Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
6 7 8 9 10

Okresní přebor družstev - 1. koloDnes začal Okresní přebor družtev okresu Opava a my jsme jeli k prvnímu kolu do Hradce nad Moravicí. Ještě předtím jsme ale zdárně vyřešili komplikace se sestavou, kdy se Pavel Klimša zapomněl doma a neuvědomil si, že už se hraje tento týden, a komplikace s objížďkou celé Opavy díky opravám pozemích komunikací. Všechno ale dobře dopadlo, všichni hráči se našli a do Hradce jsme dojeli pouze se zanedbatelným zpožděním.

Soupeř to dle papírových předpokladů byl jeden z nejtěžších v celé soutěži a při hře to bylo znát. Nemohli jsme se ale na nic vymlouvat, jelikož jsme přijeli téměř v nejsilnější sestavě a to nejde myslet na nic jiného než na výhru. Utkání zahájil nejlépe asi Pavel Klimša, který už od prvních tahů začal svého soupeře pomalu zatlačovat a mačkat. Jinak se na ostatních partiích první hodinu nic zvláštního nedělo. Jako první jsem ale vyhrál já, jelikož se můj soupeř rozhodl obětovat svého koně s matovými hrozbami. Po pár tazích ale zjistil nejen, že matové hrozby jsou tatam, ale také že jezdce už nazpět nevybojuje a jeho figury jsou zcela bez souhry, a proto raději partii čestně vzdal a nadále se netrápil pokračováním partie.
To bylo v tu chvíli ale asi na další více jak půlhodinu všechno, až do doby než soupeř Jaromíra Zdražily nabídl remízu. Jeho soupeř totiž už asi myslel že bude na oběd doma a zahrál rádoby neutrální tah a nabídl remízu. To ale pan Zdražila nepřijal a okamžitě získal pěšce. Jeho soupeř se v tu chvíli z toho herně sesypal a naprosto odevzdaným stylem rozdával další figurky jednu za druhou. Chvilinku po druhé výhře zremizovali své partie nejdříve Pavel Hampl a pak Lubomír Chudoba a za stavu 3-1 pro hosty jsme netrpělivě čekali na další body. Situaci trochu zkomplikovala prohra Milana Kalavského a zároveň chyba Iva Husára, kdy se dostal do docela špatné pozice a vůbec to s ním nevypadalo dobře. Klid ale přinesl Pavel Klimša, který svého soupeře domačkal a zajistil nám již čtvrtý bod, zaručující alespoň remízu. V zápětí ale remízově skončil svou partii i Václav Pavera a škoda jen, že díky přehození tahů nevyužil své velké naděje na výhru, ale remíza v tu dobu byla dostačující a zajišťující první výhru v sezóně pro TJ Velká Polom. Pak už se dohrávala jen zbývající partie, Ivo se odmítl vzdát a bojovným výkonem, a i když stál nakonec o věžkou méně, tak se nad ním soupeř slitoval a přijal jeho nabídku remízy. Partie by se totiž musela hrát docela přesně a dalo se ji lehce pokazit v Ivův prospěch. A vzhledem k výkonům obou soupeřů vůbec bych se nedivil dalších zvratů v této partii.
Celkově jsme tedy vyhráli nad Hradcem 5-3 a vrátili jsme jim loňskou vysokou porážku 7-1. Příští zápas hrajeme 23.10. v Ludgeřovicích.

Rozhodčí: Mrovčák Milan
Neděle, 02. října 2011 17:23 Autor: Pavel Byma

Pozvánka na klubový přebor 2011/2012V pátek 30.září v 17 hodin proběhne v klubovně Kulturního domu schůze všech příznivců šachu, při které bude vyhodnocena minulá sezóna a zároveň započne sezóna nová, včetně rozlosovnání Klubového přeboru.
Zveme tímto všechny zájemce o šachovou hru bez rozdílů pohlaví a věku i šachové výkonnosti, aby se nebáli, přišli a zahráli si s námi.
Za Šachový oddíl TJ Velká Polom zve předseda Pavel Byma ml.
Sobota, 24. září 2011 20:11 Autor: Pavel Byma

Losování Okresního přeboru 2011/2012 a vytyčené cíle do nové sezónyV úterý 20. září proběhlo v klubovně Slezanu Opava losování Okresního přeboru družstev okresu Opava. Soutěže družstev se účastní 12 účastníků a za Šachový oddíl TJ Velká Polom ho na losovací schůzi reprezentoval Pavel Byma ml., kterému se podařilo vylosovat číslo 7.

Toto číslo je trochu nešťastné v tom, že první dva zápasy hrajeme na půdě soupeře a to první kolo v Hradci nad Moravicí, který nám v minulé sezóně uštědřil debakl 7-1, a druhé kolo v Ludgeřovicích, které skončily v loňské sezóně na druhém místě. Třetí kolo už ale hrajeme doma proti nejvzdálenějšímu šachovému oddílu POGO z Budišova nad Budišovkou. Po těchto třech kolech můžeme reálně hodnotit naše vytyčené cíle v soutěži, jelikož nás v úvodu prověří opravdu hned tři z nejsilnějších soupeřů, kteří dle papírových předpokladů budou bojovat nejen o čelo tabulky, ale i krásný blištící se pohár pro přeborníka Okresního přeboru. Ten letos získala Hrabyně a bylo ji určitě co závidět.

Vylosované nasazení
1. ŠK Gobe Píšť "A"
2. TJ Sokol Štěpánkovice
3. ŠK TJ MSA Dolní Benešov "E"
4. Slezan Opava "D"
5. ŠK "U Freda" Darkovičky
6. ŠO TJ Hradec nad Moravicí
7. TJ Velká Polom
8. ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou "A"
9. ŠK 1935 Bolatice
10. ŠK U Lípy Malé Hoštice
11. ŠKTP Hrabyně B
12. TJ Ludgeřovice

Jako předseda oddílu a kapitán družstva tudíž nemohu mít malé cíle a určitě se pokusíme sami chopit své šance za pačesy a získat skvostnou trofej pro naše družstvo. Reálné předpoklady na to určitě máme, jelikož oproti loňským sezónám jsme mužstvo posílili. Já jsem se vrátil z angažmá v Dolním Benešově, kde jsem hrál vyšší soutěže a jako host nahradím Miroslava Trojka, který pro letošní sezónu šel posílit družstvo Hrabyně B. To by se sice na první pohled mohlo jevit jako oslabení, ale hostů máme opět dost, tam nás pata nikdy netlačila, jelikož nastoupit k zápasu mohou jenom tři hráči z osmi(máme 6 hostů), a spolupráce s hráči Háje ve Slezsku i nadále pokračuje. Významnou posilou je ale přestup Pavla Klimši, který dosud u nás jenom hostoval a tudíž omezoval kapacitu tří výkonostně relativně vyrovnaných hostů. Jeho přestupem jsme tak získali velikou posilu do základního kádru a pokud bude moci nastoupit, pak určitě máme na to porazit jakéhokoliv soupeře. To je bohužel u nás trošinku problém, jelikož většina hráčů jsou pracující lidé, a tak musí svoji šachovou zábavu podřídit svým zaměstnáním.

Soupisku máme tedy asi nejsilnější v celé soutěži a v nejsilnější sestavě určitě pojedeme na všechny zápasy jako favorité, proto ani cíle nemohou být malé a jako předseda a kapitán budu spokojen s jakýmkoliv místem na bedně, tudíž mezi prvními třemi. Opravdu věřím, že na takové umístění si můžeme dělat reálný nárok i s občasným výpadkem některých klíčových hráčů. Za výrazný neúspěch bych naopak považoval umístění v dolní polovině tabulky, což pevně věřím nebude náš případ. Věřím, že hodnocení po prvních třech kolech, které bych považoval za takové zlomové, nám ukáže přesnější šance kdo na to letos bude a nebude mít.

Podrobné výsledky, soupisky družtev a rozlosování soutěže
Sobota, 24. září 2011 20:00 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2010/2011Klubového přeboru 2010/2011 se zúčastnilo celkem 17 hráčů. Celkově jej dohrálo ale pouze hráčů 13, ostatním účastníkům byly výsledky anulovány. Obzvláště škoda je to u Daniela Borkovce, který během 9 zápasů nasbíral celkem 4 body proti relativně silnějším soupeřům a s dalšími čtyřmi nedohranými partiemi mohl obsadit velmi slušné místo uprostřed tabulky a možná i bojovat o cenami iceněné páté místo.

Jasným vítězem klubového přeboru se stal Pavel Byma ml. se ziskem plného počtu bodů ze všech odehraných i anulovaných partií a bezkonkurenčně obsadil první místo. Na paty mu pomyslně šlapal druhý Milan Kalavský, třetí pak skončil Miroslav Trojek.

Pavel Byma ml. ziskem třetího vítězství za sebou získává putovní pohár do svého vlastnictví a pro příští sezónu bude pořízen pohár nový, který rovněž bude někdo moci získat po třech vítězstvích v řadě. Starý pohár na svého nynějšího právoplatného majitele čekal 8 let.

Za 25 let existence klubu vyhrál klubovou soutěž nejvícekrát Pavel Byma ml. (9 vítězství), druhý je Radim Holeček (5 vítězství) a třetí je bohužel již zesnulý Miroslav Jiřík (3 vítězství). Další přeborníci oddílu

Příští ročník začíná již za týden 30. září 2011 v 17 hodin v klubovně.
Zveme tím k účasti všechny zájemce o šach.

Sobota, 24. září 2011 01:03 Autor: Pavel Byma

Velká Polom Rapid Open 2011Je to už nějaký pátek, co skončil rapid open ve Velké Polomi, ale vzhledem k časové vytíženosti koncem školního roku a trochu odpočinku o letních prázdninách jsem se k pravidelnému zpravodajství na těchto stránkách nedostal. To se od této chvíle pokusím napravit a s novou sezónou opět rozvířit vody šachovými zprávami z Velké Polomi a blízkého okolí.

V sobotu 21.5. se uskutečnil ve Velké Polomi 2. ročník rapid turnaje. Celkem se turnaje zúčastnilo 45 účastníků z různých končin nejen Moravskoslezského kraje. Mezi účastníky se objevily velká a známá jména jako GM Petr Velička, IM Serguei Vesselovsky nebo FM Jaroslav Sobek.
Turnaje se zúčastnilo také 14 dětí, z toho 3 dívky, které byly za účast odměněny kytičkou, a všechny děti následně čokoládou.

Turnaj začal s minimálním spožděním, které se v jeho průběhu nijak neprojevilo, naopak utíkal rychlým tempem až k polední pauze, kdy se mohli všichni hráči občerstvit obědem v místním restauračním zařízení. Po obědě pak dostal každý účastník turnaje drobný zákusek z Cukrářství HAM.
Výsledky turnaje byly velmi vyrovnané a žádný šachista se v devíti kolech neobešel bez prohry. Před posledním kolem útočil na první místo IM Vesselovsky, ale díky porážce, kterou mu uštědřil Vladimír Potomák, se propadl z 6,5 body až na 5. místo. Vítězem se tak nakonec stal GM Petr Velička se 7 body, následující Petrem Kičmerem, Václavem Žídkem a Vladimírem Potomákem o stejném počtu bodů jako vítěz. O konečném pořadí tak musel rozhodnout pomocné hodnocení (Buchholz a Střední buchholz).

1. GM Velička Petr 2450 Šachový klub GEOFIN Ostrava 7.0 52.5 41.5 38.75
2. Kičmer Petr 2223 Baník Havířov 7.0 51.5 41.0 37.75
3. Židek Václav 2178 VOKD Poruba 7.0 50.5 40.0 37.50
4. Potomák Vladimír 2217 ŠK Slavoj Poruba 7.0 50.5 39.5 38.25
5. IM Vesselovsky Serguei 2391 Jäkl Karviná 6.5 55.5 43.5 38.50

Výsledky a podrobnosti najdete na stránkách http://chess-results.com.

V našem turnaji patřili ale mezi obdarované vítěze i všichni poražení, jelikož díky cenovému fondu, který činil 20000Kč vyšly věcné ceny na všechny zúčastněné hráče a neznám jediného, který by s turnajem nebyl spokojen, maximálně byli někteří jedinci sklamaní se svoji předvedenou hrou, ale to mnohdy záleží i o štěstí.

Gratuluji všem vítězům a obdarovaným, za jejich účast a férovou hru, jelikož jako rozhodčí turnaje jsem nemusel řešit žádný vážnější prohřešek proti pravidlům.

Děkuji rovněž našim sponzorům, bez kterých by se nemohl tento turnaj uskutečnit:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
firma Tešnar - lešení, žebříky, ochrana rostlin, razítka
Geometra Opava, spol s.r.o.
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Dagmar Drozdková - květinářství a chovatelské potřeby ve Velké Polomi
a firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček.

V příštím roce nashledanou :-)
Sobota, 24. září 2011 00:35 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 11. kolo - zhodnocení sezónyPoslední zápas okresního přeboru družstev v letošní sezóně je u konce, a tak můžeme zhodnotit její konečné výsledky. Nejdříve se ještě ale vrátíme k poslednímu zápasu, ke kterému k nám do Velké Polomi přijelo družstvo ze Štěpánkovic.
V minulých kolech si naše družstvo zajistilo 11 bodů a tím pádem i dostatečný náskok na sestupové pozice, a jelikož už nebyla ani šance bojovat o přední příčky, tak jsme nastoupili v trochu slabší sestavě a dali tak šanci i hráčům, kteří si v poslední době tolik nezahráli.
Zápas začal v 9:30 a hned od začátku vypadal velmi vyrovnaně, chvíli jsme prohrávali o jeden bod, ale pak Pavel Hampl svou výhrou vyrovnal. To už zbývaly pouze poslední tři partie a jakmile i ty skončily remízou, zrodil se nerozhodný výsledek 4-4.Je tu teda konec sezóny, celkově jsme skončili na 8. místě z 12 mužstev, což je lépe než loni, kdy jsme byli až 10. z 11 mančaftů. Oproti loňsku jsme se také netrápili v sestupových vodách, takže pocit z letošního výsledku je určitě lepší, nicméně naše družstvo odehrálo velmi vyrovnané zápasy, a tak mohl být konečný výsledek ještě lepší, stačilo by k tomu jen trochu štěstíčka navíc.
Celkem družstvo TJ Velká Polom uhrálo 3 výhry, 3 remízy a utrpěla 5 porážek.
Nejlepší výsledek jsme uhráli hned v prvním kole proti Orlu Opava "B" 5,5-2,5. Nejhorším výsledkem byl pak zápas proti Hradci nad Moravicí, který skončil pro naše družstvo nepříznivě 1-7.
Nejúspěšnějším hráčem našeho družstva byl Václav Pavera, který uhrál 6,5 bodu z 11 partií, druhým nejúspěšnějším byl Pavel Byma st. s 5 body ze 7 partií a třetím nejúspěšnějším hráčem byl Radim Holeček se 4,5 body z 9 partií.Celkovým vítězem soutěže se stal ŠKTP Hrabyně, druhé skončily TJ Ludgeřovice, třetím družstvem letošní sezóny se stal ŠK Pogo Budišov nad Budišovkou. Orel Opava "B" sestupuje.

Čtvrtek, 07. dubna 2011 01:18 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 10. koloV předposledním kole jelo družstvo TJ Velké Polomi do Darkoviček utkat se s místním klubem hrajícím v restauraci U Freda. Zápas to byl velmi vyrovnaný a dlouho vypadalo, že remízou i skončí, ale štěstíčko se nakonec od nás odvrátilo, přišly drobné chyby, které soupeři dokázali využít a prohráli jsme nejtěsnějším rozdílem 3,5-4,5. Soupeři nám tak vrátili porážku z minulého ročníku. Znovu se ale ukázalo, že se dá hrát úplně s každým a o výsledku rozhodují jen maličkosti.
V boji o záchranu vyhrály Štěpánkovice nad Orlem Opava a možná trochu překvapivě Píšť nad třetím celkem v soutěži Pogem Budišov nad Budišovkou, jenž vítězstvím přenechal poslední příčku Orlu a drží si před ním před posledním kolem náskok dvou bodů.
ŠKTP Hrabyně si díky prohře druhých Ludgeřovic v Dolním Benešově zajistila už s předstihem vítězství v celé soutěži a tím i postup do Krajské soutěže C. Gratulujeme.
Příští a zároveň poslední kolo v letošním ročníku se hraje 3.4.2011 a šachový oddíl TJ Velká Polom ho ukončí doma se Štěpánkovicemi. Poslední kolo začíná pro všechny týmy jednotně v 9:30.Středa, 23. března 2011 10:00 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 9. koloPo minulé drtivé porážce se TJ Velká Polom vzchopila a vyhrála nad ŠK Gobe Píšť 4,5 - 3,5. Je to sice dost těsné ale velice cenné vítězství, jelikož nám dvě kola před koncem soutěže téměř s určitostí zajistilo účast i v následujícím ročníku.
Průběžně nejslabší tým soutěže, ŠK Gobe Píšť, si přitom nepočínal vůbec špatně a po prvních třech skončených partiích vedl 2,5-0,5, kdy remizoval pan Zdražila a Chudoba s Benediktem prohráli. Pak ale družstvo Velké Polomi zabralo a dalšími dvěmi remízami a dvěmi výhrami srovnalo na nerozhodný stav 3,5-3,5 a už se jen dohrávala jediná partie, ve které naštěstí Mirek Trojek zvítězil a zajistil tři body pro Polom.
V průběžném pořadí jsme tak obsadili s 11 body 7. pozici a před posledními třemi družstvy máme nedostižný náskok 7, 8 a 9 bodů.
V čele soutěže se drží s jednobodovým náskokem ŠKTP Hrabyně "A" (24 bodů) před TJ Ludgeřovice (23 bodů). O udržení se bude rozhodovat mezi devátými TJ Sokol Štěpánkovice (4 body), desátým Orel Opava "B" (3 body) a našim dnešním soupeřem ŠK Gobe Píšť (2 body).
Příští kolo se hraje 20.03.2011 kdy pojedeme k utkání do Darkoviček a v posledním kole pak přivítáme 03.04.2011 TJ Sokol Štěpánkovice.

Úterý, 01. března 2011 21:54 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 8. koloKatastrofa! I tak by se dal nazvat nedělní zápas okresního přeboru družstev proti Hradci nad Moravicí, kde jsme prohráli 1:7. Co si pamatuji, je to asi nejhorší výsledek našeho družstva v historii okresního přeboru, ale i takové jsou bohužel někdy šachy a je třeba uznat, že jsme hráli s lepším soupeřem. Všechno tomu směřovalo už v týdnu, kdy se rozpadla sestava družstva ať už kvůli pracovním povinnostem či nemocem hráčů. Docela dlouho to vypadalo, že možná pojedeme k zápasu v šesti nebo dokonce v pěti lidech místo potřebných 8, nakonec si ale vzal pracovní volno Pavel Hampl a čas si udělal i Daniel Borkovec, který odehrál v neděli svou první soutěžní šachovou partii.
Oslabení mančaftu především na zadních šachovnicích bylo ale znát, což nám potvrdil i soupeř a jasně naše družstvo přehrál, jediné remízy uhráli Ivo Husár a Pavel Klimša. Nezbývá než doufat, že na tuto porážku brzy zapomeneme a ukážeme v mnohem lepším světle třeba hned v příštím zápase proti Píšti, který budeme hrát 27. února na domácí půdě.

Pondělí, 14. února 2011 18:04 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 7. koloDalší kolo Okresního přeboru je za námi a my můžeme slavnostně říci: "Zvítězili jsme!" Průběh partií sice nebyl tak jednoznačný, ale štěstí se konečně přiklonilo na naši stranu a vyhráli jsme pohodlným výsledkem 5-3 nad Malými Hošticemi a s 8 body jsme obsadili průběžné 9. místo. Příští kolo se hraje 13.2. v Hradci nad Moravicí.


Úterý, 01. února 2011 02:46 Autor: Pavel Byma

6 7 8 9 10
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru