Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
4 5 6 7 8

Konečné výsledky Klubového přeboru 2011/2012Klubového přeboru se v letošním ročníku zúčastnilo celkem 14 hráčů z Velké Polomi a Háje ve Slezsku, kteří za naše družstvo hostují v Okresním přeboru. Celkem přebor ale dohrálo pouze 12 hráčů. Milan Kalavský svou účast zrušil ještě těsně po rozlosování a Miroslav Mrnka se odhlásil po dvou odehraných partiích, proto byly jeho výsledky anulovány.
Vítězem Okresního přeboru se stal již počtvrté za sebou Pavel Byma ml. s plným počtem 11 bodů. Na dalších místech bylo pořadí ale velmi vyrovnané. Na druhém místě se umístil Miroslav Trojek se 7 body a o třetím, Rudolfu Benediktovi, muselo rozhodovat až pomocné hodnocení, jelikož stejně jako on se 6,5 body skončili i další tři hráči.


Pondělí, 11. června 2012 20:30 Autor: Pavel Byma

Velká Polom RAPID OPEN 2012V sobotu 19. května jsme u nás ve Velké Polomi pořádali již třetí ročník rapid turnaje v šachu. Herní systém byl švýcarským způsobem na 9 kol po 15 minutách na každého hráče. Vyhodnocení turnaje proběhlo jak už tradičně kromě hlavní tak i v mnoha dalších kategoriích. Celkem se turnaje zúčastnilo 53 soutěžících, z toho 14 dětí a celkem bylo rozdáno na 60 cen.

Kvůli problémům při losování začal turnaj se zpožděním, nicméně to se během několika prvních kol dohnalo a pak už turnaj probíhal dle plánu. Na oběd nám hospodský uvařil výborný segedínský guláš, po obědě jsme si dali zákusek a hurá do dalších kol. Celou dobu se v čele turnaje držel GM Velička, nicméně třikrát s ním uhráli jeho soupeři remízu, a tak se do čela turnaje dostal v předposledním kole Ivan Břečka, který v posledním kole nezaváhal a první místo před Petrem Veličkou udržel. Třetí skončil Karel Trombík.

1. FM Břečka Ivan 2324 TJ Mittal Ostrava 8 52½​
2. GM Velička Petr 2457 Šachový klub GEOFIN Ostrava 7½​ 54
3. Trombík Karel 2031 SK Slavia Orlová 6½​ 52
4. FM Sobek Jaroslav 2250 Šachový klub Karviná o.s. 6½​ 48½​
5. Szotkowski Jakub 2119 TJ Slovan Havířov 6½​ 46

Nejlepším hráčem našeho šachového oddílu TJ Velká Polom se stal Pavel Klimša, který se 6 body obsadil v silné konkurenci velmi dobré 9. místo.
Nejlepší polomským občanem respektive občanskou se pak stala jeho sestra Renáta Ličková a zároveň tak vyhrála i kategorii pro nejlepší ženu/dívku.

Nejlepším hráčem do 15 let se stal Jakub Szotkowski, do 12 let Karel Chwistek a do 10 let Radek Halamíček.
V kategoriích podle ela pak vyhráli tito hráči: Pavel Klimša (do 2000), Petr Čížek (do 1900), Petr Stania (do 1800), Karel Chwistek (do 1700), Stanislav Hruška (do 1600) a Radek Halamíček (do 1500).

Kompletní výsledky turnaje


Na místě je určitě rovněž poděkovat našim sponzorům, bez kterých by se tento turnaj jen stěží uskutečnil:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Dagmar Drozdková - květinářství a chovatelské potřeby ve Velké Polomi
a firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček.


Všem vítězům gratulujeme a na všechny se budeme těšit zase příští rok.

Čtvrtek, 24. května 2012 12:18 Autor: Pavel Byma

Nová ELO listinaJe tady květen a tak nám vyšla nová ELO listina s osobními koeficienty hráčů. Našim hráčům a hostům se v úspěšné sezóně celkem dařilo, a proto většina z nás dosáhla v ELO listině mírného zlepšení.
Nejvýraznější zlepšení zaznamenali Pavel Byma ml. a Pavel Klimša díky 100% výkonům v Okresním přeboru družstev okresu Opava. Hůře se dařilo Vašku Paverovi a Jirkovi Klimšovi, kteří zaznamenali naopak nejvýraznější ztrátu, ani tak se ale nejedná o žádný velký propad.

Hráči, kteří odehráli alespoň jeden zápas za Velkou Polom
Úterý, 08. května 2012 14:13 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na Velká Polom RAPID OPEN 2012Šachový oddíl TJ Velká Polom zve všechny zájemce šachové hry na již 3. ročník stále oblíbenějšího šachového turnaje Velká Polom RAPID OPEN 2012. Turnaj se uskuteční v sobotu 19.5. 2012 v sále Sokolovny a přilehlých prostorách restaurace Gól od 8.45 hod. Turnaj je otevřený všem amaterským i registrovaným šachistům a vyhodnocení proběhne tradičně v mnoha kategoriích, od žákovských až po mistrovskou.
Pro všechny účastníky bude zajištěna dobrá zábava, občerstvení a pozor: Každý účastnik turnaje obdrží nějakou cenu!
Na společné šachové setkání se těší a k hojné účasti zvou pořadatelé.

Registrace na turnaj
Propozice na internetu

Sobota, 07. dubna 2012 19:15 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev 2011/2012 - zhodnocení sezónyOkresní přebor družstev je u konce, a tak už můžeme pomalu hodnotit úspěšnost či neúspěšnost našeho účinkování v něm.
Po několika letech, kdy jsme bojovali především o záchranu, jsme posílili družstvo a naše ambice tak zásadně vzrostly. Před sezónou jsme si vytyčili, že bychom za úspěch považovali umístění do třetího místa a tento cíl jsme ziskem 26 bodů za 8 výher, dvě remízy a jednu prohru splnili a obsadili tak druhé místo v tabulce. Pro tým, který vždy bojoval o záchranu určitě nevídaný historický úspěch, lépe jsme v OP ještě nikdy neskončili. Nicméně nemůžu si pomoci, ale pořád je ve mně taková divná pachuť, jelikož po osmi kolech jsme měli 8 výher a určitě jsme v tu dobu mysleli na mnohem větší úspěch. Zřejmě se ale projevila naše nezkušenost s takto vypjatým závěrem a tlakem, který na hráče vytvářelo očekávání našeho okolí i sebe samotných. Určitě se projevila také nemohoucnost nastoupit v závěrečných utkáních v optimální sestavě, nicméně v žádném z nich jsme nebyli papírově slabší, holt nás ale spíše opustilo štěstí. A samozřejmě za to může i náš soupeř ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou, kterého leč jsme porazili, tak za námi neustále slídil a vyúžíval každého našeho zaváhání. Nezbývá nám tak než Pogu pogratulovat k úspěchu.

Krátké zhodnocení jednotlivých zápasůVýsledky v jednotlivých kolech


Ačkoli je to soutěž družstev, tak za zmínku určitě stojí i několik individuálních výkonů:


Výsledky jednotlivých hráčů


Pondělí, 02. dubna 2012 13:59 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 11. koloV neděli jsme hráli poslední kolo Okresního přeboru proti Darkovičkám. Už nám zbývala jen teoretická šance na mistrovský titul a Pogo Budišov si ji nenechala ujít. My sami jsme měli opět trochu problémy se sestavou, a tak jsme nemohli nastoupit v nejsilnější sestavě. Ale jsem rád, že nastoupil Daniel Borkovec, který byl poslední z Velké Polomi, který ještě letos nenastoupil.
V Darkovičkách měli v sobotu nějakou oslavu narozenin, a tak jsme záhy vedli 2-0. Bohužel pak jsme třikrát v řadě prohráli. Nejdříve právě Daniel, který stál od začátku partie dost pasivně a celou dobu se jen bránil. Holt je třeba, aby hrál trochu častěji a sbíral zkušenosti. Prohrál rovněž Luboš Chudoba, a to i přesto, že měl převahu jezdce. Toho sice musel odevzdat za převahu pěšců soupeře, ale i tak se dostal do vyhrané koncovky 2 proti 2 pěšcům. Bohužel pak nenašel správné pokračování a partii ztratil. Jarda Zdražila byl na tom podobně, celou partii měl navíc pěšce a minimálně remíza snad šla uhrát vždycky. Pak ale nevím, co se přesně stalo, někde to určitě pokazil a nakonec prohrál dokonce na čas. Naštěstí naději udržel Ivo Husár, sice chtěl zase nabídnout soupeři remízu, ale ukecal jsem ho, že musí hrát a určitě neprohloupil. Václav Pavera měl dvojici jezdců proti páru střelců a bylo to znát, byl rovněž pod tlakem, pak si myslel, že by mohl udržet remízu věčným šachem dámou, to se mu ale nepodařilo a prohrál. Já jsem hrál bílými figurami a udržoval soupeře pod tlakem, pak jsem ale ztratil za kvalitu. Naštěstí jsem měl stále protihru a díky nesouhře černých figur a králi v centru, jsem držel reálné naděje na úspěch nebo alespoň remízu. S tou jsem se již smířil v době, kdy jsem se dostal do časovky a pomáhal si opakováním tahů. V 41. tahu tak mohl být konec, ale pan Píša měl přecejen kvalitu navíc a chtěl hrát dál. To však zřejmě neměl dělat, jelikož tak ještě více oslabil krále a dal mi šanci na výhru. Nakonec se mi podařilo prosadit pěšce v dámu, při jejímž dobrání ztratil věž. O pár tahů později se vzdal v naprosto rozvrácené pozici. To už bylo téměř půl čtvrté a všichni hladoví, asi by mi měli zakázat hrát šachy :-)
Remizovali jsme tedy 4-4 a celkově jsme v letošní sezóně s 26 body skončili na 2. místě.


Pondělí, 02. dubna 2012 02:08 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 10. koloOmlouvám se, že píši dost pozdě, jelikož za dva dny již bude následovat další poslední kolo Okresního přeboru družstev, ale z nějakých důvodů jsem se k tomu dříve nedostal.
Předposlední kolo proti Slezanu Opava bylo pro nás velmi špatné, na porážku s Dolním Benešovem jsme navázali s problémy se sestavou, kde nás k zápasu nakonec dorazilo pouze 7 statečných. I tak jsme ale měli elovou převahu nad soupeři na každé šachovnici, místy dokonce až 400 bodů. Soupeř ale proti nám postavil odolnou obranu a dravé mládí na zadních šachovnicích, které rozhodně nezklamalo, naopak bylo klíčem k jejich úspěchu, jelikož Matěj Krátký remizoval s Jardou Zdražilou a David Musil dokonce porazil Pavla Hampla.
Po kontumační porážce na druhé šachovnici a remíze Jirky Klimši, následovala remíza i u Jardy. Možná to ještě mohl zkoušet hrát dál, ale hned v zahájení ztratil figuru a pak ji těžce vybojovával zpět a soustavným útokem na krále se mu to povedlo. Na 5. a 6. šachovnici byli naši hráči za remízy také rádi, Vašek Pavera měl sice jezdce navíc, ale proti čtyřem pěšcům by se mu to hrálo dost špatně. Luboš ten přepálil trochu útok a nakonec byl rád za remízu vynucenou věčným šachem. Pavel Hampl byl sice trochu pod tlakem, ale stále držel vyrovnanou pozici, nevím přesně kde to podcenil, ale dostal se nakonec do matové sítě soupeřovy dámy a věže a mladému Davidovi podlehl. V tu chvíli už bylo úplně zle, prohrávali jsme 2-4 a Ivo a já jsme museli vyrovnané pozice na výhru, abychom uhráli se Slezanem alespoň ubohou remízu. Ivo měl ve své partii výhodu bílých kamenů a výrazně slabšího soupeře, ale to jak urputně se Milan Sedláček bránil bylo až nevídané. Pozice byla zavřená velmi dlouho všemi 8 pěšci, i když Ivo měl neustálý tlak, tak měl problémy se na soupeře dostat dostatečným počtem figur. Nakonec se mu ale povedlo proniknout do soupeřovy pozice a vyhrál, to už bylo asi o další hodinu a půl oproti konci předešlých partií, ale určitě se mu vyplatilo soupeře vysedět. Svého soupeře jsem doslova vyseděl také i já, Petr Stania neudělal žádnou chybu a naše pozice byla naprosto vyrovnaná bez jakýchkoliv výhod pro jednoho či druhého. Remízu jsem ale přijmout nemohl, a tak jsem musel něco vymyslet. Ale jak už to tak bývá, násilné otevírání pozice vede většinou k nevýhodě, já ale musel riskovat. Získal jsem sice pěšce navíc, ale Petr Stania zase hodně postouplého pěšce. Pak se ale partie dostala do časovky, nejdříve pro mě, pak i pro soupeře, ani jeden z nás jsme to nehráli nejpřesněji a podařilo se mi dojít pěšcem na poslední řadu a proměnit jej v dámu a po pár tazích dát mat.
Podařilo se nám tedy zachránit alespoň remízu 4-4, ale předvedený výkon všech našich hráčů byl spíše ostudný, jelikož všichni měli papírově slabší soupeře. Určitě na nás ale psychicky působilo to, že jsme hráli jen v sedmi lidech.
Díky remíze nás tak předehnali a sesadili z první pozice v přeboru ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou. Máme sice stejně bodů jako oni a s nimi vyhraný vzájemný zápas, ale o pořadí při rovnosti bodů rozhoduje celkové skóre a to máme o 2,5 bodu slabší. Nezbývá nám tudíž než v neděli na apríla proti Darkovičkám vyhrát co největším rozdílem a čekat, jak dopadne Pogo.
Pátek, 30. března 2012 14:01 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 9. koloTak a je to tady, první porážka v sezóně je na světě. Prohráli jsme sice těsně, ale prohráli. Přitom to nemuselo dopadnout vůbec tak špatně, asi po hodině a půl jsme vedli po výhrách Jaromíra Zdražily, remíze Iva Husára a výhry Pavla Bymy mladšího 2,5 - 0,5 a vypadalo to celkem na pohodlný průběh zápasu. Václav Pavera sice stál hůře a nakonec partii prohrál, Milan Kalavský to měl ale zase trochu lepší. Ostatní partie stály dost remízově. Radim Holeček partii také zremizoval a uremizoval ji i Lubomír Chudoba, který chvilkově ztrácel pěšce, ale nakonec šel do koncovky dvou věží proti dvěma věžím s vyrovnaným materiálem. Milan ale obětoval pěšce a nevzal si když mohl materiál zpět a jeho dobrá pozice se mu začala bortit až prohrál. Pavel Byma starší se naopak v remízové pozici začal ujímat iniciativy, zadarmo ale přišel o koně a v tu chvíli už nebylo o co hrát. Náš náskok na čele tabulky se tedy zmenšil a v posledních zápasech se budeme muset ještě co ohánět, abychom jej udrželi. Svým způsobem nám k tomu mohou pomoci právě dnešní soupeři, jelikož příště hrají právě s Pogem Budišov, které se na nás dotahlo na rozdíl dvou bodů.
Příští zápas e hraje za tři týdny proti Slezanu Opava.Neděle, 26. února 2012 15:49 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 8. koloK prodloužení naší vítězné série jsme tentokráte jeli do Štěpánkovic. Zápas se hned od začátku přikláněl na naši stranu, já jsem získal figuru za dva pěšce hned v zahájení, Rudolf Benedikt pak získal figuru, ostatní partie pak vypadaly být celkem vyrovnané. Jako první ale skončil Radim Holeček, ovšem ztratil koně a prohrál. V zápětí na to ale dosáhl vítězství Ruda a chvíli na to i Pavel Byma starší, který chytil soupeři dámu. Ivo jako klasicky svou partii remizoval. Václav Pavera hrál s černými a měl trošinku problémy s obranou, ale jakmile přeskupil trochu figury, tak svého soupeře doslova rozebral. Teď už nám chyběl jen jeden bod k výhře z posledních třech partií. Jiří Klimša měl sice aktivitu, ale kvalitu méně a jakmile mu došly šachy, stál na prohru. Jeho syn Pavel zato hrál velmi pěkně a přesvědčivě svému soupeři od začátku do konce diktoval tempo hry až ho udolal a zajistil nám tak vítězství. Já, který jsem si myslel, že bych konečně mohl skončit mezi prvními, tak jsem měl trochu problémy s realizací mé převahy koně proti dvěma pěšcům, jelikož můj soupeř tak získal docela silný pěšcový střed. A ten se mi povedlo mu ještě i posílit, jelikož jsem sice vyměnil dámu a střelce, které mi nejvíce komplikovaly hru, ale ztratil jsem u toho ještě dalšího pěšce. Nakonec se ale projevila nevyzpytatelnost dvou jezdců, uzmul jsem jednoho z pěšců a nějaké šance soupeře na výhru či remízu se postupně vytrácely. Nakonec jsem získal ještě druhou figuru a věží a dvěmi jezdci jsem pak soupeře téměř umatoval, byl však rychlejší a partii mi vzdal. Jirka už pak svou partii pouze dohrál do prohry jak bylo předpokládáno.
Zápas tak skončil 5,5-2,5 v náš prospěch a i nadále se držíme v čele tabulky bez jediné porážky. V příštím kole 26. února nás ale čeká velmi těžký soupeř z Dolního Benešova, který se nám snaží v přeboru šlapat na paty. Budeme však mít výhodu domácího prostředí Staré školy.


Neděle, 12. února 2012 15:44 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - dohrávka 4. kolaK silnému družstvu určitě patří i kus štěstí a dnes jsme ho určitě měli. K dohrávce 4. kola jsme jeli na prvních 7 šachovnicích prakticky v nejsilnější sestavě, a proto jsme si dovolili na poslední šachovnici proti nejslabšímu družstvu nasadit Péťu Kupského. Ten dle předpokladů prohrál, i když nehrál až tak špatně, neudělal žádnou hrubou chybu, nechal si jen pobrat pár pěšců, což rozhodlo. Radim Holeček a Pavel Byma st. své partie po zásluze ovládli, Radim chytil soupeřovu dámu a otec se s oběmi věžmi a dámou dostal soupeřovi za pěšce. Václav Pavera svou partii v klidu zremizoval. Vyhrávali jsme tedy 2,5 - 1,5. To, co ale následovalo na prvních 4 šachovnicích, raději rychle zapomenout. Lepší pozici měl akorát Milan Kalavský, my ostatní na prvních třech šachovnicích jsme byli prohraní. Ivo ale jako zázrakem svou partii vyhrál, když zastavil 4 pěšce, které se nezadržitelně blížili na poslední řadu k poli proměny. V tu chvíli se nám trochu ulevilo, natož to ale pokazil zase Milan a ztratil kvalitu. Pavel Klimša musel vyměnit dámu za věž a střelce, a tak se trápil taky. Já jsem žádnou hrubou chybu neudělal, ale můj soupeř mě od začátku do konce partie prostě tlačil a přetlačil. Pak ale oba naši soupeři na prvních dvou šachovnicích prakticky ve stejnou vteřinu zahráli svoje tahy a oba byly tak špatné, že okamžitě ztráceli materiál. V tu chvíli se celému mančaftu oddechlo. Milan už pak jen ztrápeně svou partii prohrál a konečný výsledek 5,5 - 2,5 pro nás je těžce nezasloužený, klidně to totiž mohlo skončit i opačně. Dnes jsme měli holt kus štěstí.
Příští zápas hrajeme 12.2.2012 ve Štěpánkovicích.
Sobota, 04. února 2012 14:50 Autor: Pavel Byma

4 5 6 7 8
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru