Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
3 4 5 6 7

Okresní přebor družstev - 9. koloDnes jsme odehráli již deváté kolo letošní sezóny Okresního přeboru družstev. Tentokráte jsme hostili družstvo Píště a výsledek bude pro mnohé určitě překvapivý, jelikož jsme se rozešli rovně 4-4.
Jako první vyhrál Luboš proti mladému devítiletému Jakubovi Křefkému. Rovnou mohu říct, že to bylo jenom s obrovským štěstím, jelikož Luboš ztratil dámu prakticky v zahájení. Nakonec ale zaútočil proti rošádě bílého a s velkým štěstím vyhrál, chlubit se touhle partií ale určitě nebude. Pak prohrál Mirek Mrnka, jeho soupeř obětoval figuru za dva pěšce, rozbití centra a rozbití rošády královi. Následující tlak pak Mirek nevydržel. Pak prohrál i Radim, nevím, co se přesně stalo, najednou ale měl o kvalitu a dva pěšce méně. Já jsem vyrovnal zápas na 2-2, pozice byla docela zavřená, ale celou dobu jsem měl mírnou převahu, kterou jsem nakonec zúročil, došel si na osmou řadu pro střelce a soupeři dal mat. Ivo tentokrát nepřijal remízu, jelikož ji soupeř nabídnul ve chvíli, kdy vzápětí Ivo získával pěšce, došlo k výměnám a vznikla pěšcovka 7 proti 6 pěšcům, kterou dotáhnul do vítězného konce. Bohužel Renči se moc nedaří, vždy rozehraje partii velmi hezky a přehraje soupeře, avšak ani tentokrát ji to nevyšlo, když nezvládla pokud ne vyhranou, tak o hodně lepší věžovou koncovku. Pak už zbyla jen poslední Jirkova partie, vysekal se z problémů a získal lepší věžovou koncovku se čtyřmi pěšci. Svoji šanci ale nevyužil a partii pouze zremizoval.
Zápas byl určitě zajimavý, mohly jej vyhrát obě dvě družstva, a díky prohře Orlu Opava jsme se k němu dokonce přiblížili na 2 body, remízový výsledek je ale v našem boji o přední místa ztrátou, jelikož v případě vítězství jsme se mohli dostat i na první místo.
Boj o titul ještě není ztracen, v sezóně zbývají ještě dva zápasy, ten příští sehrajeme za tři týdny ve Vítkově a věřím, že k němu přijedeme v trochu lepší formě než dnes.
Neděle, 17. března 2013 17:35 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na Velká Polom RAPID OPEN 2013Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry na 4. ročník šachového turnaje Velká Polom RAPID OPEN 2013. Turnaj se uskuteční v sobotu 25.5. 2013 v sále Sokolovny a přilehlých prostorách restaurace Gól od 9 hod. Prezentace hráčů bude probíhat od 8 hod. Turnaj je otevřený všem amaterským i registrovaným šachistům a vyhodnocení proběhne tradičně v mnoha kategoriích, od žákovských až po mistrovskou.
Pro všechny účastníky bude zajištěno občerstvení a dobrá zábava. Loni jsme rozdali celkem 60 cen a letos určitě nechceme zůstat pozadu.

Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.

Registrace na turnaj
Propozice na internetu

Sobota, 16. března 2013 23:49 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 8. koloV dnešním utkání proti Kobeřicím jsme jeli potvrdit papírové předpoklady proti poslednímu družstvu v tabulce. Už před zápasem jsme měli problémy poskládat dohromady optimální sestavu, tak se po delší době do nominace dostal Jarda Zdražila a poprvé v sezóně i Péťa Kupský. Cesta za našimi soupeři byla obtížná, jelikož cestaři opět zaspali, a tak jsme nabrali asi 5 minutévé zpoždění, které nám soupeři odpustili.
Jako první bohužel prohrál Péťa, jako největší jeho chybu považuji to, že místo využití dvou hodin času na přemýšlení svou partii odtahal za 15 minut. Pro naše družstvo to byla ale jediná prohra v zápase. Zanedlouho na to vyhrál Ivo, jehož soupeř už ve čtvrtém tahu nepokryl pole f7, které dobral s šachem střelec, následně odtažně šachnul jezdec a dáma dobrala soupeřova střelce, s další ztrátou figury a rozbitím soupeřovy pozice. Náš remízový král tedy začíná pomalu zlepšovat své výsledky a vyhrávat, což je jenom dobře. Asi o půl hodiny později remizoval partii Radim, věžovka s dámou a osmi pěšcemi se asi ani vyhrát nedá. To byl na delší dobu poslední výsledek. Naši soupeři se bránili dobře a vůbec nic nám zadarmo nedarovali, ani bych v té chvíli neřekl, že hrajeme s posledním týmem. Nakonec se ale projevila naše kvalita, vyhrál Pavel Klimša, zanedlouho jeho otec i Jarda a mohli jsem slavit. Vašek podle mě vyhranou partii pouze zremizoval a já jsem dotáhnul dámskou koncovku a s výsledkem 6-2 jsme byli ve dvě hodiny doma.
Celkově stále držíme s 18 body druhé místo a v příštím zápase za tři týdny hostíme družstvo Píště.

Neděle, 24. února 2013 17:40 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 7. koloCenné vítězství a naděje žije dál. Dnes jsme hráli proti Orlu Opava C a i když to bylo vyrovnané utkání, nakonec jsme využili domácího prostředí a zcela zaslouženě vyhráli 4,5-3,5.
Nejrychleji ukončil vítězstvím partii Mirek Mrnka pár minut před desátou hodinou. K velké radosti ale nebyl čas, jelikož v té době už Ruda, naše americká posila, ztrácel figuru a partii prodloužoval ještě asi půl hodiny než vzdal. V té době jsme stáli všichni ostatní zhruba na remízu, s drobnou výhodou u Jirky Klimši a Pavla Bymy mladšího. Ivo byl trochu pod tlakem ale vypadalo že to taky udrží. Lámat se to začalo až po dvanácté a kolem jedné hodiny. Nejdříve Ivo vymyslel super plán a začal prorážet zcela remízovou pozici, samozřejmě s neúspěchem a zaslouženě prohrál. Kdyby nechal pozici stát, tak soupeř nic kloudného na něho neměl a asi by to opravdu byla remíza. Lepší pozici měla i Renča, ale nevyužila nerozehranosti figur soupeře a jeho dva střelci se pak stali velmi silní a Renča se dostala do defenzívy. Vašek v pohodě udržel remízu se zaklesnutými pěšci a dvěma bílými střelci proti sobě. Jirka získal pěšce a věžovku s dvěma pěšci proti jednomu tahal pomalu na výhru. Nejdříve skončil ale Pavel Klimša, oba hráči byli v časovce, Pavlovi v uvozovkách visel napadený kůň, ale pořád měl aktivní protihru a když jezdce ztratil, vzápětí ho získal zpátky na opačné straně šachovnice. Nakonec Lorenz vlezl do matové sítě a dostal mat. V tu chvíli vzdal partii i můj soupeř, od samého začátku jsme hráli sicilskou mimo jakoukoliv známou teorii a držel jsem soupeře pod tlakem. Když jsme se dostali oba do časovky, ztratil soupeř nejdříve pěšce, pak kvalitu a tři tahy před kontrolou mi to Jirka Pardy mladší vzdal, jelikož neměl ani čas ani žádnou rozumnou protihru. O pár vteřin později vzdal i soupeř Jirky Klimši a bylo rozhodnuto o vítězství. Renča mezitím ztratila kvalitu a pěšce a nakonec prohrála. V tu chvíli nám to už ale nikomu nevadilo a mohli jsme oslavit vítězství i oživení nadějí na zisk titulu. To už ale předbíhám, jelikož náš dněšní soupeř je před námi ještě pořád o tři body a musíme čekat na jeho další ztrátu.
Příští zápas hrajeme 24.2.2013 na půdě posledních Kobeřic a naší povinností by mělo být jednoznačně vyhrát a také pokud možno co největším skórem, jelikož to bude rozhodovat při případné rovnosti bodů.
Neděle, 10. února 2013 17:25 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 6. koloVčera jsme odehráli utkání Okresního přeboru družstev s Dolním Benešovem C, bohužel pro nás neúspěšně. Ještě dnes si ale neumím vysvětlit, jak se nám takto podařilo soupeře doslova obdarovat, jelikož jsme zcela regulérně a bez nervů mohli jasně vyhrát.
Začátek byl doslova famózní, už po necelých 20 minutách vyhrál Ivo Husár, který v zahájení doslova rozbil soupeřovu pozici, získal pěšce a dobíral kvalitu pokud by z toho nebyla možná i čistá věž. Vilém Sněhota ale partii po děsivém úvodu raději vzdal. V 10 hodin pak zvítězil Pavel Klimša, jeho pozice byla pevná a vyrovnaná ale zároveň i pohodlná a pomalu se chystal k tlaku, jeho soupeř ale musel nečekaně odejít domů. V problémech byli ale Luboš Chudoba, ztratil pěšce, ale pozice vypadala relativně vyrovnaně, ani nevím, z jakého důvodu tak náhle skončil a prohrál, a Jiří Klimša, ztratil střelce a jeho pozice byla dost špatná, nakonec byl o dvě věže méně.
Ještě pořád ale nebylo nutné panikařit, já jsem měl pěšce navíc a k tomu dva volné na dámském křídle, otec měl remízu s jezdcem a 8 pěšci proti stejnému materiálu, Vašek Pavera obrovský tlak a Radim Holeček měl proti panu Tomíčkovi dost divokou pozici ale vítěznou.
To by ale Vašek musel chtít hrát trochu jednodušeji a sebrat soupeři nějaký materiál a ne kombinovat a kombinovat až do matu až se sám nakonec vykombinoval, ztratil figuru, nevzal zpátky kvalitu a nevyužil nakonec ani třech pěšců, které měl za ztracenou figuru, no tragédie. Radim jak by smet, místo aby si pomohl věží a matoval, tak se to snažil zvládnout pouze jezdcem a dámou, až nakonec vymyslel plán jak sám dostat mat. Taťkova remíza už zůstala remízou, kdy se soupeřem vyměnili pouze jednoho pěšce, a já jsem si po kombinaci dal jezdcem vidličku na krále a zcela nepokrytelnou věž. Kdyby to můj soupeř ale zahrál dobře a správně provedl výměnu, asi by uhrál se mnou cennou remízu. V dané situaci ale nebylo vůbec snadné najít správné řešení a ani já jsem ho neviděl.
Výsledek 3,5-4,5 je tedy už druhou naší prohrou v letošní soutěži a vyhlídky na první místo se pomalu rozplývají. Bude hodně záležet na příštím utkání právě s prvním a dosud neporaženým Orel Opava C a v případě úspěchu doufat v jeho další zaváhání. V opačném případě budeme mít problém ve velmi vyrovnaném a na výsledky velmi překvapivém přeboru bojovat o bednu.
Pondělí, 28. ledna 2013 11:53 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 5. koloJe to až k nevíře, dnes se odehrálo 5. kolo Okresního přeboru družstev, ale ani dnes jsme nehráli ve své tradiční klubovně. První dvě kola jsme hráli venku, třetí kolo jako domácí v Hrabyni, čtvrté zase venku a jelikož v naší klubovně probíhaly v pátek a sobotu volby prezidenta republiky, tak jsme do ní ještě neměli přístup. Moc nám to ale nevadilo, náhradu jsme nalezli více než důstojnou a možná i lepší než je naše klubovna.
Zápas s našimi soupeři ze Štěpánkovic vypadal ze začátku vyrovnaně, ale pouze do půl dvanácté, kdy jsme během pěti minut získali vedení 3-0 po vítězstvích Radima Holečka a Pavla a Jirky Klimšových. Svoje partie odehráli s přehledem a využili menšího ale soustavného tlaku na své protihráče. Jako čtvrtý vyhrál svoji partii Pavel Byma starší, a i když přehlédl matování i zisk figury, měl stále navíc několik pěšců, které rozhodly v jeho prospěch. Milanovi Kalavskému jsem tak jako kapitán mohl povolit přijmout soupeřovu nabídku remízy. Měli proti sobě dámy, obě věže a k tomu ještě 7 pěšců, takže s tím se toho ani z jedné strany nedalo opravdu moc dělat. Trochu divočejší partie byly na 6. a 7. šachovnici, Renáta i Vašek měli vyhrané pozice, pak je ale měli i prohrané, Vašek pak znovu vyhranou ale výhody nevyužil a tak zase tahal za kratší konec, takže dvě remízy byly nakonec dobré. Já jsem na první šachovnici končil opět jako poslední, partie byla vyrovnaná a hodně zablokovaná pěšcemi, využil jsem drobné výhody, kdy soupeř musel obětovat kvalitu, ale pořád měl docela dobré šance na remízu. Ty ale v časovce nevyužil a nakonec jsem vyhrál. S konečným výsledkem 6,5 - 1,5 tedy můžeme být spokojeni, určitě je ale pořád co zlepšovat.
Bez ohledu na ostatní výsledky jsme se tak posunuli ze třetího na druhé místo, jelikož 1. Orel a 2. Slezan hrají spolu a jednoho z nich přeskočíme.
Příští zápas 27.1.2013 jedeme na horkou půdu do Dolního Benešova, kde nám soupeř určitě nebude chtít zadarmo nic darovat.


Neděle, 13. ledna 2013 17:35 Autor: Pavel Byma

Vánoční turnaj TJ Velká Polom 2012V sobotu 29. prosince jsme uspořádali již tradiční bleskový turnaj. Mezi zvané patřili hráči Velké Polomi, Háje, Hrabyně a nově i Darkoviček. Jelikož jsme byli s účastí trochu více optimističtější, turnaje se zůčastnilo 14 hráčů, tak musím trochu pokárat domácí hráče, protože od nich se čekala účast určitě v mnohem větším počtu. Turnaj jsme po domluvě s hráči hráli po 10 minut na 9 kol, obešel se bez jakýchkoliv stížností a celkově se nesl v přátelském a vánočním duchu. Na občerstvení byla klobáska, pivo, štamprle i cukroví od paní Mikulenčákové.

Na prvním místě skončil Zdeněk Šnyta, druhý Ivo Husár a třetí Pavel Byma ml. Podrobné výsledky najdete na chess-results
Neděle, 13. ledna 2013 16:29 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2012/2013S novou sezónou je tu i nový ročník klubového přeboru, letos se ho účastní 15. hráčů z Velké Polomi a Háje ve Slezsku. Po prvních odehraných zápasech vede se čtyřmi body Milan Kalavský, následován třemibodovými Pavlem Bymou mladším a Rudolfem Benediktem. Do konce ale zbývá ještě mnoho kol a pořáadí se určitě celé zamíchá. Neděle, 11. listopadu 2012 17:26 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. a 2. koloDnes, v neděli 11.11.2012, jsme jeli už ke druhému zápasu Okresního Přeboru Družstev do Ludgeřovic, a ačkoliv žádný svatý Martin mezi námi nebyl, tak domů jsme odjížděli na koni rozhodně my! Vyhráli jsme 6-2 a spolu s prvním vítězstvím před třemi týdny proti Malým Hošticím máme na kontě 6 bodů a ujímame se stejně jako loni čelních pozic v tabulce.

Vítězství, ačkoliv vypadá velmi jednoznačně, tak se tak jednoduše nerodilo. Hned ráno nás překvapila změna hrací místnosti, kdy jsme marně hladali soupeře v Obecním domě, pak ale pro nás přijeli a řekli nám, že se hraje v Ludgeřovicích na hřišti. Samotný zápas nevypadal ze začátku nijak růžově, Jarda Zdražila i Mirek Mrnka byli pod tlakem a stráceli pěšce, Jarda dokonce dva, ale bojovali dále. Jako první skončil Pavel Byma ml., jehož soupeř podcenil situaci, nechal si dát šach a následně hrozil mat, který by musel odvrátit obětí dámy nebo ztrátou figury s dalšími hrozbami, a proto po 17. tahu raději vzdal. To bylo krátce po půl jedenácté a delší dobu se pak nic zajimavého nedělo až kolem poledne se začal zápas lámat. Nejdříve Jarda svoji partii zcela otočil, když jeho soupeř ztratil během 4 tahů 3 pěšce. Pak mu ještě trochu udělala problémy realizace své převahy, ale nakonec to zvládl a přidal druhý bod. Soupeř Mirka Mrnky měl sice pěšce navíc, ale svoji převahu neuměl prosadit, dokázal sice dotlačit svého pěšce až na 7. řadu, ale pak se zalekl otravného koně, který hrozil vidličkami téměř všem figurám a raději přijal remízu. Trochu v nejistých pozicích stáli Pavel Hampl a Lubomír Chudoba. Pavel trochu nejistě bez rošády cestoval po šachovnici a Luboš Obětoval figuru za dva pěšce a útok na královském křídle. V poklidu mezi tím uremizovali Ivo Husár a Václav Pavera, i když i oni se snažili kvůli nejistým výsledkům nebrat remízy předčasně. Luboš ale nezklamal, obětoval ještě druhou figuru a soupeře dotlačil pěšcemi až do matu. A to mohl pro efekt zaobětovat ještě věž s matem v následujících dvou tazích, ale prý se mu to nechtělo počítat a zahrál raději jak to viděl na jistotu. Pavel Hampl se dostal z problémů, poměnil figury a ztrácel jednoho pěšce, druhým ale kráčel pomalu k proměně v dámu a soupeř mu tak za něj musel obětovat jezdce. Po další výměně věží pak vznikla koncovka střelec a krajní pěšec proti třem pěšcům, a jelikož byl ten střelec opačné barvy než pole proměny pěšce, pak nebylo jiné možnosti než se spokojit s remízou. Jirka Klimša hrál rovněž vyrovnanou koncovku se sedmi pěšci a dvěmi lehkými figurami na obou stranách. Po nepřesnosti soupeře se mu povedlo získat na dámském křídle volného pěšce a tím dostal soupeře do obrovských problémů. Ten musel opustit králem druhé křídlo, které se pak stalo lehkým terčem k útoku a jeho soupeř následně kapituloval. Výsledek 6-2 je dnes zcela zasloužený.

Ještě bych se vrátil alespoň krátce k prvnímu zápasu, který jsme vyhráli na půdě Malých Hoštic 4,5 - 3,5. Ten se pro nás také nevyvíjel nejlépe, Radim Holeček ztrácel od zahájení figuru a byla jen otázka času, kdy to prohraje. Hezkou partii ale zahrál Mirek Mrnka a svého soupeře doslova rozbil. Jarda Zdražila uhrál remízu a je jen škoda, že to nezkoušel hrát dál, protože na tom nebyl tak špatně. Remízu uhrál Jirka Klimša i Ivo Husár. Vašek Pavera držel soupeřku pod tlakem a pomalu ji vytempoval a dovedl partii k vítězství. Radim prohrál, ale Daniel Borkovec hezky získal dva pěšce a tahal na vítězství. To si následně ještě zkomplikoval a kdyby to soupeř hrál lépe, myslím, že by uhrál asi remízu. Vítezstvím ale pojistil výhru našeho družstva. Pavel Byma ml. dohrával jako poslední, odmítal nabídky remízy a snažil se dotlačit lepší pozici do vítězství, bohužel i on zahrál trochu slaběji a jeho soupeř hru vyrovnal. V následné časovce, kdy už se oběma hráčům blížil konečný limit 3 hodin na partii, pak hru trochu nezvládnul a prohrál na čas, i když to už byla i pozice špatná. Možnost věčného šachu jsem ale odmítnul.

Příští zápas hrajeme jako domácí za dva týdny 25.11. v Hrabyni.
Neděle, 11. listopadu 2012 17:02 Autor: Pavel Byma

Losování Okresního přeboru 2012/2013Po letní pauze opět začíná nová šachová sezóna a dnes jsme se sešli na losování Okresního přeboru a Okresní soutěže družstev.

Od úvah vytvořit ve Velké Polomi druhé šachové družstvo jsme nakonec upustili a postavili jsme pouze jedno družstvo do Okresního přeboru. I když to znamená, že budeme hrát na domácí půdě pouze 4 zápasy z 11 (pátý domácí zápas budeme hrát v Hrabyni), tak věřím že číslo 7 nám přinese štěstí a že se nám podaří alespoň obhájit loňské umístění na stupních vítězů. První kolo budeme hrát v Malých Hošticích.

Rozlosování:
1. Orel Opava C
2. Kobeřice A
3. Píšť A
4. Vítkov
5. Slezan Opava C
6. Malé Hoštice
7. TJ Velká Polom
8. Hrabyně B
9. Darkovičky
10. Štěpánkovice
11. Dolní Benešov
12. Ludgeřovice

Hrací termínyÚterý, 02. října 2012 18:12 Autor: Pavel Byma

3 4 5 6 7
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru