukášovi se postavilo celkem 17 hráčů a hráček z Hrabyně, Velké Polomi a Háje ve Slezsku. Předešlý den hrál Lukáš simultánku proti Mariánským Horám, o to náročnější pro něj muselo být hrát proti odpočatým novým tvářím. A časem se to na něm určitě začalo projevovat. Po první remíze s Vaškem Paverou daroval zdarma jezdce Ivovi Husárovi, kterému se ale takto nezaslouženě vyhrát nechtělo, a tak Lukášovi nabídnul remízu, který ji uznale přijal.
Prvnímu komu se podařilo Lukáše porazit jsem byl já, partie nahoru dolů. Jelikož Lukáš hrál najednou na 17 šachovnicích, tak moji taktikou bylo hrát ze začátku trochu pasivněji, aby Lukáš sám otevřel hru a nesnažil se to hrát na zabetonovanou remízu a já pak využil nějakého jeho zaváhání. Trochu jsem to ale přehnal a ztratil u toho pěšce, získal jsem tím ale mírnou aktivitu, která následně vyústila až k zisku kvality a lepší pozice. Z radosti, že má taktika vyšla jsem se ale neradoval dlouho. Na obou stranách bylo 5 pěšců, jeho pěšec se tím ale dostal až na d6 a já nevěděl, jak svoji výhodu využít. Dvěmi špatnými tahy jsem svoji pozici nejen pokazil, ale dostal jsem se do prohraného postavení s bílým pěšcem na d7, dámou a střelcem proti mé dámě na d8 a věžce. Lukáš ale ani já jsem jeho vítězný motiv neviděli, svou šanci nevyužil, já dobral nebezpečného pěšce, ale hned na to jsem raději vrátil kvalitu, protože mi hrozily maty a s dámou a pěšcem navíc šel do koncovky. V ní udělal Lukaš svoji poslední chybu, kdy mi dovolil vyšachovat krále a napadnout při tom dámu. Po případné výměně dam už byla pro mě pozice triviálně vyhraná, a tak to Lukáš vzdal. Měl jsem tedy štěstí, protože koncovku bych jinak vyhrával dost těžko a v průběhu jsem to taky mohl prohrát, a proto musím uznat, že při regulérní partii jeden na jednoho bych musel hrát mnohem lépe a samozřejmě s jinou taktikou, abych uhrál obdobný výsledek.
O druhou vítěznou partii proti Lukášovi se zasloužil Zdeněk Šnyta a musím říci, že taky se štěstím, jelikož ve vyrovnané věžové koncovce pohrozil Lukášovi matem a ten ho musel bránit šachem věží, ovšem rozhodl se pro špatné pole a odvrátil mat pouze o jeden tah.
Celkově jsme všichni proti Lukášovi uhráli 5 bodů za 2 výhry a 6 remíz, což proti hráči jeho kvalit není vůbec špatný výsledek. Vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře a pokud se bude podobná akce konat i v příštím roce, věřím, že se ji všichni opět velmi rádi zúčastní.

Článek a fotografie o simultánce na Novoborském šachovém serveru
Pátek, 12. dubna 2013 01:59 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 10. koloV neděli bylo na programu už 10. kolo Okresního přeboru. Náš cíl byl tentokrát Vítkov. Soupeř zcela určitě nevyzpytatelný a nepříjemný, před sezónou jsem je dokonce tipoval mezi favority soutěže, jelikož soupisku hráčů mají dost silnou, aby mohli porazit kohokoliv. A přesně to se i u zápasu potvrdilo. Měli jsme sice převahu na prvních šachovnicích, bohužel hráčům na nižších šachovnicích se nedaří tolik, aby obhájili všechny své možnosti a schopnosti, o to zajímavější byl i celý vývoj zápasu.
Jako první skončil partii Vašek celkem poklidnou remízou, chvíli na to prohrál i Mirek Mrnka, který v zahájení ztratil pěšce a možnost rošády, pak sice ještě dlouho bojoval, ale nakonec tlak nevydržel a prohrál. Radim Holeček ale ztratil kvalitu a pěšce a nevypadalo to s ním moc dobře. Luboš byl taky o pěšce méně, ale s dvojicí střelců a trochu otevřeným soupeřovým králem nebyly jeho šance vůbec špatné. Ivo jako obvykle stál rovněž na remízu po nějakých 15 tazích dokonce v zrcadlové pozici. Pavel hezkou kombinací získal jezdce a následně jezdcem a věží rozbil kryt před soupeřovým králem a následně hrozil matem asi na 4 způsoby, které nešly ani trochu pobránit. Zcela určitě to byla nejhezčí partie utkání. Já jsem hned získal po zahájení kvalitu a i když si soupeř myslel, že pak bude mít nějakou protihru na královském křídle, tak jsem ho rychle vyvedl z omylu a po velké sérii výměn jsem byl v koncovce s čistým jezdcem navíc. Ivo, kterému jsem zatrhnul přijmout remízu, mezitím hezky vymyslel matovou hrozbu s obětí jezdce nebo při nepřijetí oběti se ziskem kvality. Rozhodnutí pro soupeře nebylo vůbec jednoduché, a i když by se z matu pravděpodobně vysmýknul, jeho pozice by nebyla příliš vábná, proto se raději rozhodl obětovat kvalitu. Následnou výhodu úž ale neměl Ivo velké problémy uplatnit a vedli jsme 3,5 - 1,5.
Chyběl nám už pouze poslední krok, ale moc dobře to v tu chvíli nevypadalo ani na jedné šachovnici. Luboš po pár výměnách už ztrácel dva pěšce, Radim sice manévroval dvěma jezdci, ale stál neustále na prohru a Jirka? Jirka Klimša přišel o pěšce, soupeř vyhnal jeho krále po rošádě zpátky na pole e8 a i když nic konkrétního nehrozilo, nevypadala pozice dvakrát příjemně. Jeho soupeř ale pokračoval v ostrém útoku, při kterém přišel o jezdce a sám nevyválčil žádnou výhodu, následně mu pak ještě nechal střelce a po několika dalších tazích se vzdal. V tu chvíli se mi docela oddechlo, protože koukat na ty nervy je mnohem horší než to odehrát sám. Jelikož bylo rozhodnuto, Luboš následně uzavřel remízu. Na remíze se málem dohodnul i Radim, jelikož jeho soupeř nemohl stále najít ty správné tahy k jeho doražení, naopak se ještě spíše bránil. Jeho soupeři ale bylo kapitánem nepřímo řečeno ať to s tou převahou dohraje. A tak se to tahalo až do dvou hodin, jelikož Radim komplikoval a komplikoval pozici, vytvářel různé hrozby dámou na věčný šach, a tak jeho soupeř ztrácel mnoho času a kdyby Radim neudělal několik nevynucených ztrát pěšců před závěrem partie, tak by to možná utahal ještě na čas, jelikož soupeři už zbývalo jen 10 minut a Radimovi asi 50. I přes prohru byl ale výsledek 5 - 3 z Vítkova docela dobrý.
Poslední zápas sezóny se bude hrát za dva týdny, v neděli 21. dubna, kdy budeme hostit družstvo Slezanu Opava. Momentálně jsme druzí a nezbývá než doufat ve ztrátu Orla Opava, který má před námi dvoubodový náskok a tříbodový náskok před třetím Dolním Benešovem, se kterým budou v posledním kole hrát. Poslední kolo tak nabízí velmi zajimavé rozuzlení, kdy se ještě teoreticky mohou radovat z vítězství tři týmy.


Úterý, 09. dubna 2013 02:40 Autor: Pavel Byma

Velikonoční turnaj Hrabyně 2013V sobotu 30. března se hrál Velikonoční turnaj v Hrabyni v rapid šachu. Celkem se ho zúčastnilo 21 šachistů převážně z Hrabyně, Háje ve Slezsku a Velké Polomi. Hrálo se tempem 10 minut a 10 sekund každý na provedený tah.
Turnaj proběhl v přátelském duchu, ale na šachovnicích to poznat příliš nebylo, bojovalo se tvrdě a nikdo nezůstal neporažen.
S celkovým ziskem 8 bodů vyhrál Zdeněk Šnyta, druhým skončil Pavel Byma ml., 6,5 bodů, a třetí Marcel Řezníček, 6 bodů.

Dalšími polomskými hráči, kteří se účastnili turnaje, byli 12. Daniel Borkovec (4,5 bodu), 14. Václav Pavera (4 body) a 17. Jaromír Zdražila (3 body).

Přeji všem hezké velikonoční svátky a na shledanou u dalších šachových dobrodružstvích.
Neděle, 31. března 2013 00:30 Autor: Pavel Byma

2 3 4 5 6
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru