Šachový oddíl TJ Velká Polom

Novinky
2 3 4 5 6

Velká Polom "B" v roce 2015Od nové šachové sezóny 2014/2015 jsme přihlásili do Okresní soutěže družstvo Velká Polom "B". Vstup do Soutěže byl více než úspěšný. V letošním roce jsme absolvovali zatím 2 utkání a to s Dolní Benešov "E" doma a se ŠK 1935 Bolatice. Nebyli jsme však ani v jednom utkání úspěšní a v obou utkáních se nám podařilo uhrát poue 1,5 bodu z 5 možných. Stále máme ambice umístit se po odehrání základní soutěže do 4. místa a postoupit tak do nadstavbového PlayOff. Rozhodne o tom poslední letošní zápas doma s ŠK U Lípy Malé Hoštice. Pokud neprohrajeme jsme v PlayOff. Věřím, že postavíme nejsilnější možnou sestavu a všichni k utkání přistoupíme s maximální odpovědností. Pondělí, 26. ledna 2015 18:52 Autor: Václav Bureček

Velká Polom RAPID OPEN 2014V sobotu 24. května proběhl ve Velké Polomi Velká Polom Rapid Open 2014. Celkem se turnaje zúčastnilo 74 hráčů. Hrálo se 9 kol švýcarským způsobem po 15 minut pro každého hráče na partii.
Začátek turnaje se drobně zdržel převážně z důvodu většího množství hráčů, který se každým dalším rokem zvětšuje, což je pro nás pořadatele určitě potěšující. Z naší strany pak došlo k omylu, když se nám podařilo rozlosovat turnaj s hráčem, který se sice registroval předem, ale nakonec nedorazil.
Od prvních kol se vepředu drželi favorité, po pátém kole se ale na první místo dostal Marcel Řezníček. S papírově silnými hráči ale neudržel krok a nakonec se přesně dle nasazovacího ela na medailových pozicích umístili na třetím místě Jiří Adámek z Dolní Lhoty, na druhém Serguei Vesselovsky a na prvním Petr Velička, který s roční pauzou vyhrál turnaj již podruhé.

Vítězům Gratulujeme a těšíme se na další setkání na našem turnaji.

Podrobné výsledky turnaje
Neděle, 25. května 2014 23:04 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - zápasy v novém rocePo delší době, která byla způsobena mou osobní zaneprázdněností, Vás chci informovat o našich úspěších i neúspěších v Okresním přeboru družstev.
Od posledního, ještě předvánočního, zápasu se odehrála už další 4 kola. Po nepříliš úspěšném podzimu, kdy jsme ze čtyř zápasů pouze jednou zvítězili, už bereme tuto sezónu mnohem více volněji, a tím pádem jsou do zápasů mnohdy nominováni i hráčí mimo základní sestavu. Tím ale rozhodně nechci říci, že bychom něco vypouštěli, jelikož stále existuje teoretická šance, že bychom mohli i spadnout do nižší soutěže.

Ludgeřovice
Letos se Ludgeřovicím mnohem více daří a oproti nám bojují o čelo tabulky, a proto náš tým nečekalo nic lehkého, což se bohužel potvrdilo i na šachovnicích. Jediného úspěchu v podobě vítězství zaznamenal Jarda Zdražila a se třemi dalšími remízami to bylo na nějakou díru do světa holt málo.

Darkovičky
Šesté kolo proti Darkovičkám znamenalo překlopení soutěže do její druhé poloviny a pro náš tým z dosavadních pěti zápasů pouhé tři body a nelichotivé umístění na chvostu tabulky. Už bylo na čase konečně zabrat, abychom na konci sezóny netahali Černého Petra. Nastoupili jsme vepředu v docela silné sestavě, zadní část našeho voje byla, ale pouze ve složení, jaké jsme v rámci možností dokázali poskládat. Zápas probíhal velmi vyrovnaně, Péťa Kupský sice prohrál, ale jeho hra nevypadala vůbec špatně. Jarda Zdražila ale zabral i za Péťu a svého soupeře doslova přejel tam i zpátky. Radim to zase nevydržel vyčkávat na chybu soupeře, a tak udělal chybu sám. Pavel Klimša vymyslel hezkou útočnou kombinaci, ale zahrál ji špatně, a tak místo kompenazace za obětovanou figuru jen poztrácel další materiál. Naštěstí Jirka Klimša, jeho otec, zabral a snížil stav utkání. Dohrávalo se na posledních třech šachovnicích, Ivo to měl vyhrané, jen to musel teoreticky dotáhnout. Zato Vašek Bureček stál většinu partie s kvalitou méně na prohru. Podařilo se mu ale hru s koněm a 5 pěšci, proti věži a 4 pěšcům, a hlavně jedním, který byl po výměnách volný celkem vyrovnat a bojoval by o remízu. Naštěstí po chybě soupeře, kdy si nechal dát vidličku, mohl slavit vítězství a tím veledůležitý bod pro tým. Pavel Byma ml. na první desce nakonec také přetlačil svého silného soupeře, a tak se zrodilo z rezultativního zápasu naše vítězství v poměru 5-3 a hlavně důležité body do tabulky přeboru.

Dolní Benešov D
Už druhý zápas nás v letošní sezóně čekal s Dolním Benešovem, tentokráte se slabším mužstvem D. Na šachovnicích to bylo znát. Šanci dostal před jinými znovu i Petr Kupský, leč opět prohrál, ale je třeba nabírat zkušenosti. Rychlé remízy padly na první a druhé šachovnici a Vašek Bureček a Jarda Zdražila s přehledem vyhráli a cenou remízu uhrál i Mirek Mrnka. Radim s figurou více ale nedokázal proti urputně hrající mladé soupeřce uplatnit svoje kvality a nakonec pouze remizoval. Mirek Trojek pak proti její mamince neuplatnil poziční převahu a nakonec dokonce podlehl, a tak naše družstvo z Dolního Benešova odjíždělo se smutou remízou.

Vítkov
Zatím k poslednímu nedělnímu zápasu k nám přijelo družstvo z Vítkova. Soupisky byly celkem vyrovnané, s mírnou kvalitativní převahou na straně soupeře. K nám ale přiletěla naše americká posila Ruda Benedikt, který přiletěl, viděl, nad soupeřem zvítězil a za krátko zase odletí. Slabší úspěchy na předních šachovnicích ale podržela zadní část družstva, a tak jsme se se soupeři z Vítkova rozcházeli oproti minulému zápasu tentokráte s trochu šťastnou remízou.

Po osmi kolech tak máme na kontě pouhých 8 bodů, což se ale po bídném začátku způsobeným i celkem těžkým losem dá jakž takž akceptovat.
Příští zápas hrajeme s momentálně třetím týmem v neděli 16.3. v Malých Hošticích.Středa, 26. února 2014 10:37 Autor: Pavel Byma

Vánoční turnaj Hrabyně 2013Včera 15.12.2013 se uskutečnil již tradiční turnaj v Hrabyni, kterého se zúčastnilo 22 hráčů a hostů z Hrabyně, Velké Polomi a Háje ve Slezsku. Celkové prvenství se 6 získanými body ze 7 partií získal Pavel Byma ml., druhý skončil Valter Kocur se stejným počtem bodů, ale horším pomocným hodnocením, a na třetím místě se s 5 body umístil Zdeněk Šnyta. Pondělí, 16. prosince 2013 15:16 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 4. koloV neděli 8. prosince jsme v kravařích dostali Mikulášskou nadílku se skórem 1,5 - 6,5. Štěstí, že jsem na tom utkání nebyl, protože koukat na ty hrůzné partie z pohledu našich hráčů bylo jen pro silné povahy. Jedinými, kdo udrželi Velkopolomskou zástavu alespoň trošku vztyčenou, byli Milan Kalavský a Mirek Trojek, i když i ten určitě nemůže být se svým výkonem vůbec spokojený, když pouze remizoval s hráčem o 200 elo nižším.
Dlouho remízovou pozici držel ještě Jarda Zdražila, ale ani ten neodolal soustavnému tlaku soupeře a nakonec podlehnul v koncovce 5 pěšců a lehké figury na každé straně. Nejdéle ze všech nakonec odolával Ivo, i když s figurou méně, nakonec ale jen potvrdil mizivou formu celého týmu a obraz hry většiny hráčů a odevzdal zadarmo dámu.
Celkově nemohu být s výkonem družstva vůbec spokojen, výsledek utkání je sice krutý, ale za to naprosto spravedlivý, a proto nezbývá než popřát našim hráčům pořádný odpočinek o Vánocích, pod stromečkem nějakou cvičebnici šachu a v novém roce mnohem lepší šachovou formu.
Příští zápas hrajeme doma 12. ledna s Ludgeřovicemi.

Pondělí, 16. prosince 2013 15:03 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 3. koloPo dvou docela velkých porážkách s favority soutěže se konečně podařilo našemu mužstvu nastartovat a získat první body za vítězství 5,5 - 2,5 proti družstvu ze Štěpánkovic.
Soupeři se na nás sice snažili trochu dezinformovat, jelikož při losování jsem byl požádán o přeložení termínu utkání, a tak jsem již s velkým předstihem slíbil na dnešní den utkání za Dolní Benešov, nakonec ale změna hracího dne nebyla třeba, jelikož to by platilo pouze v případě, že bychom měli hrát my u nich. Vzhledem k tomu, že jsem už ale nechtěl měnit své původní rozhodnutí hrát za Benešov, tak jsem v pátek před zápasem horko těžko sháněl 8 hráčů na neděli. Nakonec z toho byla jedna z nejslabších sestav za poslední asi dva roky, o to větší radost mám z konečného výsledku.
Na druhou stranu je třeba připustit, že ani soupeři nepřijeli v nejsilnější sestavě.
Zápas probíhal pro nás velmi poklidně, velmi brzy jsme vedli 3,5 - 1,5. Mirek Mrnka získal pěšce a pak jeho soupeř přehlédl vidličku střelce na krále a věž, pěknou útočnou partii předvedl i Vašek Bureček, který honil krále po celé šachovnici od samého začátku partie. Druhý Vašek, Pavera, v 19. tahu v klídku remizoval.
Partie se naopak vůbec nevyvedla Lubošovi, který svého soupeře obdarovával jak to jen šlo. Ve velmi divoké partii remizoval Radim Holeček, kdy po pár nepřesnostech v zahájení obětoval figuru nakonec jen za jednoho pěšce, ale rozbil u toho pěšcový kryt před králem soupeře. Soupeř byl po dalších pár nepřesnostech rád, že mohl figuru vrátit zpátky a udržel remízu. Možná škoda, že to Radim nechtěl ještě hrát dále, ale pozice s pěšcem, lehkou figurou, věží a dámou na obou stranách byla dost nepřehledná a při správné hře soupeře remízová. Ivo pak neváhal a nabídl soupeři remízu ve vyhrané koncovce s jednou lehkou figurou a se šesti pěšci proti pěti. Tím sice ztratil půlbod, ale pro tým zařídil vítězství a to se taky počítá. Už předtím měl ale využít zaváhání soupeře a získat figuru. Milanova partie byla po celou dobu na jednu branku, sebral soupeři 3 pěšce a o výsledku nebylo pochyb.
Tímto pěkným vítězstvím jsme se odlepili od posledního místa v tabulce a příští zápas za dva týdny pojedeme do Kravaří.

Neděle, 24. listopadu 2013 17:24 Autor: Pavel Byma

Okresní přebor družstev - 1. a 2. koloJako každý rok začíná na podzim i naše šachová sezóna. A stejně tak jako loni i jiné roky předtím se Šachový oddíl TJ Velká Polom přihlásil do Okresního přeboru družstev. Po loňském a předloňském druhém místě nezbývá než mít stejně smělé plány a bojovat znovu o umístění na bedně.
Těžký los nám vůbec nepřál, jelikož v prvních dvou kolech nám nadělil naše nejsilnější konkurenty Orel Opava C a Dolní Benešov C, a o to hůře, my jsme s nimi i celkem těžce prohráli shodně 2 - 6.

1.kolo
V domácí zápase s Orlem jsme nastoupili v docela silné sestavě, bohužel to na našeho soupeře netačilo, jelikož ani oni k nám nepřijeli nijak oslabeni. Všechno se to začalo sesypávat ve chvíli, kdy na 8. a pak i na 7. šachovnici prohráli Pavel Byma st. a Radim Holeček. Pavel šel do koncovky bez dvou pěšců, zatímco Radim celou partii svého soupeře tlačil. Doplatil ale na nevyvinuté figury a pak v lepší koncovce nesmyslné výměny střelce za jezdce a vstup do pěšcovky, kdy partie ještě pořád byla v rovnováze, ale pouze při jeho přesné hře, kterou ovšem nepředvedl. Vstup do utkání byl teda děsivý, naštěstí alespoň na 6. šachovnici přehrávala Renáta svého soupeře a bylo jen otázkou času, kdy se ji to povede definitivně. Vašek Pavera a Mirek Trojek sice byli pod mírným tlakem, ale nějakým vážným problémům je jejich soupeři nevystavili a partie skončily remízou. Remízově vypadala i partie Milana Kalavského, ovšem nevím ani jak, ale podařilo se mu to prohrát. Pavlové na prvních dvou šachovnicích nakonec taky sklamali, když Klimša nevyužil chyby trochu přepnutého útoku soupeře a já nezazmatkoval v časovce, kdy jsem si v rovné pozici všiml, že mám na hodinách už jen tři sekundy. Místo dalšího remízového vývoje jsem tak v rychlosti potáhnul první figurou co mi přišla pod ruku a ztrácel jsem pěšce. Sám sebe jsem tak rozhodil, že můj každý druhý tah byla jen větší chyba, jelikož remíza po prvním zaváhání by tam ještě s největší pravděpodobností byla. Výsledek 2-6 tak byl zcela zasloužený, pochválit lze opravdu jenom Renátu Ličkovou za zcela precizní a s přehledem odehranou partii.2.kolo
Ve druhém kole jsme byli v horší situaci, jelikož jsme do Dolního Benešova jeli celkem oslabeni a podle toho také vývoj zápasu směřoval. Nejdříe po hrubé chybě ztratil figuru Pavel Byma st. a jeho partie už pokračovala pouze na jednu branku. Kvalitu ztratil Milan Kalavský. Jako první ale prohrál Ruda Benedikt, který se rozhodl umatovat soupeře jen samotnou dámou. Partii nezvládl ani Radim Holeček, jehož soupeř sice nevěděl pořádně co hrát, ale Radim vymyslel opět skvělý plán, kterým se sám porazil, když v kombinaci odevzdal figuru, místo zvyšování tlaku na soupeře. Já jsem celkem jednoduše a bez velkých obtíží porazil Rudolfa Kriebla, kdy po zdánlivém zablokování pozice zjistil, že akorát zablokoval svoje figury na dámském křídle, zatímco já jsem si zvesela mohl útočit na jeho krále a vytvářet matové hrozby, které neměl Ruda čím bránit. i tak to bylo jen zmírnění již hrozivého výsledku na 1-5, jelikož krátce na to prohrál i Ivo jehož partie byla celou dobu spíše remízová. Naopak s trochu odvážnější hrou mohl soupeře mnohem více potrápit, protože jeho soupeř Jarda Melecký nepředvedl žádný světaborný výkon. Mirek Mrnka byl po zahájení trochu pod tlakem a zaslouženě ztratil celou věž. To mu ale pomohlo trochu se rozehrát, jeho soupeř se zřejmě i uspokojil vidinou výhry a během asi pěti dalších tahů podaroval Mirka dvěma lehkými figurami a partii nakonec dotáhl do vítězného konce. Vašek Pavera hrál celkem vyrovnanou partii, dostal se do mnohem lepší pozice, ve které se ale v koncovce rozhodl obětovat střelce za tři volné postupové pěšce na F,G, a H sloupci. Ti byli ale dost vzadu a Vilém Sněhota mohl partii rychle ukončit se svým proskakujícím koněm a vybíráním ostatních Vaškových pěšců. Nicméně po několika nepřesnostech a zdrženích se Vašek se svými pěšci dostal do minimálně remízové pozice, kdy dokonce Vilémovi hrozily maty odvážnými pěšci. Ovšem to by nebyla Vašek, kdyby nevymyslel taky podobně chytré tahy jako Vilém a partii nakonec prohrál.
Oproti prvnímu zápasu jsme hráli určitě trochu lépe, v některých partiích jsme byli i mírně lepší, ale bohužel lepší konečný výsledek proti silnému soupeři to nepřineslo.Boj o čelní pozice v tabulce ještě stále není prohraný, zvláště když přihlédnu k tomu že ŠO TJ Velká Polom bojovala se dvěma nejsilnějšími favority, se kterými se budou muset nějak vypořádat i jiné oddíly. Nic to ale nemění na faktu, že nám po tomto kole patří až poslední pozice. Hlavy vzhůru. V dalším kole 24. listopadu tak přivítáme doma družstvo ze Štěpánkovic.
Středa, 13. listopadu 2013 11:23 Autor: Pavel Byma

Velká Polom RAPID OPEN 2013Již se stalo ve Velké Polomi tradicí, že šachovou sezónu zakončujeme turnajem v rapid šachu. To, že se turnaj stává stále oblíbenějším, dokazuje i fakt, že k nám zavítala opět rekordní návštěva, letos se počítadlo hráčů zastavilo na počtu 72 z nichž šachový titul mělo hned 11 z nich, 2 GM, 2 IM a 7 FM. Turnaj měl poprvé i mezinárodní účast a to ne jen tak ledajakou, jelikož rovnou prvním nasazeným hráčem byl ukrajinský GM Andreev Eduard s elem 2505, který hraje za klub SK Slavia Orlová.

Turnaje se zúčastnilo také 13 dětí. Nejlepším do 15 let byl Pavel Gemsa z MSA Dolní Benešov, který celkově s 5,5 body obsadil 21. místo, což v takto silně obsazeném turnaji je velmi dobrý výsledek. Nejlepším do 12 let byl Karel Chwistek ze Slezanu Opava a nejlepším do 10 let Ondřej Nytra z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek.

Na turnaj také zavítalo celkem 5 hráček něžného pohlaví, odměnou pro každou z nich byla kytička a nejlepší pak byla Kristýna Novosadová rovněž z BŠŠ.

Nejlepším občanem Velké Polomi se stal Daniel Borkovec se ziskem 3 bodů.

A teď konečně zpátky k tomu, na co už netrpělivě čekáte, souboje na předních šachovnicích! Ty byly od samého začátku velmi vyrovnané a ani favorité se nevyhnuli zaváháním. Ve třetím kole překvapil nejvýše nasazeného hráče další nadějný mládežník, teprve šestnáctiletý Jakub Szotkowski z TJ Slovan Havířov, a velmi dobrými výkony uhrál dokonce celkové 4. místo. Ale i ostatním velmistrům se podařilo ztratit nějaké ty bodíky a půlbodíky s potenciálně slabšími hráči. A tak po posledním devátém kole se se stejným bodovým ziskem 7 bodů seřadilo na čele rovnou 6 hráčů. Muselo tak na řadu přijít pomocné hodnocení, ale ani to nebylo zcela jednoznačné, jelikož hned první tři měli stejný Buchholz 54,5 bodů. Druhým pomocným hodnocením byl střední Buchholz ale i ten stále řadil na první místo se 43 body tři hráče. Až třetí pomocné hodnocení Sonneborn-Berger systém rozhodnul, že vítězem se stal FM Vojtěch Zwardoň z BŠŠ, druhým GM Petr Velička z ŠK Geofin Ostrava a třetím GM Eduard Andreev z SK Slavia Orlová.

Podrobné výsledky turnaje můžete najít na http://chess-results.com/tnr102136.aspx

Gratuluji všem vítězům, poraženým přeji příště více štěstí a nyní nás, alespoň hráče Velké Polomi, bude čekat letní šachový odpočinek.

Šachu zdar!
Neděle, 26. května 2013 14:19 Autor: Pavel Byma

Klubový přebor 2012/2013Letošní klubový přebor jsme jako v minulých letech hráli spolu s několika hráči z Háje ve Slezsku, kteří za náš šachový oddíl rovněž hostují v Okresním přeboru. Celkem se jej zúčastilo 15 hráčů, z toho jeden nedohrál,a tak se jeho partie anulovaly.

Celkovým vítězem se již popáté v řadě stal Pavel Byma ml. s plným ziskem 13 bodů, na druhém a třetím místě s 9½ body následují Miroslav Trojek a Václav Pavera, na čtvrtém místě a zároveň druhým velkopolomským občanem se stal s 9 body Daniel Borkovec. Pátý skončil s 8 body Milan Kalavský.
Pátek, 10. května 2013 12:43 Autor: Pavel Byma

Nová ELO listina - květen 20135. května vyšla nová ELO listina a tak zde nabízím přehled jednotlivých zisků a ztrát hráčů, kteří hrají za Velkou Polom.
Největší zisk si za celou zimní sezónu připsal Jiří Klimša s úctyhodným počtem +36 elo bodů.
Největší ztrátu ovšem zaznamenal pro něj v příliš nepovedené sezóně Radim Holeček a to -31 elo bodů.
Náš šachový oddíl TJ Velká Polom rovněž uděluje Danielu Borkovci 3. výkonnostní třídu za jeho úspěšné výsledky v klubovém přeboru.


Přehled hráčů:
Středa, 08. května 2013 12:57 Autor: Pavel Byma

2 3 4 5 6
Tipovací soutěž
Tipujte výsledky
© Pavel Byma 2010-2013 | O programu | Nahoru