Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
1 2 3 4 5

Na začátek smírný, ale ostrý bojV neděli začalo první kolo Okresního přeboru družstev a hned jsme dostali soupeře, který bude mít v letošním ročníku jen ty nejvyšší ambice, Orel Opava C.

A hned to bylo poznat, protože ještě jsme se nestačili pořádně rozkoukat a hned Vašek Bureček ztratil figuru a Pavel Hampl se jen bránil a Mirek Mrnka sice získal pěšce, ale byl pod tlakem.
Jako první prohrál Pavel Hampl, kterého soupeř doslova rozebral, rozbil mu pěšcový blok a vyhnal hrále prakticky do středu šachovnice, kde vytvořil matovou síť. Pak vzdal partii i Vašek Bureček, kde bez figury neměl co hrát. Jako třetí prohrál i Luboš Chudoba, který pokazil koncovku partie a neudržel pravděpodobné remízové postavení pěšců, které by si určitě zasloužilo nějakou hlubší studii.
Vývoj zápasu byl v tu chvíli doslova kritický, naštěstí na ostatních šachovnicích byly celkem vyrovnané pozice a dalo se ještě bojovat.
Bylo třeba pozvednout morálku, zvýšit koncentraci a vypětí sil, možná i soupeři trochu pookřáli a pod vidinou rychlého vítězství v zápase trochu polevili. Mirkovi Trojkovi jsem jako kapitán zamítl přijmout nabídku remízy od svého soupeře a ačkoliv neviděl žádné vítězné pokračování, hrál dál. Začal jsem prohlašovat, že to naši spoluhráči mají lepší a vyhrají, možná se mi tím i naše soupeře lehce podařilo zastrašit a přesvědčit, že se teď bude vše otáčet v náš prospěch.
A skutečně se tak stalo. Mirek Mrnka vrátil získaného pěšce zpět a útokem na krále hrozil maty tak dlouho, až mu do jednoho soupeř vešel. Mirek Trojek ve střelcové koncovce stále držel lepší pozici až se mu podařilo svého soupeře přeskákat a vytempovat k zisku rozhodujícího pěšce. Já jsem zariskoval, soupeř neodpověděl přesně a pak už byl pod tlakem, který vyústil v zisk kvality, následně figury, takže proti věži navíc to už soupeř zbytečně dlouho neprodlužoval.
Bohužel Vašek Pavera neudržel vyrovnanou pozici, nechal si dát vydličku a prohrál. Nicméně Jirka Klimša už měl tak výbornou pozici s dvěmi volnými pěšci, že nikdo nepochyboval o jeho vítězství a taky se tak zanedlouho stalo.
Po těžkém začátku jsme sice mohli ještě pomýšlet na vítězství, nicméně remíza 4-4 je asi pro oba celky celkem spravedlivá. Našemu týmu určitě děkuji za jeho bojovnost a přeji do příště pomalejší prohry.

Pondělí, 12. října 2015 21:10 Autor: Pavel Byma

Začátek sezóny 2015/16Na pátek 25.září svolal předseda oddílu Pavel Byma zahajovací schůzku nového šachového roku.Za minimálního zájmu členů přítomné seznámil s rozlosováním soutěží kterých se naše oddíly zúčastní.V obou soutěžích (OP ,OS) je přihlášen lichý počet účastníků,takže bude stejný počet utkání doma a venku.Áčko zahajuje 1.kolo již 11.října v 9.00 hod.v naši klubovně,Bečko má v prvním kole volno a zahajuje 2.kolem 8.listopadu rovněž doma.Pak došlo k vylosování přeboru oddílu do kterého se přihlásilo 17 hráčů,na 18.místo se dodatečně přihlásil pan Vl.Detour z Háje.Vylosování proběhlo elektronicky bez připomínek účastníků.Na závěr schůzky pozval Pavel Byma všechny zúčastněné na malou oslavu svých kulatých narozenin při čemž jsme dobře pojedli a popili a Pavlovi popřáli k jeho narozeninám.Pavel pak již spěchal domů ale zdravé jádro ještě zůstalo a stačili jsme si zahrát pár tréninkových partií.A to již byl konec naši schůzky.
Za účastníky Jaromír Zdražila.
Neděle, 04. října 2015 14:01 Autor: Václav Bureček

Jardova 70-sátka 5.6.2015 jsme se sešli v naší herně, abychom společně oslavili životní jubileum zakládajícího člena šachového klubu Velká Polom, Jardy Zdražily. Po přání, občerstvení a přípitku došlo i na šachovou simultánku naší "jedničky", Pavly Býmy mladšího a on opět úspěšně obhájil své kvality, kdy celkově zvítězil nad 5-ti kolegy a jen dvěma podlehl. Je nutné konstatovat, že úroveň hry sice byla poznamenána v některých případech hladinou alkoholu v krvi, ale přesto se jednalo o podařenou akci v období přestávky mezi šachovými sezonami. Jardovi za vše děkujeme a přejeme mu od dalších let železné zdraví a samozřejmě jen samé úspěchy a hlavně na šachovém poli. Jardo ať se Ti daří!! Sobota, 06. června 2015 11:12 Autor: Václav Bureček

Velká Polom RAPID OPEN 2015Dne 23.5.2015 proběhl již 6. ročník turnaje Velká Polom Rapid OPEN 2015 v Sokolovně. Turnaj byl dobře připraven a organizačně zabezpečen, což především zabezpečil Pavel Byma ml., Radim Holeček, Jaromír Zdražila, Lubomír Chudoba a Václav Bureček již v pátek 22.5. a v průběhu turnaje pak i Pavel Byma st.
Vlastního turnaje se pak zúčastnili jako hráči Pavel Byma ml., Benedikt Rudolf, Borkovec daniel, Byma Michael, Hampl Pavel, Kupský Petr, Pavera Václav, Zdražila Jaromír, Klimša Jiří a Trojek Miroslav. Jejich výsledky si můžete najít ve zveřejněných výsledcích.

Výkonnost hráčů byla v celé škále ELO tedy od ELO=0 až k vítězi s ELO=2410 !!! Na celý Turnaj dohlížel zkušený rozhodčí pan Gemsa, který musel v podstatě vyjíměčně zasahovat a řešil jen jeden vážněji vypadjící spor, který se podařilo i přes vypjaté emoce vyřešit smírně.

Blahopřeji vítězi turnaje, na prvním místě se umístil Petr Velička, na druhém místě skončil Jiří Adámek a třetí Libor Veselý.

Celý turnaj moderoval úspěšně ředitel turnaje Radim Holeček a vše proběhlo bez problémů. Měl značnou zásluhu společně s Pavlem Bymou na úspěšném průběhu. Myslím, že nakonec všichni účastnici mohli odcházet spokojeni, zvláště Ti, kteří odešli s věcným dárkem a prvních pět i s finanční odměnou, které převzali s rukou starostky obce paní Ludmily Bubeníkové, která nás navštívila a dodala ceremoniálu předávání cen patřičnou úroveň a noblesu.

Je nutné poděkovat všem, kteří se zasadili o tuto úspěšnou akci a nyní již jen čekáme, jak rychle proběhne rekonstrukce sokolovny, abychom i v v roce 2016 měli možnost zorganizovat Rapid Open 2016.

Děkujeme rovněž našim sponzorům, bez kterých by se tento turnaj jen stěží uskutečnil:
Obec Velká Polom
Lihovar a likérka Velká Polom
VAE Informační systémy
A-ŠACHY
Kytch
Šárka Maturová - cukrářství HAM ve Velké Polomi
Květinářství Romana Švidrnochová
firma GEOFACTOR - Ing. Radim Holeček
Rudolf Benedikt

Podrobné výsledky Velká Polom Rapid OPEN 2015
Pondělí, 25. května 2015 08:12 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor Opava skončilV neděli 12.4.2015 odehrálo družstvo Velká Polom "A" poslední zápas Okresního přeboru 2014/15. Utkalo se s ŠK Gobe Píšť, mužstvem, které zoufale potřebovalo vyhrát, aby si zachovalo teoretickou šanci na záchranu v Okresním přeboru. Nám naopak již o nic nešlo. Nastoupili jsme bez hráčů z předních míst soupisky a jelikož vyhrát se podařilo jen Václavu Burečkovi a prohráli jsme 2 partie, byl výsledek nejtěsnější prohra 3,5 : 4,5. Jak se později ukázalo, ani tato výhra nepomohla našim soupeřům a ti skončili v soutěži poslední. Naše mužstvo i přes prohru v posledním zápase ukončilo tento ročník na 4. místě z 12 mužstev, což je poměrně solidní umístění. A tak se nyní již v klidu můžeme připravovat na „Velká Polom RAPID OPEN 2015“. Přeji všem hráčům oddílu klidnou a plodnou pauzu a odpočinek před sezónou 2015/16:) Středa, 15. dubna 2015 20:49 Autor: Václav Bureček

Finále Okresní soutěže - Velká Polom V posledním zápase finálové skupiny (nadstavbové soutěže) Okresní soutěže pokračovalo šachové družstvo Velké Polomi "B" ve výborných výsledcích a porazilo mužstvo Dolní Benešov "E" 3,5:1,5 bodů. Opět nikdo neprohrál a po Vítězstvích na 1. a 5. šachovnici (Bureček,Kupský) a remízách od Pavla Býmy st.,Jaroslava Zdražily a Pavla Hampla jsme tak skončili celkově v soutěži na velmi pěkném 2. místě. Dá se říct, že jsme byli vyrovnaným soupeřem favorizovaného vítěze mužstva Hradec nad Moravicí. Ti vyhráli jen díky bonifikačním bodům, které získali za vyrovnané výkony v základní fázi soutěže. Když jsme vstupovali do soutěže s nové vytvořeným mužstvem, nikdo nečekal, že hned napoprvé budeme až tak úspěšní. Proto VELKÉ díky všem, kteří se na tom úspěchu podíleli. A také velké poděkování kapitánovi Jardovi Zdražilovi, že našel v sobě tu drzost a šel do toho s námi všemi. Také díky za jeho starostlivost a zabezpečení celkového zázemí. Neděle, 29. března 2015 22:07 Autor: Václav Bureček

Velká Polom Soutěž "Okresní přebor družstev Opava" se pomalu chýlí ke konci. Naše "A" družstvo šachistů v něm dosahovalo střídavých úspěchů. Sílu mužstva a tedy také výsledky v největší míře ovlivňuje to, zda na zápasy nastoupí hráči z čelních míst naší soupisky, nebo ne. Názorně se to projevilo posledních 2 kolech, kdy jsme v 9.kole 1.3.2015 výrazně porazili Sokol Kobeřice "A" a to 6:2 a také nejvíce v 9.kole soutěže 22.3.2015 kdy jsme na půdě soupeře porazili doposud neporažený tým Pogo Budišov nad Budišovkou "A" 4,5:3,5 !!! V obou zápasech jsme nastoupili v téměř nejsilnějších sestavách a vždy bodovali hráči na 1. a 2. šachovnici Pavel Býma ml. a Pavel Klimša. Pokud se k nim přidají i další úspěšní hráči mužstva, nemůžeme prohrát. V zápase s Kobeřicemi To byl Klimša Jiří a Pavel Hampl a v Zápase s Pogo Budišovicemi to byl Václav Bureček. Rozhodující půlky bodů pak doplnili v zápase s Kobeřicemi Ivo Husár, Renáta Ličková, Václav Bureček a Václav Pavera. V zápase s Pogo Budišov se to podařilo Ivo Husárovi, Lubomíru Chudobovi a opět Pavlu Hamplovi. Lze tedy jen opět konstatovat, že naše nejsilnější sestava je důstojným soupeřem kterémukoliv mužstvu z naší soutěže. Neděle, 22. března 2015 16:24 Autor: Václav Bureček

2. zápas nadstavbové soutěže v Okresní soutěži15.3.2015 nastoupila Velká Polom "B" ke 2. zápasu "play off" okresní soutěže V Bolaticích, s mužstvem, se kterým jsme v základní části soutěže prohráli. Nemohli jsem nastoupit v nejsilnější sestavě podle soupisky, ale i tak jsme šli do zápasu s odhodláním odčinit porážku. V nejdelších zápasech, které se hrály na 1. a 2. šachovnici zabodovali Bureček a Mrnka remízama. A tak o osudu celého utkání rozhodli Zdražila a Chudoba, kteří své zápasy vyhráli a Petr Kupský tentokrát také "jenom" remizoval. Celkový výsledek 3,5:1,5 pro Velkou Polom. Po takto vydařeném utkání, kdy nikdo z našich neprohrál, jsme se bodově dotáhli v nadstavbové soutěži právě na Bolatice a jestli se probojujeme na pěkné 2. místo, rozhodne poslední utkání, kdy my budeme bojovat s Benešovem "E" a Bolatice budou obhajovat proti Hradci. Pokud udržíme dobrou výkonost, šance na 2 místo je veliká!!
Neděle, 15. března 2015 13:19 Autor: Václav Bureček

1. zápas nadstavby v okresní soutěžiVelká Polom "B" vstoupila do "play off" tedy nadstavby zápasem V Hradci na Moravici, tedy s mužstvem které vyhrálo základní kola soutěže bez zaváhání s plným bodovým ziskem. Nám se podařilo postavit téměř nejsilnější sestavu ze soupisky a jeli jsme na zápas se záměrem to soupeři co nejvíce ztížit.Bureček na 1. šachovnici proti silnému soupeři neuspěl. Mrnka na 2. šachovnici téměř bleskově remizoval a 3. a 4. šachovnice tvrdě zatápěla soupeři. Petr Zamarský a Ruda Benedikt dotáhli své partie nakonec k vítežství a tak se čekalo jak skončí 5. šachovnice, kde Petr Kupský si udržoval mírnou převahu a přiváděl soupeře do nesnází. Už jsme viděli, že odjedeme se skalpem soupeře. Bohužel nakonec Petr v časové tísní překombinoval tlak a prohrál. I tak jsme si odvezli remízu 2,5:2,5 a ukázalo soupeři, který nastoupil v nejsilnější možné sestavě, že ne vždy bude po jeho. Neděle, 22. února 2015 14:22 Autor: Václav Bureček

Mužstvo V okresní soutěži okresu Opava skončila základní kola, kdy hrálo každé mužstvo s každým, tedy proběhlo 7 kol a v této základní soutěži skončilo družstvo Velké Polomi "B" na pěkném 3. místě za ŠO TJ Hradec Moravice a ŠK 1935 Bolatice. Podařilo se to po velmi pěkném výkonu v posledním utkání s ŠK U Lípy Malé Hoštice "B", kdy po velmi vydařeném výkonu našeho benjamínka Petra Kupského jsem se soupeřem remizovali a obhájili tak před jeho závěrečným finišem naše pěkné postupové místo. Jelikož jsme skončili mezi prvními 4 mužstvy, má "B" před sebou nádstavbovou část okresní soutěže, kdy první 4 mužstva sehrají "play off" mezi sebou. Do soutěže jsme vstupovali se skromnými ambicemi a o to je větší radost z úspěšné reprezentace Velké Polomi. Vyzvednout v tomto poločase je třeba výkony Pavla Hampla na 4. šachovnici a již jmenovaného Petra Kupského na 5. šachovnici kteří shodně získali 4 body a také Jardy Zdražily se ziskem 3,5 bodů na 3. šachovnici. Ostatní hráči nebyli až tak úspěšní , ale ti to mnohdy měli na předních deskách podstatně obtížnější. Je třeba jen popřát další úspěchy v nadstavbové části soutěže, kde to jistě také nebude lehké. Čtvrtek, 12. února 2015 15:38 Autor: Václav Bureček

1 2 3 4 5
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru